[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Gama de fertilizanti Easy Life  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Dragii mei, inainte de a da cu parul, va intreb totusi, poate e ceva ce-mi scapa:

Am sticlele de 500ml Easy Life in fata (varianta noua, cu sticle negre) si citesc de pe eticheta originala, nu de pe traducere care poate fi gresita:

NITRO: folosirea a 10ml per 500 l creste NO3 cu 2.0 ppm(=mg/l) si K cu 1.3 ppm (=mg/l) (Concentratie FOARTE diluata daca ma intrebati pe mine, dar ma rog..)

KALIUM: folosirea a 10ml per 100 l creste concentratia de K cu 4 ppm!!!

Ca sa aducem concentratiile la acelasi numitor comun (voi folosi acvariul meu de 200l ca punct de reper):
10 ml de Easy Life NITRO imi adauga 5 ppm N si 3.25 ppm K
10 ml de Easy Life KALIUM (fertilizant potasiu specializat) imi adauga 2 ppm K, adica mai putin potasiu decat imi adauga Easy Life Nitro

Inainte sa ma apuc sa spun ca astia isi bat joc de noi, ma abtin si va intreb, care-i faza?

p.s. Foarte buna ideea cu cartonul ala in interiorul capacului sticlei. Acum cand fertilizez bag in acvariu si fibre minuscule de carton dizolvat in urma agitarii sticlei de fertilizant.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/01/2015 03:40:57

teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Faza e ca fiind mai diluat, poti doza mai precis.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai cred ca e din cauza ca proportia dintre K si NO3 din EL Nitro e fixa si e data de compozitia substantei, nu ai ce face

pe de alta parte, o tinta de 5-10 ppm de NO3 in acvariu este comun, insa o valoare de 4ppm de K in acvariu mi se pare enorma

dupa cum stii, toata lumea testeaza N si P in acvarii si pentru aceste 2 elemene avem valori tinta, avem redfield ratio etc

despre K insa nu prea am auzit lumea sa tinteasca sau sa masoare cat are in acvariu - eu imi amintesc ca trebuie sa fie mult mai putin decat N si P

deci probabil de asta solutia de Kalium este mult mai diluata - ca nu ai nevoie sa ai in acvariu un ppm atat de mare ca la N, mai ales ca toata lumea aditioneaza K prin aditia de KNO3, deci aditionarea de K separat ar trebui facuta doar daca nu ai suficient K din KNO3

This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2015 11:59:35




Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc amandurora pentru raspunsuri, teddy, Humbert

da.. probabil asta trebuie sa fie...

Potasiul (la plantele de uscat) este folosit in special in faza de inflorire, sau atunci este folosit mai mult din cate stiu, la acvatice neexistand etapa asta e posibil ca asta sa fie motivul pentru care sa nu fie chiar asa mare nevoie de el in acvariu, cum spune Humbert

ma vad nevoit sa nu mai dau cu parul in astia de la Easy Life
nicu.laita
Member

Joined: 08/08/2013 18:05:42
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, acum ceva timp am trimis un mail la EL intrebandu-i cum se foloseste gama lor.
Vedeti mai jos raspunsul primit:

"Thank you very much for your interest in our Easy Life products.
In case of a heavily planted tank with CO2 sytem, you could do the following:

ProFito: 10 to 15 ml per 100 litres weekly (or 1/7 of this daily)
EasyCarbo: 1 ml per 50 litres daily (you already have CO2 system, so enough carbon)
Ferro: as long as iron is detected with test, no additional iron is required. Extra iron can also be added with ProFito.
Fosfo: you need extra to prevent growth problems (holes in leaves, etc). It would be better to have some detectable amount of phosphate in your water, like 0,2 - 0,4 ppm.
Potassium: a weekly addition of about 5 to 10 ppm potassium, would be good. Planted tanks can 'eat' up to to 5 ppm potassium daily, so it's advisable to add some every week.
Nitro: somewhere between 5 to 10 ppm would be sufficient, to prevent growth problems."

