[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor informatii plantat  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
roni
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2014 11:32:34
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste iluminarea pentru acvariul de mai jos:
Dimensiuni: 70Lx45lx50h
Populatie: 18-20 neoni, 5 calistus, 3 ancistrus, 2 cory si 2 scalari
Plante: bacopa caroliniana, nucus, hygrophila polisperma, echinodorus red flame, echinodorus uruguayensis, valisneria, java moss
Substrat: nisip, la radacini am pus o cutie de bile fertilizante JBL
Iluminare: 4 x philips tld 830 08:00 - 17:00

Momentan ritmul de crestere al plantelor este mediocru.
Vreau sa imbunatatesc capitolul iluminare si am nevoie sa ma sfatuiti ce neoane si cate sa pun.

Multumesc.
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu ne-ai spus ce wataj au neoanele.
Fertilizezi cu ceva in apa?
CO2 ai?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Banuiesc ca-s tuburi de 18 W, plantele din acvariu se multumesc cu patru tuburi, nu aici trebuie sa faci imbunatatiri. Asteptam detalii.

Poze: smilie ... Poze cu plante
roni
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2014 11:32:34
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

STEFANP: sunt 4 x 18W si nu folosesc alte solutii sau fertilizanti.

Trebuia sa precizez ca scopul meu este de a avea un acvariu cu plante easy fara sa investesc prea mult timp si bani.
Stiu, fara investitii nu se poate.
Vreau sa o iau usor cu imbunatatirile.

Primul lucru pe care il pot face este sa schimb 2 sau toate neoanele cu unele speciale pentru plante. Vreau sa am combinatia optima pentru plantele pe care le am, eventual daca tot cumpar sa pun unele bune. Pot sa mai si adaug. Capacul a avut initial 6 neoane.

Nu vreau sa investesc intr-o instalatie de CO2. Pentru CO2 vreau sa am numarul optim de pesti astfel sa aiba un minim de CO2.

Apoi pot adauga fertilizanti in apa. Dar n-am nicio experienta la capitolul asta.

Urmatorul pas este sa adaug substrat, dar asta inseamna o operatiune complexa prin golirea acvariului adaugarea substratului peste care sa pun nisip si apoi sa il umplu si sa pun pestii la loc. Deja nu stiu daca se poate face operatiunea intr-o zi fara sa afecteze pestii (bineinteles pastrand apa).

Multumesc.
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Poi pune o poza sa vedem ce ai
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

roni wrote:Trebuia sa precizez ca scopul meu este de a avea un acvariu cu plante easy fara sa investesc prea mult timp si bani.

Nu vreau sa investesc intr-o instalatie de CO2. Pentru CO2 vreau sa am numarul optim de pesti astfel sa aiba un minim de CO2.

In conditiile astea eu zic ca ai ales bine plantele, le poti tine in viata fara investitii. Vor creste incet da' asta e.
Lumina mi se pare buna pentru conditiile actuale din acvariu' tau.

Poze: smilie ... Poze cu plante
roni
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2014 11:32:34
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

POZA
http://postimg.org/image/5gpsuqyen/

Am ales special plante easy.
Cand am zis mediocru, de fapt nu prea cresc. 1-2 doua frunze pe saptamana. Nucusul e singurul care creste bine.
Am mai citit intre timp despre neoane si se pare care Philips TLD 830 sunt niste neoane bune, nu cele mai bune, dar bune.

Atunci poate sa trec la fertilizanti si adaugare de CO2?

Merci.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/12/2014 21:54:23

[Email]
roni
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2014 11:32:34
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@PORCU

Am citit un post mai vechi al tau in care spuneai: "Pentru plante prefer 830 si Osram Floura".
Am niste neoane Osram Fluora, au o lumina roz. Am tinut vreo 1-2 luni 3 TLD 830 cu 1 Osram Fluora dar n-am sesizat nicio schimbare.
Este o combinatie buna 2 TLD 830 cu 2 Osram Fluora? Sau 3+1?

Pare ca stau bine la iluminare atunci sa trec la CO2 si fertilizanti.
Imi recomandati ceva?

Multumesc.
[Email]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com