[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum fierb o buturuga de 75 cm ?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Oke, am aus o buturuga super (supta din copac direct fiidca era uscata), am curatat-o bine, si de mizerie (era neagra si a iesit o nuanta de lemn super) si de bucatile mai putrezite. Problema este ca are cam 75 cm de la un capat la altul si nu e dreapta, este mai ondulata intre capete. Am gasit deja pozitia in care sa stea si strabata acvariul si pe sus si pe mai jos, e misto odata pregatita. Acum stiu tratamentul cum se face ca am mai facut, dar un am ceva destul de mare in care sa o fierb. Ar fi o problema daca as fierbe-o pe bucati: o data o jumatate apoi in aceeasi sesiune si cealalta jumatate? Si apoi sa o las la saturat in apa ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

radu_luchian wrote:. Ar fi o problema daca as fierbe-o pe bucati: o data o jumatate apoi in aceeasi sesiune si cealalta jumatate? Si apoi sa o las la saturat in apa ?

Nu!!! Dar cred ca ai vrut sa zici sa o lasi la clatit in apa... Solutia in care o fierbi trebuie saturata cu sare, nu apa in care o clatesti.
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Dieci.... trebuie fiarta in solutie saturata cu sare grunjoase apoi lasata la clatit in apa (care se schimba cu regularitete) nuh?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Oki... in cazul acesta ma apuc de ea maine ca astazi m-am simtit rau toata ziua si nu mai rezist... Ultima chestie: cam cat trebuiie tinuta in apa? Ajunge o saptamana?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

radu_luchian wrote:Oki... in cazul acesta ma apuc de ea maine ca astazi m-am simtit rau toata ziua si nu mai rezist... Ultima chestie: cam cat trebuiie tinuta in apa? Ajunge o saptamana?

Imi pare rau ca nu te-ai simtit ok. Cit despre buturuga, ar fii bine sa o lasi la clatit cam 2 saptamini si sa ii schimbi apa cit de des poti.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eu las buturugile prea mari pentru fierbere afara in apa vreo 2-3 luni. Nu ma grabesc, inca nu ma cauta .
Daca n-ai atita rabdare, poti s-o fierbi si pe bucati.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Oki doki.... sa traiti (bine ) . Mersi pt sfaturi, ...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
andy_ostafi
Junior member

Joined: 11/01/2006 08:37:27
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[quote="Porcu'"]Eu las buturugile prea mari pentru fierbere afara in apa vreo 2-3 luni. Nu ma grabesc, inca nu ma cauta .
Daca n-ai atita rabdare, poti s-o fierbi si pe bucati.[/quote:6bd3750c58"]

Deci poti sa pui buturuga in acvariu fara sa o fierbi? dl Boloni le tinea afara. mi-a zis ca trebuie sa fie doar moarta. nu e necesat s-o fierbi, dar trebuie sa o prinz de acvariu ca sa nu-ti pluteasca.
Stii cineva ce lemn mai merge in afara de fag, salcie si vita de vie in acvariu?
[Yahoo!]
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Eu am pus prun si acum am una de mar (asta mare de care vorbeam mai sus). Nu am avut probleme, nu s-a colorat apa, nu au fost afectati pesti, a fost totul oke, dar trebuiesc fierte... cel putin asa am facut eu...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

andy_ostafi wrote:
Stii cineva ce lemn mai merge in afara de fag, salcie si vita de vie in acvariu?

Eu am una de anin in acvariu. Am fiert-o mult pana nu a mai plutit si am lasat-o scufundata in apa (am pus ceva pe ea pentru ca-i mai plutea un colt, probabil cum s-a imbibat cu sare) vre-o saptamana. Acum sta frumos pe fundul acvariului cu un anubias legat de ea...
[Email]
andy_ostafi
Junior member

Joined: 11/01/2006 08:37:27
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stiam ca pomii fructiferi elimina cele mai multe substante...mai ales prunii. dar daca voi spuneti ca nu are nimic...
[Yahoo!]
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

andy_ostafi wrote:stiam ca pomii fructiferi elimina cele mai multe substante...mai ales prunii. dar daca voi spuneti ca nu are nimic...


Eu nu stiam de asta, stiu doar ca nucul si coniferele (rasinoasele) sunt cu probleme. La o cunostiinta am mai vazut folosita rachita. Are un aspect frumos fiidca este ondulata...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com