Sper sa fie de folos.
[Email]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

nicu.laita wrote:
Potassium: a weekly addition of about 5 to 10 ppm potassium, would be good. Planted tanks can 'eat' up to to 5 ppm potassium daily, so it's advisable to add some every week."




multumesc Nicu! da, ajuta, dar in cazul asta ma enervez iar pentru ca fertilizantul lor specializat de Potasiu adauga foarte putin K in apa, a se vedea calculul din postul initial
In acelasi timp, fertilizantul lor cu azot adauga mai mult potasiu decat cel specializat, doar de potasiu. Ma mananca degetele sa pun eticheta de pipi-water pe fertilizantii lor.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

interesant, vezi de aia intru in fiecare zi pe forum, ca invat cate ceva nou



nicu.laita
Member

Joined: 08/08/2013 18:05:42
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic sa nu te enervezi si sa le pui intrebarea pe mail.
Cred ca vor raspunde si o sa te lamureasca.
[Email]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:
nicu.laita wrote:
Potassium: a weekly addition of about 5 to 10 ppm potassium, would be good. Planted tanks can 'eat' up to to 5 ppm potassium daily, so it's advisable to add some every week."




multumesc Nicu! da, ajuta, dar in cazul asta ma enervez iar pentru ca fertilizantul lor specializat de Potasiu adauga foarte putin K in apa, a se vedea calculul din postul initial
In acelasi timp, fertilizantul lor cu azot adauga mai mult potasiu decat cel specializat, doar de potasiu. Ma mananca degetele sa pun eticheta de pipi-water pe fertilizantii lor.


Esti suparat in urma celor citite pe prospect, sau folosesti si nu esti multumit? Eu folosesc gama EasyLife, folosesc si Kalium de la ei dar nu vad ca ar fi necesar mai mult decat recomanda ei. In schimb nu sunt multumit de PO4 de la ei, parca este apa plata. Acum folosesc prafuri pentru PO4 si este ok, adaug foarte, foarte putin, in comparatie cu EasyLife, unde trebuia sa torn 30-35ml de doua ori pe spt. si tot aveam carenta.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

qwerty, sunt nemultumit de concentratia produsului, raportata la pret.

Ca adaug 10 ppm/saptamana, cat aveam eu tinta (relativa) ar trebui sa pompez 50ml fertilizant/saptamana, adica un bidonas de 500 ml sa ma tina 2 luni jumatate! Vorbim totusi de bidon de 500ml... nu fiole din astea mici

Si pentru ca pe langa asta mai ai nevoie de atatea altele - Azot, Fosfor, micro. Dintr-o data fertilizarea ar deveni investirea unei mici averi/luna.

N-as vrea sa ma hazardez acum si sa arunc cu mocirla in toti, ca n-am experienta cu gamele de fertilizanti ai celorlalti mari producatori dar in stilul asta cred ca voi merge pe pipi.

La micro e altceva, pentru ca dupa cum stim acolo sunt si alte "bunatati" pe langa elementele de baza (aminoacizi si altele).

Easy Life fosfor n-am folosit, voiam sa-mi iau ca am nevoie.. Aici as zice ca e ok sa fie mai diluat, de fosfor e nevoie destul de putin in acvariu, intra si pe alte cai (hrana/fecale), in plus daca ar fi mai concentrat ar fi usor sa scapi la vale concentratia de fosfor din acvariu..

Gresesc oare, pentru ca am pretentia la o concentratie mai mare a fertilizantului? Tinand cont de raportul Redfield, la un fosfor pe care la mine l-as vrea la 1 mg/l respectiv Azotul pe la 15 mg/l, mi-ar trebui litri seriosi de fertilizant Easy Life sa mentin concentratiile astea

This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2015 18:18:34

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:sunt nemultumit de concentratia produsului, raportata la pret.

Si io-s nemultumit pentru ca un litru de lapte e 4 lei, sticla de Pepsi e 6 lei si-o pereche de adidasi e 200 lei ....... plus multe altele.

Koh-i-Noor wrote:Si pentru ca pe langa asta mai ai nevoie de atatea altele - Azot, Fosfor, micro. Dintr-o data fertilizarea ar deveni investirea unei mici averi/luna.

S-a mai vorbit mult de treburile astea, in acvaristica (si cred ca in orice alt hobby) cheltui cit te duce pasiunea, buzunaru' si capu'.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Le Cochon, multumesc de raspuns.

Va intreb, vi se pare normal ca fertilizantul EL de NITRO sa adauge mai mult potasiu in apa decat fertilizantul EL KALIUM?

