[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Help  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

Va salut...Am cam 2 saptamani de cand ma lupt cu o alga verde care creste pe plante, substrat, sticla acvariului. E ca un par fin de 1-2 mm. Acvariul este de 100 litri cu iluminat 3xosram 865 18w si un osram fluora tot de 18w. Filtru extern tetratec ex600 plus un sp 1100. Fertilizez cu profito si butelie co2. Am sa fac niste poze si am sa pun. Vreau un sfat sa scap de dracia asta .

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

scuzati calitatea pozelor
[Thumb - IMG_20150218_210354.jpg]


Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

Cum scap de ea?
[Thumb - IMG_20150218_210532.jpg]


Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

Nimeni? Nici un sfat? nici o parere?

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pare BBA. Nu am avut asa ceva. Trebuie tratament cu apa oxigenata, 50ml-80ml H2O2 la 100l apa.
Cauta dupa BBA

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu as zice ca sunt doua alge acolo.
Aia verde as zice ca e fuzz. Firele alea mai inchise la culoare, ori un BBA (dar asta, cel putin la mine, creste in smoc si cu fire mai scurte), ori staghorn.

Ceva teste de apa ai?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

am teste de apa... ultima data cand am facut acum o saptamana (dupa un schimb de 60% de apa si scos aproape toate plantele) ph era undeva la 7 si ceva in rest toate ok. din ce cauza au aparut?...de 4 ani de cand am acvariu o singura data am avut „„hair algae„„ in rest nu am avut nici un fel de alga. nu stiu cum sa actionez

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

un sfat?

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Denis90 wrote:un sfat?


La toata treaba asta te-a ajutat cu succes, minunatia aia de twinstar !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32145.page#p267340

Eu iti dau un sfat din punctul meu de vedere, renunta la twinstar si reset, de la capat !

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Stati putin...poate nu inteleg eu...toate minunatiile alea de alge au crescut intr-un acvariu unde functioneaza un twinstar ??
In descrierea acvariului nu se spune nimic despre existenta acestui twinstar
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

geani wrote:Stati putin...poate nu inteleg eu...toate minunatiile alea de alge au crescut intr-un acvariu unde functioneaza un twinstar ??
In descrierea acvariului nu se spune nimic despre existenta acestui twinstar


Pai asa se pare !
Nu spune nimic in descrierea acvariului, dar spune in linkul pus de mine, ca il foloseste o data la doua ore timp de 2 min.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2015 01:20:36


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

twinstarul a fost scos dupa prima saptamana de functionare tot dupa sfaturile unor colegi de pe forum...twinstarul pica din peisaj

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Denis90 wrote:twinstarul a fost scos dupa prima saptamana de functionare tot dupa sfaturile unor colegi de pe forum...twinstarul pica din peisaj


Twinstar-ul pica din peisaj fizic, dar efectele lui raman si dureaza. Tu nu vezi. Este ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic, totul este ca si inainte de folosirea twinstar-ului. Numai ca dupa folosirea lui excesiva, dupa tot procesul de electroliza, acvariul a ramas fara multe elemente care sunt esenta proceselor de mentinere a echilibrului in acvariu. Tu ai destabilizat intregul sistem, ai dus acvariul inapoi la stadiul de inceput, chiar mai rau, ai oxidat tot ce se poate oxida elemente micro, macro, carbon, in plus datorita acestui sistem, s-au initiat alte reactii care de obicei ele nu se petrec in acvariu absolut de loc in conditii normale.
Dupa o saptamana care este un termen nesigur, poate ca lai folosit mai mult de o saptamana, poate 10 zile tu renunti la acel dispozitiv si continui in mod normal cu aceiasi rutina fireasca fara sa realizezi ca tu in perioada de functionare a twinstar-ului nu ai avut fertilizare micro, nu ai avut fertilizare macro, nu ai avut aditie de CO2 la parametri pe care i-ai dorit tu pentru ca twinstar-ul a oxidat si a legat chimic, tot timpul ( 2 min din doua in doua ore ) absolut orice element care reactioneaza direct si indirect intrun sistem electrolitic in urma caruia tu ai obtinut hidrogen ,oxigen, clor ,hidroxizi alcalini,peroxizii,oxicloruri, metale etc.
In topicul deschis de tine, in urma cu doua luni, intentiile mele au fost sincere si bine intentionate, am incercat sa-ti starnesc interesul de a cauta tu informatii care sa te faca sa intelegi fenomenul general al electrolizei si non-motivul folosiri lui in acvariu.

Cam asa stau lucrurile, Denis !

Cu parere de rau, dar asta este situuatia, deci punct si de la capat, a fost un experiment dezatruos pentru tine, uital si mergi inainte !


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

Deci trebuie sa ii dau restart sa inteleg? problema este unde „cazez„ pestii...
Multumesc mult de sfaturi...am sa dau restart...si mergem inainte

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com