[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Phillips TLD 830 ?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Oke... tocmai m-am inscris si eu la forum si cat am apucat sa ma uit pe aici vad multe chestii despre Phillips TLD 830. Pentru ca tocmai mi-am facut un proiect detaliat pentru un acvariu nou, vreau sa-i imbunatatesc echipamentul. In principiu imaginea e data de vegetatie: so... de unde pot face rost de un Phillips TLD 830, daca este intr-adevar asa de bun. Si... este suficient sau prea mult pentru unul de 120 litri? (coloana de 55 cm). M-ar interesa un pret aproximativ... si o locatie? Prin Suceava nu prea am de unde sa iau...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

radu_luchian wrote:este suficient sau prea mult pentru unul de 120 litri? (coloana de 55 cm). M-ar interesa un pret aproximativ... si o locatie?
Spune-ne toate dimensiunile acvariului si mai ales ce vrei sa cresti acolo.
La prima vedere, avind in vedere coloana de apa, ar fi nevoie de vreo 0,8 W/litru ~ 100 W. Da' asta daca vrei sa tii plante coolte™ = va trebui sa folosesti si CO2.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Acvariul inca nu este construit dar am de gand sa il fac cat mai repede, adica el are inaltime: 55, latime: 27, lungime: 85 (stiu ca sunt ciudate dimensiunile dar merge super in mobila din camera mea). Vreau sa fie cu plante: pe planul din spate (valisneria sau ceva), mai spre fata niste plante cu tulpina (le butasesc si le mentin inaltimea), apoi cryptocorine, o tufa doua de echinodorus, si in fata jos muschi de Java. Apoi pe laterale ceva roci cu muschi pe ele si niste lemne in zona de mijloc. Chiar daca par cam multe pentru asa un acvariu cred ca ma descurc eu. Si mai bag vreo cateva zeci de neoni. Oricum vreau sa stiu cam ce putere am nevoie la lumina, ce model imi trebuie si un pret aproximativ... ca sa fortez norocul... poate si un loc de unde sa-l procur? Mersi mult!
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

radu_luchian wrote:valisneria ....... cryptocorine ....... echinodorus ....... muschi de Java

............................

Oricum vreau sa stiu cam ce putere am nevoie la lumina, ce model imi trebuie si un pret aproximativ...
La plantele alea art trebui sa fie suficienti 0,5 W/litru. Eu as pune trei tuburi: un 830 (80.000 lei), un Phillips Aquarelle (200.000 lei) si un Osram Fluora (150.000 lei) . Toate de 20 W si 60 cm.

Preturile sint aproximative ....... de unde le poti lua in Suceava sau pe aproape habar n-am .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Apreciez sfaturile! Iti multumesc mult, acum trebuie sa vad si de unde fac rost de ele... O ultima intrebare... bine, doua de fapt:

1. Se gaseste neon cu tot cu suport (alimentare) sau suportul e clasic, difera doar tubul?

2. Exista un site de unde se pot procura on-line?

Diin nou mersi!
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Tuburile merg pe orice instalatie care respecta normele normale de functionare.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Asta e bine... mersi mult...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com