Dincolo de pretul laptelui pe mine asta ma deranjeaza, in esenta. Si inainte de a-mi defula nemultumirea aici intre confrati, am intrebat, inainte de a da cu parul. Poate e vreo explicatie pentru aceasta ciudatenie.

Dar am inteles mesajul, nu-i cazul sa dezvoltam mai mult subiectul
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da, nu este normal ca Nitro sa adauge si Kalium, mai multe decat produsul dedicat. Pana la urma stim cu toti, ca totul se invarte in jurul banilor, de ce nu s-ar invarti si EasyLife.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Intr-un fel sa zicem ca nu-i normal ca easy life nitro sa aiba mai mult potasiu decat produsul dedicat; desi nu ma pricep la chimie...oricum aditia de potasiu e inevitala in produs, datorita kno3. Poate tocmai ca sa fie o concentratie suficienta de nitrati (si sa nu se supere lumea ca e prea diluat), atunci implicit aduce si o concentratie mai mare de potasiu. Adica sa nu aiba ce face in privinta asta (daca scad potasiu, scat implicti si nitratii...ori asta nu e de dorit intr-un produs dedicat acestora).

Dar indiferent de o explicatie sau alta, nu vad care e problema....adica de ce te-ar deranja? Serios ca nu iti inteleg supararea...
Cu atat mai mult, daca adaugi nitro, va trebuie sa pui mai putin kalium si te ajunge a doua sticla mai mult timp. Deci e un lucru pozitiv din cate judec eu.

Cat despre concetratie.
NITRO: 10 ml la 500 litri, adauga 2 ppm no3. Adica simplificat 1 ml la 50 litri apa adauga 2 ppm.
Ori asta nu mi se pare putin. E dublu fata de pps pro-ul care se gaseste home made.
Si 1.3 ppm K, adica atat cat adauga PPS-ul, dar asta fara sa mai luam in calcul aditia separata de kalium din gama lor.
Ca sa nu mai spun ca pps-ul se calculeaza la 40 litri de apa, nu 50 precum in cazul de fata.


Am ales comparatia asta cu PPS, pentru ca asta ar fi mai ieftin si probabil la asta se duce gandul multora.


Capacul ala de carton e pus acolo ca sa etanseze. (l-am scos la un moment dat si cand agitam sticla, picura pe langa)
E drept ca-i enervant dupa un timp, ca raman "ciuciuleti" din aia in solutie, da' nu cred ca afecteaza cu ceva.
Daca vrei, baga o bucata de cauciuc acolo (in loc de carton) si ai rezolvat problema.

This message was edited 4 times. Last update was at 12/01/2015 23:30:00


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:Dragii mei, inainte de a da cu parul, va intreb totusi, poate e ceva ce-mi scapa:

Am sticlele de 500ml Easy Life in fata (varianta noua, cu sticle negre) si citesc de pe eticheta originala, nu de pe traducere care poate fi gresita:

NITRO: folosirea a 10ml per 500 l creste NO3 cu 2.0 ppm(=mg/l) si K cu 1.3 ppm (=mg/l) (Concentratie FOARTE diluata daca ma intrebati pe mine, dar ma rog..)

KALIUM: folosirea a 10ml per 100 l creste concentratia de K cu 4 ppm!!!

Ca sa aducem concentratiile la acelasi numitor comun (voi folosi acvariul meu de 200l ca punct de reper):
10 ml de Easy Life NITRO imi adauga 5 ppm N si 3.25 ppm K
10 ml de Easy Life KALIUM (fertilizant potasiu specializat) imi adauga 2 ppm K, adica mai putin potasiu decat imi adauga Easy Life Nitro

Inainte sa ma apuc sa spun ca astia isi bat joc de noi, ma abtin si va intreb, care-i faza?

p.s. Foarte buna ideea cu cartonul ala in interiorul capacului sticlei. Acum cand fertilizez bag in acvariu si fibre minuscule de carton dizolvat in urma agitarii sticlei de fertilizant.


