[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Anubias  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pe cateva frunze mai batrane de la anubiasi am ceva ca un chenar negru, de jur imprejurul frunzei. As pune o poza, dar frunzele respective sunt oarecum ascunse si nu le pot prinde ca lumea in asa fel incat sa se vada despre ce vorbesc. Dar sper ca gradinarii stiu la ce ma refer.
Ce alga este si ce dezechilibru o face sa apara? `

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pare a fi BBA si se zice ca-i favorizata de variatiile de CO2 si de lipsa curentilor de apa din acvariu da' nimic nu-i clar. Singura certitudine e ca prefera plantele care cresc incet si suprafetele aparaturii din acvariu.

Indiferent ce alga e poti scoate Anubiasu' si faci o baie de 3-4 secunde in alcool sanitar ....... apoi il bagi repede intr-un vas cu apa sa nu se "arda" frunzele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Am vazut BBA la altcineva in acvariu. Aia era pletoasa rau spre deosebire de a mea. La mine e doar o bordura pe marginile frunzelor, fara sa fie paroasa. Daca e BBA, e subnutrita rau.
De scapat, scap de ea, o am doar pe cateva frunze, cele mai de jos care sunt in permanenta umbrite.
Despre BBA am citit si stiu ca e controversata rau, cate acvarii atatea pareri. Am crezut ca a mea e altceva, dar n-o recunosc in nicio descriere. As fi vrut sa stiu ce sa fac sa nu mai apara. Aditie de CO2 nu am, dar curenti sunt de la 2 filtre.
Fertilizez cu easy carbo, profito si kalium. Acvariul e destul de populat si am considerat (fara teste) ca sunt destule surse de azot si fosfor.
Multumesc @Porcu! (a sunat ca o insulta )

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:si de lipsa curentilor de apa din acvariu da' nimic nu-i clar.


Faye wrote:Despre BBA am citit si stiu ca e controversata rau



Atat de controversata incat la mine apare de obicei tocmai unde curentii de apa sunt mai puternici
Variata de CO2 insa se pare a fi o cauza aproape sigura (aproape; si nu neaparat obligatorie).

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2015 14:29:01


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu-i nici o insulta .

Faye wrote:Pe cateva frunze mai batrane de la anubiasi am ceva ca un chenar negru, de jur imprejurul frunzei.

De cele mai multe ori asa incepe, mica, amarita ....... si prefera marginile frunzei de Anubias.

stefanp wrote:Atat de controversata incat la mine apare de obicei tocmai unde curentii de apa sunt mai puternici

Da, e culmea culmilor, desi lipsa curentilor o favorizeaza ii place foarte mult sa creasca in curentu' de apa .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Am tamponat frunzele atacate cu vata inmuiata in easy carbo. S-a curatat negreala aceea in proportie de 75% in 24 de ore. Ramane sa vad daca va cadea toata alga in urmatoarele zile sau trebuie sa repet operatiunea. Am incercat s-o racai cu unghia, dar parca e piatra, se ia doar cu frunza cu tot.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Update: din ciclul nu faceti ca mine!
Frunzele pe care le-am "tratat" cu Easy carbo au scapat de alga, dar se pare ca acum scap eu de frunze! S-au cam ars...

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pentru restul, poti incerca sa dai cu seringa cu ac, direct pe frunza, dar in bazin!
Cu filtrele oprite, ca sa stea un pic ec ul in zona.

Eu am facut asa pe diverse plante si frunzele n-au avut probleme.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Da, pe viitor asa o sa fac, multumesc.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

O poza ar fi mult mai buna. Eu personal as lua un burete de bucatarie cu care sa sterg fiecare frunza in parte. Poti face operatiunea asta la chiuveta, ai grija sa nu rupi frunzele. Despre aditia de ec injectat pe frunzele anubiasului, te sfatuiesc sa faci doar de 2,3 ori acest lucru, altfel poti avea aceeasi surpiza sa arzi frunza. Eu am un acvariu plin de anubias si nu am alge pe acesta, dar conteaza mult si calitatea apei, popularea cu pesti, curatenia. In acest bazin nu bag ec, n-am co2 si nici nu fertilizez decat foarte rar.
[ICQ]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Cu apa stau bine, cel putin asa-mi spun testele. NO2/NH3/NH4=0, NO3 pe la 20. PH-ul e cam mare, intre 7.5 si 8. CO2 n-am. Schimb direct de la retea cam 40L, odata la 3-4 zile si aspir la fiecare schimb de apa.
Curenti sunt de la 2 filtre. Fertilizez cu Easy Carbo 10ml/zi, ProFito si Kalium 5ml/zi.
4 tipuri de anubias in bazin, singurul afectat e anubias nana si nu toate plantutele, doar 2 din 6, pe cateva frunze mai de la baza. Frunze care acum arata ciudat, patate, dupa tratamentul meu ala destept.
Abia am schimbat iluminarea acum o saptamana, sa vedem daca se schimba ceva. Deocamdata doar 6 ore pe zi 2x39W. Restul zilei stau aprinse 2 spoturi chioare de cate 1W fiecare, ca sa nu fie chiar bezna in bazin. Alge nu mai sunt, sper sa nu apara iar. Frunzele arse nu s-au topit complet, cel putin deocamdata, sunt doar patate.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Am vazut poze cu bazinul, banuiesc ca este acel rio400. O sa-ti fie greu sa faci curat pe langa lemnele acelea, sper sa faca fata filtrarea, deoarece ai multi pesti. Daca esti curios, pot sa-ti fac o poza la ce mizerie fac 2 scalari si un ancistrus in 140 litrii de apa(fara substrat) intr-o saptamana, nu o sa-ti vina sa crezi. Si am canistra care aspira si ea destul dar cu toate astea se strang gramezi de mizerie.
[ICQ]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Nu, ala este bazinul amicului meu timid, care ma foloseste pe post de purtator de cuvant si extrage sfaturi si critici din topicul respectiv.
Bazinul meu e aici:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/100/28967.page#p278718

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Data viitoare incearca sa postezi in jurnalul tau, e mai bine asa, altfel ne pierzi pe drum. Daca nu ai ingropat lemnele pe care ai anubias, scoate-le macar o data pe luna si aspira acolo, iar lemnele cu anubias cu tot fa-le o baie la chiuveta, se aduna mizerie si intre radacini dar si pe ele.Nu are nimic daca au radacinile infipte in substrat, le scoti asa si le poti scurta inainte sa le reintroduci in bazin.
[ICQ]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

narcis wrote:Data viitoare incearca sa postezi in jurnalul tau, e mai bine asa, altfel ne pierzi pe drum.

Ai dreptate, am deschise 2 jurnale dintre care unul nu e al meu. Il pun pe al meu la semnatura ca sa nu mai isc confuzii, nu esti singurul pe care l-am ametit.
Multumesc pentru sfat, de aspirat pe sub lemne, o faceam deja, dar nu mi-a dat prin cap sa spal si plantele.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com