[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Materiale filtrante in filtru DYI  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
rzv88
Junior member

Joined: 21/06/2014 14:09:14
Messages: 73
Location: Targoviste
IP:
Offline

Salutare, am facut un filtru extern iar ca pompa am folosit Resun 1100L. Materiale de filtrare sunt 2 straturi de burete grosier siforax iar burete grosier bioballs si un burete mai fin ca ultim strat. Acum nu stiu daca pot arde pompa deoarece buretii stau presat, sunt ceva mai mari decat cilindrul.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Sfatul meu ar fi : in primul rand buretele sau buretii sa-ti fie la indemana in caz ca se colmateaza sa-i poti spala fara sa trebuiasca sa mai scoti si altceva din filtru,din acelasi motiv as folosi doar burete grosier cel fin merge la bolborositoare-se incarca repede si-ti omoara incet pompa, daca e bine facut cu grosier si siporax filtrul nu trebuie desfacut ani de zile decat in caz ca vezi ca scade debitul cat timp merge e ok am avut filtru extern care nu l-am desfacut 3 ani, cu burete fin nu vei putea face asta, bioballs-urile scoatele si pune in loc tot siporax sau alt material biofiltrant ,bilele acelea de plastic iti ocupa degeaba spatiul din filtru.E mare diferenta la bureti ? Taie din ei si ajusteazai dupa dimensiune , spor

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2015 15:43:46

[Email]
rzv88
Junior member

Joined: 21/06/2014 14:09:14
Messages: 73
Location: Targoviste
IP:
Offline

Nu e mare diferenta la grosime, o sa incerc sa ii mai scurtez. Am acces si pe jos si sus. Buretele fin l-am pus in loc de perlon sa protejez rotorul de eventuale resturi care pot trece. O sa schimb si bioballs cu siforax sau matrix dar asta cand mai ajung prin Bucuresti. Aici cand am intrebat la un pet shop de siforax vroia sa imi dea xifori
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Se cheama SIPORAX si poti comanda si online.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
rzv88
Junior member

Joined: 21/06/2014 14:09:14
Messages: 73
Location: Targoviste
IP:
Offline

Stiu ca pot comanda online dar nu renteaza, ajung cel putin odata pe luna in Bucuresti si pot lua. Cu "siforax" my bad dar oricum ii zici nu gasesti in Targoviste nici macar filtre interne mai ok, doar chinezesti de materiale pentru filtrare sau canistre nici atat
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com