[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
CARAS UMFLAT  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Salut.
Am de vreo 2 ani un caras cu care pana acum nu am avut nici un fel de problema.Am fost plecat de acasa o saptamana si cand m-am intors l-am gasit cu abdomenul umflat foarte tare.
Mentionez ca in timpul in care am fost plecat a functionat hranitorul automat si ceilalti pesti(e intr-un acvariu comun) sunt in regula.Am schimb de apa la picatura deci nu cred ca ar fi vreo problema cu calitatea apei.Aveti idee ce ar putea avea si ce sa-i dau sa isi revina?
[Email]
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez ca pestele mananca si este activ,doar ca-i umflat rau...
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Cred ca este dropsy
http://www.fishdeals.com/fish_diseases/dropsy/
[Email]
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Parca e altfel de umflatura
[Thumb - poza 1.JPG]

[Email]
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Inca doua poze.
[Thumb - poza 3.JPG]

[Thumb - poza 2.JPG]

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hmmm totusi si eu cred ca e dropsy...am avut si eu un caras bolnav de asemenea boala si nu l-am scapat decat cu mancare fffoarte stricta,schimb de apa si ceva solutie antibacteriana...recomand acest tratament si pestelui tau,mai putin partea cu solutiile/tratament pana nu depistezi cu siguranta ce boala are...cei mai multi cand aud de hidropizie,se lasa pagubasi,insa tine de fiecare peste daca traieste sau nu,cat si bineinteles de owner-ul acestuia

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Pai si cum as putea sa depistez ce boala are?..
Tu ce solu?ie antibacteriana ai folosit?
Ai izolat pestele,sau l-ai tratat in acvariu in care il tineai?
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu stiam ca la dropsy se zburlesc solzii, pe cand caraselul tau pare destul de pieptanat. Esti sigur ca nu e doar constipat?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

Incearca un medicament cu spectru larg

Tratament cu bactopur de la sera,sau furanol de la jbl
Pestele se muta in alt acvariu, si se face tratamentul, sau in acvariul principal dupa care in acvariu se pun bacterii noi gen prodibio

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2015 22:37:31


pestisoru meu de aur
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Zbarlirea solzilor este ultima faza a bolii. https://www.youtube.com/watch?v=K8-7Am-ZziY https://www.youtube.com/watch?v=V1muxhJdwTE
Mai poti incerca Easy Life Multicura, JBL Furanol, Epson salt
[Email]
gabriel91
Member
[Avatar]

Joined: 23/10/2011 12:23:23
Messages: 235
Location: Targoviste
IP:
Offline

https://www.youtube.com/watch?v=V1muxhJdwTE un tratament gasit la un search distanta

Spunem 1% din tot ce gandim, din 1% jumate mintim!
[WWW]
minugolescu
Junior member

Joined: 18/07/2015 09:34:24
Messages: 5
IP:
Offline

o experienta de curand pe care vreau sa o impartasesc:

- am o femela molly care este cea mai hulpava creatura, din cauza ei nu ajunge mancarea pe fundul acvariului; din pacate pentru ea asta i-a adus si o zi in carantina dar am scapat-o usor
- intr-o dimineata la hranire am vazut-o ca e foarte activa dar refuza mancarea, burta umflata si desi se misca foarte repede i-am reperat solzii ridicati in zona abdomen spre coada. primul lucru la care m-am gandit a fost dropsy. panica. am pierdut candva un peste din cauza asta. am sperat sa fie doar constipat.
- fuga la farmacie, luat sare amara (epsom sau sulfat de magneziu - 3 lei la plic) si am bagat-o intr-un acvariu de carantina de 4 litri. mi-am reamintit dozarea de aici http://www.wikihow.com/Cure-Goldfish-Dropsy asa ca am pus aproape o lingurita la cantitatea de mai sus (amestecata bine in prealabil). i-am bagat o piatra de aer si o planta sa aiba femeia conditii. evident, fara mancare. cand m-am intors pe seara, fundul acvariului plin de rahati, ea intr-o stare mai buna, solzii o idee mai putin iesiti. am tinut-o aproape 24 de ore acolo si am readus-o in acvariul principal. am mai infometat-o putin si apoi i-am dat de mancare o boaba de mazare.

dupa 48 de ore de la inceputul tratamentului cu epsom solzii s-au retras si deja incepuse sa scoata verde de mazare din ea. a trecut o saptamana, e la fel de disperata dupa mancare dar de acum am grija sa ii portionez mancarea astfel incat sa nu se umfle in burta.

sper ca experienta sa fie de folos celor care se confrunta cu simptome similare. succes

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2016 12:39:29

 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com