[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alge ca niste cili pe geam si plante  XML
Forum Index » Alge
Author Message
zerillos
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/03/2006 20:55:23
Messages: 8
Location: Mangalia-Constanta
IP:
Offline

salutare... mi-au aparut alge ca niste cili mici verzi pe geam si pe plante. am citit ceva articole pe care le-am mai gasit pe forum dar nu stiu de unde sa incep.... sunt multe pareri care mai de care....

ceva detalii: acvariu de 115 litri, iluminare 2 x 18W neoane osram (cred ca niste balarii), filtru intern sera + incalzitor aquael 150 W, plante valisneria, elodeea si inca ceva (nu stiu cum ii spune are frunza ca de papadie). pesti: scalari, xifo, molly, un ancistrus. am o buturuga ( salcie curatata, fiarta lasata in apa 2 saptamani, etc ). pe fund am pietris. apa 27 grade, iluminat 10 h/zi. mancare s-ar putea sa le dau cam multa. filtrul merge la putere maxima ( trece printr-un tub cu gaurI si nu produce dezastru datorita jetului de apa).

ALGELE STAU PE GEAM, PE PLANTE, SI PE BUTURUGA !!!

INTREBARE: DIN CE VEDETI MAI SUS, LA CE AR TREBUI SA UMBLU?
mancare mai putina, iluminare cu alte neoane si mai putin timp, filtrarea mai inceata, temperatura mai mica, eliminare buturuga, etc ???...

VREAU NISTE SUGESTII INCEPAND DE LA DETALIILE DE MAI SUS... DE UNDE SA INCEP ???.... MERSI.
[Yahoo!]
zerillos
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/03/2006 20:55:23
Messages: 8
Location: Mangalia-Constanta
IP:
Offline

inca ceva.... de trei saptamani pun SERA FLORENA pt. plante (saptamanal) .... si asta conteaza.... o sa renunt o perioada....
[Yahoo!]
navystar
Unripe member
[Avatar]

Joined: 06/02/2006 01:10:18
Messages: 4
IP:
Offline

am si eu din cand in cand alge din astea. Pe geam apar invariabil, insa se curata usor cu magnetii aia speciali. Pe buturuga arata chiar bine, insa cand vine vorba de plante, e o problema, intr-adevar. Prima miscare: mai taie din mancare, si scade temperatura 1-2 grade celsius. Razuieste geamul cu magnetii aia de acvariu. Nu mai pune fertilizant lichid (cel putin o vreme...) Si mai vobim.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

zerillos wrote:inca ceva.... de trei saptamani pun SERA FLORENA pentru. plante (saptamanal) .... si asta conteaza.... o sa renunt o perioada....

Bine faci! Nutrintii acestia in loc sa fie folositi de plante, profita algele din plin dupa urma lor.
Si acum, hai sa o luam metodic.
Xipho, molly si scalarii nu au ce cauta in acelasi acvariu. Nici macar nu ai spus numarul lor... Pastreaza ce iti place mai mult si pe restul ori ii dai, ori le faci un acvariu separat.
Redu-le portia de mincare, redu din orele de iluminat, fa schimburi mai mici si mai dese de apa (lasata la declorinat) renunta la frunzele deja atacate, curata geamurile cu o razuitoare sau magnet, baga pentru o vreme plante cu crestere rapida. Mai pune 3-4 ancistrusi, melci pomaceea sau chiar si cei mici si negri si vezi daca te ajuta Studiul comparativ al consumatorilor de alge
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

zerillos wrote:2 x 18W neoane osram (cred ca niste balarii)
Schimba-le cu niste tuburi bune pentru plante. Baga CO2 sa favorizezi plantele . Restu' s-a spus .

Poze: smilie ... Poze cu plante
zerillos
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/03/2006 20:55:23
Messages: 8
Location: Mangalia-Constanta
IP:
Offline

mersi.... deocamdata o sa o iau usor.... dar daca curat algele de pe geam si buturuga si alga continua sa existe in apa nu se depune imediat si o luam de la capat ??..... o sa mai inlocuiesc din apa si cred ca renunt si la buturuga o vreme..... chiar daca e frumoasa cu algele, dar sunt multe si se vor depune iar pe geam....... o sa testez cum sta treaba.... cat despre asocierea pestilor...stiu ca nu e bine scalari cu ce am eu...dar o sa vad ce voi face...oricum se inteleg bine si nu mai sunt speriati deloc...
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

zerillos wrote:cat despre asocierea pestilor...stiu ca nu e bine scalari cu ce am eu...dar o sa vad ce voi face...oricum se inteleg bine si nu mai sunt speriati deloc...
Nu e vorba ca nu s-ar intelege, au cerinte de pH si duritate diferite. In afara de asta nu arata deloc bine impreuna.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com