[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
deep sand bed si goby  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi explica si mie cineva, de ce a ales nenea asta sa-si refaca complet acvariul dupa ce i-a "murit" nisipul ?


Multe Urari si Incantatii
bsbircea
Member
[Avatar]

Joined: 16/03/2014 14:01:12
Messages: 235
Location: Campina
IP:
Offline

Scopul principal al unui DSB este de a creea un strat, cu o cantitate de oxigen foarte scazuta, denumita hipoxica unde bacteriile pot functiona anaerob.
Pericolul potentiale e in creearea unui strat complet lipsit de oxigen caz in care bacteriile de reducere pot transforma sulfatul in hidrogen sulfurat, mai ales in DSB-uri foarte vechi si foarte groase. aceste toxine se pot acumule si devin periculoase, mai ales eliberate deodate in cazul agitarii bruste a nisipului.
in general se mentine functionarea corecta cu melci nasarius, ,cerith, sau brittle stars, organisme care agita incet nisipul eliberand treptat si din timp cantitati mici de toxine.
.

I slice'n'dice live animals and glue them to rocks!
[Email]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De clar imi e clar cum functioneaza, desi treaba cu emiterea de hidrogen sulfurat in cantitati cat sa fie toxice nu o cred

INSA, omu zice asa: am avut un sandbed, avea bacterii and shit, anaerobe si alte cele, a bagat un goby care i-a rascolit stratul de nisip si brusc s-a trezit cu gaurile respective.

In urma acestui fapt, in loc sa amestece prin nisip, eventual sa-l schimbe cu altul, sa adauge, sa ceva... omul nostru a ales sa refaca tot acvariul, de ce ?

Multe Urari si Incantatii
bsbircea
Member
[Avatar]

Joined: 16/03/2014 14:01:12
Messages: 235
Location: Campina
IP:
Offline

L-a desfacut pentru ca daca dezechilibrezi dsb-ul nu mai face denitrificarea, nu mai preia nitrati din apa si incepe eliberarea hidrogenului sulfurat produs de bacteriile anoxice care incep sa moara datorita lipsei nitratului care le hranea.

I slice'n'dice live animals and glue them to rocks!
[Email]
bsbircea
Member
[Avatar]

Joined: 16/03/2014 14:01:12
Messages: 235
Location: Campina
IP:
Offline

Uite aici un articol despre h2s. Detaliaza la sfarsit problema dsb-urilor
http://reefkeeping.com/issues/2005-12/rhf/index.php

I slice'n'dice live animals and glue them to rocks!
[Email]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Este corect ce spui bsbircea!
Gobi-ul exact asta a facut, a intors peste cap echilibrul si la dsb exact asta nu ii place.

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Acum eu, ca incepator, ce sa inteleg? Ca un gobi sau mai multi in acvariu = dezastru? Sau e periculos doar in cazul in care il adaugi la un bazin "batran", care n-a mai avut parte de gobi?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Periculos la un bazin cu un strat de nisip de peste 7cm.

Multe Urari si Incantatii
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ala avea un bazin vechi, cu un strat de nisip generos...
- acel nisip, in timp, a dezvoltat o flora bacteriana anaeroba (care halea nitratii).
- in momentul in care a bagat "guvidul", ala a inceput sa faca ce stie el... adica, sa sape ca un bezmetic.
- asadar si prin urmare, DSB-ul lu' papuc s-a dus pa paula (ca sa fiu elegant).

Eu sunt de parere ca DSB-ul, ca baza pentru denitrificare, e "depasit" dpdv moral...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

DSB-ul,. nu are ce cauta in display....Iar goby nu are ce cauta in sump.
Deci,..DSB-ul si goby sunt foarte compatibili daca nu se intalnesc,....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bun, acum lamuriti-ma si pe mine, in cuvinte simple, ca pe prosti. Daca in display o sa am un strat de nisip de ~4cm, e ok sa tin 2-3 goby? Nu de alta, dar au niste mutre extrem de simpatice

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da ma e ok, 4 cm nu e deep sand )

Multe Urari si Incantatii
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Bun, acum lamuriti-ma si pe mine, in cuvinte simple, ca pe prosti. Daca in display o sa am un strat de nisip de ~4cm, e ok sa tin 2-3 goby? Nu de alta, dar au niste mutre extrem de simpatice

Yeap, e in regula!...
- 4-5 cm de nisip = un strat prea subtire pentru a putea dezvolta bacterii anaerobe...
- DSB-ul devine functional abia de pe la 12-15 cm adancime.

Daca vreti musai DSB, luati un vas de plastic (galetusa, etc) si-l umpleti cu nisip...
- il puneti in sump si lasati apa sa treaca pe deasupra lui.
- vasul sa fie putin mai scund decat nivelul apei in sump.
- la fiecare 1.5-2 ani, inlocuiti 75% din nisip.


Later edit: DSB - pe intelesul celor multi - http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1652103

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2015 16:02:24


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com