Easy Life Kalium - potassium il folosesti numai atunci cand consideri ca ai nevoie de el in concentratie mai mare decat o poate oferi solutia de Nitro, adica azotat de potasiu.
Deci producatorul ne-a pus la dispozitie un produs doi in unul " Easy Life Nitro (KNO 3) " pentru a nu ne bate capul prea tare cu chimia si procentele de dozare, ne spune si cat trebuie sa dozam pentru cati PPM vrem sa obtinem. In plus ne mai ofera un produs " Easy Life Kalium " care este un element stabilizat separat, pentru o dozare suplimentara dar si pentru schema de fertilizare estimativ-index, cu o anumita concentratie, dar lucrul cel mai important este ca dozezi fara a fi conditionat de alte elemente prin compozitie.
Easy Life Pro-Fito contine Fe, dar avem de la ei si Easy Life Ferro ( aditie de fier ) care dozat singur ofera alta concentratie decat pro-fito care pe langa fier mai contine si alte micro elemente. Avantajul dozari separate cu Fe este ca poti mentine concentratia la un nivel mai mare fara a creste concentratia celorlalte elemente care pot crea un exces ce poate duce la carente, dar si evitarea carentei de fier prin lipsa lui daca se dozeaza numai pro-fito.

Nu cred ca intentia lor este una de profit ci mai degraba de a oferi un spectru larg de combinatii pentru toate tipurile de bazine, incepand de la very easy pana la very difficult si de a veni in sprijinul tuturor acvaristilor indiferent de nivelul lor de cunostinte in domeniul acvariilor plantate.


Foarte bine a punctat Stefan , vorbind de solutia chimica KNO 3 , mai explicit K leaga NO 3 pentru a micsora solubilitate lui in apa, deoarece NO 3 este foarte solubil si s-ar consuma imediat intrand in reactii cu alte elemente, NO 3 de sinteza ( anorganic ) este mai usor de asimilat de catre plante, decat cel organic care este mai greu solubil dar si mai greu de asimilat. De aceea in bazinele noastre trebuie facuta o diferenta intre NO3 organic si cel anorganic, planta este oportunista si intodeauna il va alege pe cel mai facil , dar testul de NO 3 va masura concentratia la gramada.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2015 23:58:06


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Uite o explicatie mai clara si logica smilie

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2015 00:02:03


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:vi se pare normal ca fertilizantul EL de NITRO sa adauge mai mult potasiu in apa decat fertilizantul EL KALIUM?

Eu banuiesc ca sticluta din care adaugi doar potasiu e conceputa pentru cazu' unui acvariu in care vrei sa suplimentezi doar cu potasiu, stiu ca fraza asta suna cam infantil . Poate cineva are un acvariu care consuma mai mult potasiu decit furnizeaza sticluta cu N. Atunci ce face omu'? Suplimenteaza doar cu potasiu. Ar mai putea fi si cazu' unui acvariu cu pesti mai multi decit e general acceptat ca bagam intr-un acvariu bine plantat ........ pesti care e posibil sa produca N si P astfel incit sa fii nevoit sa adaugi doar potasiu.

Despre pret nu prea avem ce comenta, toate produsele astea sint facute de catre cei de "dincolo" ....... pentru oameni cu venituri la nivelu' de "dincolo". Tinta principala e "dincolo" iar preturile sint pentru buzunaru' "lor". Ceea ce numesti "mica avere" e "maruntis" pentru "ei" si, intr-adevar, e o mica avere pentru noi. Asta e situatia si n-are nici un rost sa fii nemultumit, n-o sa-si adapteze ei preturile la nivelu' de trai de la noi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Porcu wrote:
Asta e situatia si n-are nici un rost sa fii nemultumit, n-o sa-si adapteze ei preturile la nivelu' de trai de la noi.


Si totusi la noi se cumpara cu un pret mai mic decat in , Anglia sau UE, chiar daca ramane totusi un produs scump pentru Romania.


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Stefan, Dan, Porc, va multumesc pentru raspunsuri. N-am vrut sa fie un post care sa sune a frustrare si nemultumire dar cred ca pana la urma asa a iesit

Chestia e ca mi-am luat 2 sticle de 500ml si ma asteptam sa ma tina mai mult, probabil le-am consumat asa repede si prin incercarea de a mentine un 15mg/l de NO3 in acvariu (acum ma gandesc ca poate e o valoare prea mare asta), in conditii normale, in care nu incerc sa scot nu stiu ce din plantele pe care le am, nu acum (am nevoie de un reset pe care nu-l pot da acum si - mi-a intrat mie in cap - de o apa mai putin dura)

Multumesc pentru explicatii si sa ne auzim cu bine
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com