[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Influenta substratului  XML
Forum Index » General info
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

N-am stiut la ce subiect se incadreaza asa ca postez aici.
Cory mei panda sunt palizi de cand ii am. Isi pierd culoarea neagra de pe aripioara dorsala. Am crezut ca ceva nu e in regula cu apa, desi testele arata ok. Acum doua zile dadeau semne ca vor sa depuna, asa ca i-am mutat intr-un bazin pe ei singuri, cu apa din acvariul comunitar. Bazinul nu are substrat, iar fundul este negru. Cory s-au colorat in cam doua ore de la mutare, negrul de pe ei este acum foarte intens. In bazinul mare am substrat din pietris deschis la culoare. Este posibil sa fie influntata culoarea pestilor de culoarea substratului? Faptul ca sunt palizi sa fie un soi de camuflare si nu un semn de stres?

Editat de stefanp: Am mutat topicul la categoria "Pesti de apa dulce" -> "General info", se potriveste mai bine aici.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/12/2014 21:28:14


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Faye wrote: Faptul ca sunt palizi sa fie un soi de camuflare....?

Bingo !
Cu totii stim ca pestii au o nuanta mai inchisa pe spate si mai deschisa pe abdomen. Cory, fiind pesti de fund, un fel de sanitari ai mediului, se incadreaza la categoria speciilor prada. Inotand la fundul apei, nuanta lor se va apropia de cea a substratului cu care ei vor sa se "confunde", astfel incat sa fie greu vizibili de catre rapitorii care inoata deasupra. In mod asemanator, pestii prada care inoata in masa apei sau in straturile superioare au abdomenul mai deschis pentru a fi greu vizibili de catre rapitorii de fund care, uitandu-se in sus vad lumina provenita de la razele solare, in care abdomenul alb al pestilor se distinge mai greu.
Altfel spus, spatele pestilor "adopta" culoarea substratului in timp ce abdomenul culoarea de deasupra, ca mecanisme de homocromie cu mediul inconjurator. Iar eu iti pot exemplifica cu Tropheusii mei chaitika care in mod normal ar trebui sa fie cu multe nuante albastrui / rosietice, dar datorita substratului negru, sunt, la randul lor, un maroniu negricios...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru clarificare!
Vai, si ce mi-am spart capul sa inteleg ce nu le convine. Ceea ce m-a indus in eroare a fost un cory care nu s-a decolorat deloc, deci i-am considerat pe toti ceilalti "defecti".

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com