[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
FOWLR  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Bazin: 160/60/55
Sump: 100/50/45
Piatra uscata 30 - 40 Kg.
Cateva Kg de piatra vie,de samanta.
Nisip de granulatie 3-4mm,combinat cu spartura de coral grosiera la baza constructiilor de piatra.
Lumina: Lampa Odyssea 2x80W.
Pompe:
- recirculare - Jebao DC 6000.
- display - 2 x Newave 7.5 (7500L/h)
Skimmer: deocamdata,Beckett-ul din dotare.
Reactor de biopeleti AIO+antifos bagat in ciorap sau un refugiu.Inca ma mai gandesc la aspectul asta.

De ce il fac?Din cauza lui:
koala wrote:... poate te reorientezi pe un fish-only.
Acolo sunt provocarile! Sa arunci mancare cu lopata, si sa tii nutrientii oarecum sub control.

Glumesc,desigur.

Sistemul va fi gata candva prin primavara,inca este in faza de inceput,se masoara,se adauga,se scot lucruri,etc.
Inca ma mai consult cu Peti pentru una,alta.

Ce pesti vreau sa bag,deocamdata:
- Paracanthurus hepatus
- Pomacanthus (inca nu m-am hotarat exact care)
- Centropyge loricula
- Siganus vulpinus.
- Chelmon rostratus
- Zebrasoma desjardinii
- Acanthurus japonicus
- Dendrochirus biocellatus
- Chaetodon auriga
- Heniochus acuminatus

Care aveti/ati avut pescarii,feel free to advise.

Mai vreau sa bag una bucata....Suri,daca tot o lauda lumea atat de mult.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu baga "Suri", ca mai stiu eu un batran care a facut greseala asta

In lista aia de pesti nici macar un "nemo"? E cel mai simpatic pestisor din lume

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Succes!

My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Creste inima in mine! ... ma omoara, cu zile, ofensiva baietilor cu "corali". Plm, niste "gradinari"!

Sa o luam pe rand:

- nu le lenevi si construieste background de piatra...
- ai avantajul unei suprafete imense, unde sa se faca nitrificare.
- ai avantajul ca nu mai trebuie sa cureti geamul din spate.

- skimmerul Beckett e foarte in regula... face "fata" la mine, deci o sa fii si tu multumit. (eu am pus pe el o pompa DC9000, data la maxim).
- recircularea aia de 6000 e perfecta... eu am de 5000, si nu simt nevoia de mai mult.
- cele 2 pompe de valuri par in regula... pune-le mai pe mijloc, orientate sa bata stanga - dreapta.

- nu te apuca sa compartimentezi sumpul, in nenumarate camere care vor aduna detritus... lasa-l cat mai simplu, fara pereti & shit.
- un reactor de biopellete + un reactor de antiphos sunt suficiente la "pescarie". Sau un reactor "shubilian", la picatura (cum am eu acum).
- incearca sa depasesti teama de nitrati si fosfati... nu e ca la corali!


Pestii:

- Paracanthurus hepatus - sensibil la gris... vioi, mancacios, in permanenta miscare. Culoare superba!
- Pomacanthus (inca nu m-am hotarat exact care) - dupa mine, cei mai frumosi sunt Imperathor si Xanthometopon.
- Centropyge loricula - am avut si vreau sa imi iau iarasi... culoare frumoasa, nu creste prea mare.
- Siganus vulpinus - timid si sperios... mai bine il inlocuiesti cu un Zebrasoma flavescens,
- Chelmon rostratus - cu probleme de hranire... sperios si timid, e ultimul la masa... nu prea are rost, intr-un acvariu cu pesti mari si tupeisti.
- Zebrasoma desjardinii - frumos, obraznic, mancacios... creste repede (mai repede decat flavescens, sau decat xanthurum),
- Acanthurus japonicus - nu am avut... stiu ca leucosternon (varul lui) este sensibil la gris si destul de agresiv.
- Dendrochirus biocellatus - habar n-am
- Chaetodon auriga - nu stiu
- Heniochus acuminatus - Am avut... peste sociabil, foarte mancacios si rezistent... creste repede si nu sunt probleme cu el.


O "Suri" (Protoreaster linckii) este obligatorie intr-un bazin din asta... pur si simplu, e irezistibila!
"Da bine" la musafiri si isi are farmecul ei... sunt si variante pe galben-maroniu (Protereaster nodosus), eu urmaresc sa iau si una din asta.

- mai merge sa bagi o stea de nisip (Astropecten polycanthus)...
- multi creveti (inclusiv cei de Marea Neagra), crabi si hermiti.
- Suri a mea a mancat melci, scoici, anemone si iepuri de mare... deci, pe astia i-as evita.


