[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat lipire acvariu!  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Gabriel Sanda
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:30:48
Messages: 118
Location: Tg-Jiu, Gorj
IP:
Offline

Salut!
Acvariul are 120x60x60 din sticla de 15mm cantuita profesional. Este lipit de aproximativ 6 luni dar nu am facut nici o proba de apa pana acum. Acvariul nu are intarituri!!!!(am considerat ca la sticla de 15mm nu mai e nevoie)
Astazi l-am umplut cu apa si am constatat ca la unul dintre colturi apare o parte alba in silicon pe o distanta de 15-20 de cm de sus in jos .
PLM am scos repede toata apa si dupa siliconul a revenit la forma initiala.....
Intrebari....
Considerati ca ar trebui desfacut si relipit?
Am uitat sa precizez acvariul a fost lipit cu silicon de la Den Braven Aqua Silicon. Sa schimb siliconul? Am comandat Dow Corning, o fi mai bun?
Sa-i pun intarituri???
[Email]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Baga o poza
Gabriel Sanda
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:30:48
Messages: 118
Location: Tg-Jiu, Gorj
IP:
Offline

Poza este facuta cu apa in el. Dupa golire petele au disparut
[Thumb - image.jpg]

[Email]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Eu cred ca is bule de aer
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Orice-ar fi acolo e clar ca nu e contact intre silicon si sticla pe zona respectiva.

Multe Urari si Incantatii
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Sunt bule de aer si s-au format in principiu pt ca nu s-a degresat corespunzator una din suprafetele pe care s-a aplicat siliconul. Am lipit cu mai toate tipurile de silicon pt sticla care se gasesc la noi pe piata. Pot spune ca Dow Corning este f bun iar celelalte sunt bune. Nu mi s-a intamplat niciodata ceea ce vad la tine.

Ar mai fi o varinata: nu s-a presat suficient sau deloc in momentul lipirii celor 2 suprafete. E greu de crezut dar e si asta o varianta. Pe tub scrie clar ca stratul de silicon nu trebuie sa fie mai gros de 1mm. Asta inseamna ca tre sa presezi bine.
[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Problema ta vine de la lipire nu de la grosimea sticlei : am acum unul umplut cu apa de trei zile de 120/70/65 din sticla de 12 , e drept ca are fund dublu(partea superioara incastrata) iar la partea de sus bazinul are doua intarituri pe lungime, dar burta nu face iar sticla e cu trei mm mai subtire ca a ta

This message was edited 1 time. Last update was at 29/01/2015 00:30:25

[Email]
Gabriel Sanda
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:30:48
Messages: 118
Location: Tg-Jiu, Gorj
IP:
Offline

Probabil nu am degresat corespunzator sticla inainte de lipire....asta e. Stratul de silicon nu depaseste 1 mm grosime. Am lipit zeci de acvarii dar asta nu am patit pana acum....
[Email]
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Bulele alea de aer nu sunt continue si nu strapung in totalitate pelicula de silicon formata. Dar daca ele s-au format acolo e clar ca e ceva in neregula si nu e lipit bine. Cu toata sinceritatea, ori tragi un cordon sanatos la toate imbinarile ori mai bine il dezlipesti si lipesti din nou. Iti poate ceda oricand in timp ce ai tu acolo.
[Yahoo!]
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Acum vad ca ai o piesa de metal prinsa pe sticla aia. Pare un bronz nichelat sau ceva de genul. Sper ca nu il atinge apa in vreun fel altfel ai o problema.
[Yahoo!]
Gabriel Sanda
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:30:48
Messages: 118
Location: Tg-Jiu, Gorj
IP:
Offline

Maine il desfac. Piesa ai metalica nu are contact cu apa;)
Multumesc pentru sfaturi!
[Email]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com