[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Brachygobius  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am fost ieri la un pet shop, si am achizitionat 5 bucati de Brachygobius sp. (Cora Lujerului). Citisem putin despre ei , am vazut o oportunitate de a achizitiona aceasta specie si i-am bagat in acvariu comunitar( 126l / plantat 2 filtre intern extern) , alturi de alte specii care nu au nicio legatura cu gobi ( Hemigrammus Rhodostomus,Paracheirodon axelrodi, Corydoras Aeneus, Fundulopanchax Gardneri, Apistogramma cacatuides si altii)
I-am aclimatizat (nu am bazin de carantina) am vazut ca s-au colorat si sunt mai frumosi decat erau in acvariu de la pet shop. De mancat mananca sunt ok.
Cumparand aceste pesti probabil am facut o tampenie, dar acum nu stiu cum se vor descurca in apa dulce (pe care nu o pot face sarata din cauza celorlalti). Pestii sunt de la Estacada Cluj .
As dori mai multe informatii despre ei, si pareri de la colegi care au sau au avut aceasta specie.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,


Stau si in apa dulce, fara probleme... ei sunt de apa salmastra, insa se adapteaza si traiesc si in apa dulce.
Am avut eu, acum vreo 10-12 ani, 5 bucati. Mananca orice, nu sunt pretentiosi.



PS: Pozele sunt execrabile, stiu... au trecut peste 10 ani de-atunci.

[Thumb - veioza_048.jpg]

[Thumb - veioza_019.jpg]

[Thumb - veioza_018.jpg]

[Thumb - veioza_032.jpg]

[Thumb - veioza_038.jpg]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Super multumesc mult Koala.
M-am linistit ca mi-ai scris tu, si cu poze (pozele sunt foarte Ok) cum stau ei cu neonii.
Trebuie doar sa mai lucrez un pic la duritatea apei.
Despre Branchygobius nu prea se scriu multe la noi in tara; iar pe web-urile americane, se mentioneaza apa salmastra aproape la orice descriere a speciei (doar pe wikipedia.org nu era mentionat musai apa salmasta)
Nu trebuia sa-i achizitionez, dar cum nu se prea gasesc la noi (cei de la petshop i-au adus pentru un client care se pare a fost neserios).
Aseara dupa dupa 3-4 ore de acomodare cu noua locatie le-am dat artemia si mancau (in stilul lor)

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

N-ai pentru ce, sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei!

Sunt niste pesti draguti si cuminti, nu sunt mofturosi la mancare si nici agresivi. Or sa-ti placa!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com