[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Variatiuni pe aceeasi tema - acvariu compartimentat cu Neocaridine  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Pe biroul meu de proaspat bugetar a trebuit sa apara un acvariu in care sa-mi reinvii pasiunea pentru creveti, de vreun an tanjesc dupa apa dulce.
Neocaridinele fiind si multe si mai usor de intretinut au fost algerea. Totusi un compromis initial: cum sa tin mai multe.
Uitati solutia gasita:
- acvariu 50x40x30h cm, compartimentat in cinci parti
- iluminare improvizata cu o lampa LED de recif
- filtrare comuna cu filtru de substrat din care trage un HOB plin cu zeolith
- substrat nisip vulcanic 2-5 mm
- decor bucati de mopani, iar in fiecare separeu (imi place cum suna) cate o bucata de cactus wood, plantele majoritatea fern-uri, un anubias si multe de suprafata
Apa este o combinatie de RO cu cea de la robinet, totul mentinut la 24 grade.
Avand furnizor in Iasi am preferat gama de produse de intretinere si hranire Dennerle.
Fauna actuala, de la dreapta la stanga, mici colonii de cate 5-10 indivizi sexati:
Separeu 1 - blue pearl
Separeu 2 - neon yelow
Separeu 3 (central, mai cuprinzator)) - RCS agitati de 8 pui de neon
Separeu 4 - red rilli
Separeu 5 - 2 femele Sakura red si un mascul mai rosu
Dupa o ciclare de 5 saptamani (favorizata de sarbatori), popularea am inceput-o acum 10 zile, zero decese, o femela de neon yelow a coborat ouale in ultimile doua ore
PS am incercat sa fac poze cu telefonul, cei care au lumina LED stiu ce iese, asa ca nu pot afisa unele de calitate.

Uitati o poza din perioada ciclarii, scuzati instrumentul de scape... Puteti vedea compartimentarea?
[Thumb - Picture 183.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 22/01/2015 14:52:58


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Poftiti si doua poze, facute in graba cu telefonul, cu un yellow reusit, cealalta este graviduta si n-are chef de poze, sta in lemnul de bambus.

[Thumb - Picture 246.jpg]

[Thumb - Picture 245.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2015 13:37:37


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

la mai multi!

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

edyr wrote:la mai multi!

S-au cunoscut deja ... avem si nepotei

[Thumb - Picture 258.jpg]


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Si una special pentru stefanp, cu ceva "rugina"
[Thumb - Picture 257.jpg]


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Frumos frumos, s-a inrosit mai tare

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Da, si asta fara fertilizare, CO2 sau altele, doar cu lumina LED pentru marine.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Inseamna ca le place lumina albastra

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Vazand ca treaba merge, am ridicat miza si am luat si cativa CRS A grade. Din 6 mai am doar 2, dar au aparut si 3 pui ...

This message was edited 1 time. Last update was at 22/04/2015 11:08:35


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Arata foarte bine! De unde ai luat crevetii?

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Chiar i-am gasit in zona. Detali pe PM daca doresti ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com