[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor ... urgent  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
andreea92
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2015 17:06:19
Messages: 57
Location: iasi
IP:
Offline

Buna tuturor, acum cateva zile m-am decis sa cumpar femele pentru masculul betta pe care il detin..... cei de la petshop mi-au dat 2 femele una albastra si una rosie, se pare ca ce albastra era mascul cu aripiorele mancate , confundandu-l cu o femela, acasa s-au batut ca chiorii , nu iam putut tine impreuna. Astazi am mers si am dus masculul albastru, cei de acolo mi-au dat o alta femela la schimb, acasa cand am ajuns , cea rosie o bate incontinu si iarasi stau cu pestii in borcan.
Este posibil ca si femela rosie sa fie defapt mascul tanar... are aripioarele cam mari.. o a pun poze. va rog ajutati-ma, simt ca o iau razna...
o sa pun 2 poze...
[Thumb - 20150226_221250.jpg]

andreea92
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2015 17:06:19
Messages: 57
Location: iasi
IP:
Offline

si a 2 a poza
[Thumb - 20150226_221433.jpg]

geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Este femela. La betta este cam asa: masculii se bat intre ei , femelele se bat intre ele, masculi bat femelele cand nu sunt gata sa depuna dar si femelele bat masculii cand nu sunt gata de depunere. Este un fight club continuu mai ales daca nu au destul spatiu, multe plante unde sa se ascunda sau punere lor impreuna pt depunere fara un preludiu in prealabil.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2015 11:35:02

[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Very Easy Betta Breeding Tips: http://youtu.be/GBclr753j30
Un filmulet care iti prezinta etapele pe care trebuie sa le urmezi pt a avea pui de betta......acolo este prezentat si asa zisul preludiu.
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Daca vad bine in a doua poza se vede si ovipozitorul. Ovipozitorul este un punct alb aflat intre aripioarele de pe burta, in zona anusului, acel punct alb este locul pe unde femela va elimina icrele in momentul reproducerii si apare cand femela este matura si gata de depunere.
[Email]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Nu degeaba denumirea populara este "pestele luptator siamez"

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2015 12:50:56


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
andreea92
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2015 17:06:19
Messages: 57
Location: iasi
IP:
Offline

Multumesc de clip. Sa dovedit a fi mascul , acolo bate lumina m-am uitat atent si nu avea punctul alb. Am mers astazi la pet-shop si mi-am luat femele....
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Ar trebui sa ti le dea gratis la cate probleme ti au facut, numai drumurile.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

[quote=andreea92. Sa dovedit a fi mascul

S-a dovedit?? Cine ti-a dovedit ca era mascul ?? Detaliaza si tu putin......uitandu-ma la poze imi vine greu sa cred, nu imposibil, doar greu...
[Email]
andreea92
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2015 17:06:19
Messages: 57
Location: iasi
IP:
Offline

Sa ajuns la concluzia ca e mascul in primul rand datorita agresivitatii, mi-a fugarit si batut un pui de femela plus pe cea de a 2 a femela pe care am luat-o ieri , si aripioarele de cand am luat-o au crescut. .. iar masculul pe care il detin mai tare l-am strsat decat sa aiba chef de imperechiat. De cand am adus acasa asa zisele femele sa oprit total din a face cuib , cautand bataie.. cred ca daca ii lasam in acvariu era jale.
Am inteles ca cei de la petshop au avut probleme cu furnizorul au pus masculi cu femele si "norocul "meu a fost sa imi aleg din atatia pesti 2 masculi...
Acum am ales cu atentie ..mare atentie.. si am 4 femele.. ma rog 3 mature I un puiut alb nu stiu inca ce este...dar mi-a placut prea mult
Stau impreuna intr-un bol de 6-7 litri si se inteleg perfect. Plus masculul meu a inceput sa construiasca cuib la vederea femelelor.. ceea ce nu sa mai intamplat de mult...
Acum astept o saptamana sa le tin in carantina si sa le dau mancare cat mai vie apoi sa incerc reproducerea...
andreea92
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2015 17:06:19
Messages: 57
Location: iasi
IP:
Offline

Am avut cateva zile de cosmar cu pestii plus drumurile sper s se linisteasca lucrurile ca am obosit... pana si noaptea visez pesti... din fericire nu au apucat sa se ciuguleasca si am putut sa ii duc intacti inapoi... cel albastru dus de ieri se vede perfect ca e mascul cel rosu cred ca inca e pui..
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Trei femele in 6-7 litri ?? Cam multi pesti pt volumul respectiv...eu tineam 3 femele si 2 masculi intr-un acvariu de 100 l si cand se intalneau ( femelele) tot se luau la bataie.....

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2015 23:40:30

[Email]
andreea92
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2015 17:06:19
Messages: 57
Location: iasi
IP:
Offline

deoacamdata e liniste .. daca se vor bate .voi da o femela sau 2
cei de la petshop mi-au spus ca e ok..la limita dar ok...
nu vad sa fie stresate (adica dungile orizontale pe care le aveau la petsop)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com