[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bazin de Bercu Rosu.  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

La ce fosfat ai acolo ,poti sa faci spalatorie chimica in bazin
.....si io m-am panicat cand am vazut cat a crescut chaeto la tine,......zic , a mea ce are ??? raie sau ciuma???
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ma apropii de corali incet.
Pentru cei interesati,nu folositi piatra uscata care a stat in fish only, in bazin reef decat daca aveti rabdare multa si bani de cheltuit pe gfo in cantitati mari.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Sa ma f.. in ea de piatra. Daca saptamana viitoare se comporta la fel,cu tot cu clorura de lantan,o arunc si bag vie baga-si-ar Obi ceva in ea.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Hmmm...nasol. Ai ceva luni de cand l-ai dat la apa...
Dar inainte sa pui piatra in bazin nu ai tinut-o in cloramina, otet si alte alea?
Eu am tinut-o o saptamana in clor si pe urma vreo 2 zile in apa de osmoza si nu am avut probleme.
[Email]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Am tinut-o in de toate. A absorbit (ca alta explicatie nu am) mult fosfat in perioada cat a fost la fish only,si cand furajam minim 8 cuburi pe zi.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:Hmmm...nasol. Ai ceva luni de cand l-ai dat la apa...
Dar inainte sa pui piatra in bazin nu ai tinut-o in cloramina, otet si alte alea?
Eu am tinut-o o saptamana in clor si pe urma vreo 2 zile in apa de osmoza si nu am avut probleme.


Asemenea. Clor, otet, apa de la robinet cat cuprinde, apoi uscare.
In plus, am ascultat de sfaturile primite de la colegul Adivb si am adaugat Chaetomorpha si Miracle mud. Nu mi-e foarte clar ce face una si ce face alta, dar rezultatul e bun
Si n-am mai facut un schimb de apa de 4-5 luni, din diverse motive (plecat de acasa, lipsa sarii, etc)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Nu metoda de preparare a pietrei uscate e problema. A fost facuta asa cum trebuie, plus inca ceva ,asa ca nu de acolo vine problema. Asta prima data,inainte de fish only. Dupa fish only a fost repetata si prelungita etapa de curatare a pietrei. Problema e ca a supt mult fosfat in perioada aceea,fosfat care nu a fost eliminat prin curatarea clasica a pietrei ,si care acum iese in coloana de apa.
Nu e neobisnuit sa se intample lucrul asta. Poate dura un an si mai mult. Treaba e ca ma cam lasa rabdarea dupa niste luni.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cristi wrote:... Nu e neobisnuit sa se intample lucrul asta. Poate dura un an si mai mult. Treaba e ca ma cam lasa rabdarea dupa niste luni.

Am disponibili o gramada de pui de Cichlasoma (Vieja) Synspilum. Tre' numa' sa zici.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

koala wrote:
Cristi wrote:... Nu e neobisnuit sa se intample lucrul asta. Poate dura un an si mai mult. Treaba e ca ma cam lasa rabdarea dupa niste luni.

Am disponibili o gramada de pui de Cichlasoma (Vieja) Synspilum. Tre' numa' sa zici.


Hai siktir, lasa marinarii in pace!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

image

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bunicoooo, ce gura mare ai!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Da' ce-i aratarea aia de acolo ?!?!?!?!
[Email]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:Da' ce-i aratarea aia de acolo ?!?!?!?!

Sunt niste ascidii.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Faina tunicata. Ce intretinere necesita ?
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Hrana. Multa,mixta,mica.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Scuze ca sunt asa curios, dar am gasit ceva informatii (putine si limitate) cand ma uitam dupa viermi penati. Stiu doar ca singurul tip de tunicate care se preteaza acvariului este ascidianul. Celelalte 2 plutesc in cutarea planktonului, iar sea squirt-ul (ascidians) are o talpa, se fixeaza pe ceva rigid, dar in continuare hranirea este prin filtrare. Hrana de baza ramane phytoplanktonul - in teorie. Ce am vazut la tine pare suficient de mare si pentru alt tip de hrana, foarte marunta, dar mai mare ca planktonul .... De asta eram curios, sunt animale foarte rare si greu de intretinut. Ce feluri de mancare folosesti ? Poate sa fie hranit individual (target) ?

Apropos: ai gasit undeva de cumparat sau a venit cu piatra vie ?

Multumesc
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Poate fi facut si target feeding,da. Eu nu fac,introduc in masa apei fito si zoo,plus bacteriile din coloana.
Pare mare daca te uiti la sifonul bucal,dar important e ce poate prelua faringele. Probabil ca poate procesa ceva de marimea ciclopilor dar nu sunt sigur. Hranesc si asa ceva,pentru puietul de anthias,dar nu bag mana in foc ca ascidiile beneficiaza de hrana asta.S-ar putea,nu zic nu.
Eu dau Phytomix (AF) in masa apei.
Le-am cumparat de la Peti,nu prea iti vin pe piatra vie...ar fi frumos sa vina pe piatra.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Sa-ti creasca fain si sa mai vedem poze ...
Multumesc de informatii
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asteptam sa se faca un an pentru urmatorul update sau..?

A fost omul plecat un pic si v-ati pus pe tanjeala, hua!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Poftim update :
Bazinul a fost neglijat o lunga perioada de timp (nu stiu cand am facut ultimul schimb de apa) si va mai fi in continuare.Este pe ultimul loc in ordinea prioritatilor de acum. Nu am timp sa ma ocup de el deloc. Am perioade cand nu intru cu zilele in camera tehnica,sotia mai da drumul la osmoza ca sa nu se arda pompa ca merge in gol . Skimerul,ultima data cand l-am curatat,scotea spuma printr-un mic orificiu,mizeria il gatuise Asa ca in conditiile astea,am avut de la ciano,la gha si acum are doua specii de dinoflagelate in el: ostreopsis ovata si prorocentrum lima.Daca isi revine singur bine,daca nu,D-zeu cu mila.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com