[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Six line wrasse cu probleme  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salutare. Are cineva vre-o idee daca e vre-o boala sau doar s-a julit de pietre? Adevarul este ca nu i-am facut carantina dar este activ si mananca bine. Am un Royal Dotty care nu la lasat in pace in primele doua zile.
Am sa postez si o poza sa vedeti cum arata. Are un ochi alb si pe o parte e acoperit cu ceva care seama a cu panza de paianjen, doar pe o parte.
[Thumb - image.jpg]

Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

.
[Thumb - image.jpg]

Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

.
[Thumb - image.jpg]

edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Sper sa nu fie ceea ce cred eu...

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pana una alta ma pun sa vad cum il scot. Daca e Columnaris (Cotton Wool Disease) am pus-o! Sper sa fie altceva. Sper sa fie doar o ciuperca simpla.

Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am pregatit carantina si capcana sa-l scot din acvariu mare.

Ce tratamente recomandati pentru astfel de afectiuni fungice? Exista ceva medicamente pe care le preferati si care au dat rezultate la voi?
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Scoate-l si pune-l la tratament.
Mie imi pare ca e oodinium (velvet disease)

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ce tratament mai "naturist" gasesc pe la noi?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pe la noi destul de greu gasesti, eu am tratat (acum vre-o 6ani) white velvet=e mai grav decat ce ai tu acolo ,am tratat in prima faza cu un medicament dedicat de la Aquarium Munster iar peste cateva luni ,cand a reaparut(vre-o sase) cu apa oxigenata plus un UV care a mers non stop cam doua luni; tratamentul indicat pe forumuri era sa scot pestii o luna din bazin iar pestii tratati separat,eu nu aveam posibilitatea asta asa ca am facut tratamentul in bazinul mare :800l+200l sump/refugiu si am avut succes boala nu a mai revenit. Doza era intre 40 si 70 ml / 100l (in functie de cum reactionau pestii) cu schimb de apa la doua zile 10% cu refacerea dozei de H2O3 doza intreaga-nu doar pentru apa schimbata, in bazin au ramas si corali (moi) si scoici care cresteau din abundenta ,nu au fost afectate de tratament.
L.E. Pentru pesti pentru ca erau grav afectati si nu se hraneau : decolorati pana la alb(unii) cu pielea fasii, pe toata perioada puneam zilnic o ligurita de glucoza de fructe dizolvata in apa ,asta le mai dadea putina vitalitate(e asimilata prin branhii) ,am reusit din 22/23 de ciortani sa scap aproape jumatate

This message was edited 3 times. Last update was at 09/03/2015 15:50:51

[Email]
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Sa poti sa ii scoti ar fi ideal. Nici eu nu stiu sigur daca va merge cu capcana improvizata de mine.

De la Aquarium Munster ar fi http://www.aquarium-munster.com/en/marine-water/remedies/fungimarin.html sau http://www.aquarium-munster.com/en/marine-water/remedies/ektomarin.html . Desii cred ca Fungimarin se potriveste mai bine la ceea ce am eu.
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

ocean wrote:Pe la noi destul de greu gasesti, eu am tratat (acum vre-o 6ani) white velvet=e mai grav decat ce ai tu acolo ,am tratat in prima faza cu un medicament dedicat de la Aquarium Munster iar peste cateva luni ,cand a reaparut(vre-o sase) cu apa oxigenata plus un UV care a mers non stop cam doua luni; tratamentul indicat pe forumuri era sa scot pestii o luna din bazin iar pestii tratati separat,eu nu aveam posibilitatea asta asa ca am facut tratamentul in bazinul mare :800l+200l sump/refugiu si am avut succes boala nu a mai revenit. Doza era intre 40 si 70 ml / 100l (in functie de cum reactionau pestii) cu schimb de apa la doua zile 10% cu refacerea dozei de H2O3 doza intreaga-nu doar pentru apa schimbata, in bazin au ramas si corali (moi) si scoici care cresteau din abundenta ,nu au fost afectate de tratament.
L.E. Pentru pesti pentru ca erau grav afectati si nu se hraneau : decolorati pana la alb(unii) cu pielea fasii, pe toata perioada puneam zilnic o ligurita de glucoza de fructe dizolvata in apa ,asta le mai dadea putina vitalitate(e asimilata prin branhii) ,am reusit din 22/23 de ciortani sa scap aproape jumatate


Cu ce medicament ai tratat in bazinul mare cu corali?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Nu mai tin minte care era-a trecut ceva timp dar includea ce aveam eu in acvariu si mentiona ca nu afecteaza coralii ceea ce restul nu o faceau : am avut sansa sa tin medicamentul in mana inainte de al lua si sa citesc prospectul, dupa cate vad ambele trateaza fungi si saprogelania asa ca cred ca fiecare e indicat, poate as opta pentru ektomor

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2015 16:04:07

[Email]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

HERBTANA !!! urgent este cel mai natural si eficient....trateaza orice....eu am incercat cu succes chiar si expirat de 3 luni tot a functionat. e cea mai buna solutie la ora actuala parerea mea....

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ieri cand am ajuns acasa nu l-am mai gasit. Astazi l-am cautat peste tot. De abia acum seara dupa ce l-am cautat o ora printre pietre si eram pe punctul sa renunt l-am vazut cum se taraste pe fundul acvariului spre geamul din fata, tot acoperit de praf. L-am scos repede si l-am bagat la carantina. Ciudat e ca nu mai avea ochiul alb si nici urme pe corp. Respira foarte alert si mai mult sta pe o parte. Acum ii tin pumnii sa vedem daca trece de noaptea asta. Am pus Oodinol de la JBL, asta e tot ce am prin casa, 1 ml la 10 l de apa.
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

R.I.P. ....Carantina, carantina si carantina....la orice inainte sa intre in acvariu mare!
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

ProtoMarin Coral cred ca este un must have cand vine vorba de tratament la pesti, in trecut la mine a dat rezultate spectaculoase.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

mugurel wrote:ProtoMarin Coral cred ca este un must have cand vine vorba de tratament la pesti, in trecut la mine a dat rezultate spectaculoase.


O sa am pe viitor in casa de orice eventualitate. Oricum am instalat un acvariu de carantina si totul va trece pe acolo. Noroc ca restul de pesti din acvariu sunt ok.
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com