Una peste alta, daca te straduiesti un pic, o sa ai un bazin mare, frumos si plin de viata!... fara grija aditiilor! Fara stresul ca e nitratul 5 si fosfatul 0.5.!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Era sa uit, la vara daca are cineva nevoie de creveti de marea neagra, va dau eu fara nici un €, ca colcaie pe la diguri si e chiar o placere sa ii prind (intr-o ora pot sa prind 3-400 creveti.
Cred ca ma enervez si imi fac si eu Fish Only, si imi fac un bazin de corali mai mic.

My nano reef



[Email]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

@Dan: Nu bag "nemo" sau altceva de mici dimensiuni,ca mi-i termina bijuteria asta de mai jos: image

@Copilu' Blue: Multam'.

@koala: Sump-ul va fi format din 2 camere.
Am vazut si eu cealalta 'varianta' de Suri...nu-i urata nici aia,dar oare poti tine 2 dihanii din astea intr-un bazin?
Ce zici,un UV merita bagat,asa,preventiv? La tine parca nu am vazut sau ma insel?

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Cred ca merge ideea cu 2 "Suri" bagate in acelasi acvariu... oricum, eu am de gand sa incerc.
- Nu am UV si nu cred in eficienta lui...
- Sump cu 2 camere (una dintre ele e cea a pompei de recirculare, da?) = idee buna!


Alte observatii:

- daca ai destula piatra in display (iar backgroundul iti ofera o mare suprafata), e posibil sa poti renunta la materialele gen matrix din sump,
- eu nu am in sump decat skimmerul, reactorul ala de la Shubi si pompa de recirculare.
- din cand in cand, atunci cand mi-aduc aminte, torn in bazin cate "un gat" dintr-o sticla in care am amestecat otet industrial (9 grade) si palinca (n-am avut votca ).
- hranesc pestii, in fiecare zi, de 2-3 ori pe zi, cu alge tip Nori (d-alea de sushi, cumparate de la MegaImage)... pestii se bat pe ele!
- le dau de mancare doar seara, cand ajung acasa... toata dimineata ii las sa ciuguleasca pietrele.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

koala wrote:- Sump cu 2 camere (una dintre ele e cea a pompei de recirculare, da?) = idee buna!


Exact.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo!

Ma duc pan' la Radu, ca sa bem o bardaca de vin ... daca mai ai vreo intrebare, o sa raspund la noapte!




Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Da, are sa fie demential!
Spor la cules pestii eu abia astept sa bem o bere la startul bazinului

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

La un volitans nu te-ai gandit ?
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Levi,m-am gandit,dar mi-e ca la maturitate si la gura imensa pe care o are,sa nu inceapa sa-mi rareasca stocul.De asta am ales "varianta" dwarf.
Dendrochirus biocellatus (aia din poza),care mi se pare superba, este varianta dwarf a scorpiei.Nu-i batut in cuie,mai cercetez sa vad.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Plm vad ca ai rezistat si tu mult timp fara acvariu
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Bah,am rezistat si io cat am putut de mult....ce sa fac? Am cedat ispitei.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2015 21:14:24


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

scorpie are pety una superba dar haleste la pesti de ti frica sa bagi mana in acvariu
hepatusul e un peste f frumos da pe mine m-a dezamagit(sensibil).
ozi buna
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Rhinomuraena quaesita, animalul asta e un must have.....Am vazut o gramada de bazine pe YouTube cu animalul asta si e de vis
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Nici nu ma asteptam sa rezisti prea mult la cat de pasionat te-am cunoscut.

Proiectul suna bine de tot dar daca poti trage putin de el si fa-l la 2m pe 80 latime. La dimensiunile astea are un farmec aparte.
[Yahoo!]
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

eu am avut un bazin cu mai multi lion fish,e ceva deosebit,poti combina cu pesti mai mari,murene...asa sa moara lumea )
http://img37.imagefra.me/i53j/qxjc_fb9_u0.jpg
http://img37.imagefra.me/i53j/qxjc_936_u0.jpg
http://img37.imagefra.me/i53j/qxjc_5d6_u0.jpg

This message was edited 2 times. Last update was at 02/02/2015 11:19:53


BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

@lucianvlad: L-as face mai mare dar nu tine numai de mine,intelegi ce vreau sa spun...
@edyr: Merci.Studiez problema dar ma indoiesc ca voi putea baga "serpi" din astia in casa...ar fi prea mult.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2015 11:55:34


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Odonus niger a avut cineva?
Cum se comporta in acvariu?

Din cate am auzit,este cel mai cuminte dintre trigger-i,usor de tinut,mananca fara probleme.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com