[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
BBA  XML
Forum Index » Alge
Author Message
omega-man
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 11:48:38
Messages: 110
Location: Düsseldorf, Deutschland
IP:
Offline

Am de ceva timp - poate cateva luni....poate chiar mai mult BBA in acvariu. Era o prezenta sporadica.....si pentru ca aveam probleme mult mai mari cu lipsa de crestere a plantelor, nu ma deranja foarte tare cele cateva ''smocuri'' razlete de alga de pe radacini. Fertilizam la greu cu toata linia de Dennerle.....bagam si ceva CO2, dar acvariul meu era ''inghetat''. Intre timp am reusit cresterea luminii cu 50% - am inlocuit tubul normal T8 de 20 Watt cu o lampa cu LED-uri de 30 Watt. Am scos toate buturugile din acvariu.....am curatat mecanic zonele cu alge.....am mai prins ceva plante pe ele....am si plantat 2 plante....schgimbare de 50 % de apa....and i fired it up. La 2 luni de la acest eveniment pot spune ca plantele cresc bine....insa algele - in speta BBA - si mai bine. S-a extins pe multe plante si aproape ca a acoperit o fata a unei buturugi. Am dat cu Algol la 2 saptamani - fara vreun rezultat vizibil asupra algei sau a plantelor - si apoi am cumparat 7 SAE. Ii vad, impreuna cu crevetii Amano pe care ii aveam deja in acvariu, ca mananca ceva de pe frunzele plantelor, insa incet-incet alga se tot extinde. Nu mai stiu ce sa fac. De fertilizat nu am mai fertilizat cam din momentul ''schimbarii''. Am citit pe ceva forumuri germane ca alga e destul de greu de invins...si ca prea multe solutii nu ar exista
Aveti ceva idei ....?
Multi recomanda - in mod ciudat Easy Carbo si Seachem Flourish Excel in concentratii duble sau triple. Ati auzit de metodele astea.....cum naiba pot niste fertilizanti sa omoare algele?
Daca aveti o solutie....va rog sa-mi scrieti....sunt incet-incet invins de alga asta
PS: Hranesc pestii cu un automat o data pe zi - cu o cantitate de mancare as zice eu - chiar minima

You don't have to be good all the time. Only when it matters...
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

poti cauta pe forum, subiectul este ultra-discutat

ai facut bine cu SAE, va functiona, dar trebuie sa le dai timp.
cum presupun ca ai un acvariu maricel (ca altfel nu ai fi luat 7 SAE) inseamna ca au de lucru.
in cateva luni ar trebui sa vezi imbunatatiri, eu am scapat complet de BBA in cateva luni cu 5 SAE in 300 de litri

excel si carbo in supradoza ajuta intr-adevar, pentru ca substanta pe care o contin, numita glutaraldehida, omoara BBA
dar este un tratament de durata si asta si la un acvariu mare poate deveni costisitor

ele functioneaza bine la tratamente locale, dai cu seringa peste zona infestata si intr-o zi doua BBA dispare
insa daca ai invazie in tot acvariul, atunci trebuie sa dozezi in coloana de apa si deci va dura mai mult

pentru tratamente locale poti folosi si apa oxigenata

dar cel mai bine la alga asta functioneaza curatenia in acvariu, respectiv curatarea acumularilor de detritus de pe substrat

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2014 14:06:08




ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Humbert wrote:

dar cel mai bine la alga asta functioneaza curatenia in acvariu, respectiv curatarea acumularilor de detritus de pe substrat

+Si mai ales (si mai dificil ) DIN SUBSTRAT
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu as face o completare (nu legata de BBA, caci ti-au spus deja colegii).
Nu cred ca e bine ca ai oprit fertilizarea complet ... nu face sens o asa schimbare. De altfel BBA, nu stiu sa fie influentata de fertilizantii lichizi adaugati de noi. In schimb plantele vor fi afectate si se vor deschide portite catre alte alge ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
omega-man
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 11:48:38
Messages: 110
Location: Düsseldorf, Deutschland
IP:
Offline

Humbert:
Sa dau cu seringa peste zona afactata.....IN ACVARIU FIIND......??!....sau sa scot buturugile afara si sa le tratez cu seringa?
Aceeasi intrebare legata de H2O2....

You don't have to be good all the time. Only when it matters...
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

in acvariu, da, si pt excel si pt h2o2



 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com