[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Depunere scalari  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Am urmatoarea situatie:
acvariu 100 litri cu 4 scalari blue filipine, 3 cory si 3 ancistrusi.
Doi dintre scalari s-au ales pereche si au depus a treia oara, inca depun in momentul asta...
Problema este ca primele doua dati icrele au diparut peste noapte, iar eu banuiesc ca ancistrusii sunt de vina.

Ce sa fac? sa las lumina peste noapte? Ma gandesc ca poate asa nu mai dispar icrele.


Stiu ca acvariul este mic... i-am luat mici (scalarii) in speranta ca voi avea timp sa fac acvariul mai mare care si acum este inca in faza de proiect. Vreau sa fac un 110Lx60lx55h, deocamdata am doar standul, sper ca pana intr-o luna sa fie gata.

Banuiesc corect ca ancistrusii sunt de vina pentru disparitia icrelor peste noapte? Ma ajuta daca las o lumina minima si peste noapte?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

- icrele pot fi mancate de ancistrusi (noaptea), deci e o idee buna sa lasi o veioza aprinsa in camera acvariului.
- in acelasi timp, acvariul e prea mic pentru 2 perechi de scalari... asa ca pestii sunt stresati, iar perechea poate sa-si manance icrele si din cauza asta.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Stiu sigur ca icrele au disparut primele dati cat a fost intuneric.
Seara, pana sa se stinga lumina, sigur scalarii nu si-au papat icrele iar dimineata m-am trezit cu ochii in acvariu odata cu aprinderea luminii. Deci nu cred ca si le-au papat singuri, cel putin banuiesc ca nu le papa la intuneric.

Momentan am incropit un releu invers, care aprinde un tub de 15W, conectat pe priza programabila cu luminile de zi. Deci cand se stinge lumina de zi se aprinde tubul de 15W.
Vedem ce se intampla...


This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2015 22:04:39

 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com