[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pulsing xenia  XML
Forum Index » Bursa marina
Author Message
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In urma curatarii unei pietre "invadata" au rezultat cateva fraguri de pulsing xenia (7-8 fraguri, cu cate 2-4 tulpini fiecare).

Daca le doreste cineva, sa se anunte (desi ar fi de preferat de prin zona Clujului, pentru ca nu prea stiu cum naiba le pot ambala si nici vremea nu prea permite transport la distanta). Daca da ceva la schimb, foarte bine, daca nu, sa fie primite.

Ma puteti contacta prin intermediul forumului, sau E-mail: aure@aure.ro, tel: 0745-088874, 0720-088874.
[Email] [Yahoo!]
delta
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2014 13:43:43
Messages: 53
Location: Tulcea
IP:
Offline

aurecj wrote:au rezultat cateva fraguri
la ce se refera expresia ”fraguri”?
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

delta wrote:
aurecj wrote:au rezultat cateva fraguri
la ce se refera expresia ”fraguri”?


Pai tocmai scrisesem in paranteza: sunt cam 7-8 fraguri, fiecare avand intre 2 si 5 tulpini, in functie de cat de mult au apucat sa creasca.
[Email] [Yahoo!]
delta
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2014 13:43:43
Messages: 53
Location: Tulcea
IP:
Offline

aurecj wrote:
delta wrote:
aurecj wrote:au rezultat cateva fraguri
la ce se refera expresia ”fraguri”?


Pai tocmai scrisesem in paranteza: sunt cam 7-8 fraguri, fiecare avand intre 2 si 5 tulpini, in functie de cat de mult au apucat sa creasca.
bine, doar ca eu ma interesam la ce se refera expresia in sine...

p.s. aia de ”frag” / ”fraguri”
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

delta wrote:
aurecj wrote:
delta wrote:
aurecj wrote:au rezultat cateva fraguri
la ce se refera expresia ”fraguri”?


Pai tocmai scrisesem in paranteza: sunt cam 7-8 fraguri, fiecare avand intre 2 si 5 tulpini, in functie de cat de mult au apucat sa creasca.
bine, doar ca eu ma interesam la ce se refera expresia in sine...

p.s. aia de ”frag” / ”fraguri”


Aha, acum m-am prins...

Ca sa te lamuresc, in general cand e vorba de un coral mai mic, o portiune rupta/separata dintr-o colonie intreaga, se foloseste termenul de "frag". Inclusiv la magazine, cand e vorba de portiuni mici dintr-un coral (in functie de coral, poate fi de la 1-2 cm, pana la eventual 2-3-5 brate/capete/tulpini doar ale unui coral) "oferta" specifica faptul ca e un "frag".
[Email] [Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

La corali se refera.
Sunt fraguri de corali. Bucati/fragmente/tulpini etc.....cum vrei tu sa le zici.

L.E. Am scris in acelasi timp.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2014 21:06:31


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
delta
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2014 13:43:43
Messages: 53
Location: Tulcea
IP:
Offline

aurecj wrote:in general cand e vorba de un coral mai mic, o portiune rupta/separata dintr-o colonie intreaga, se foloseste termenul de "frag". Inclusiv la magazine, cand e vorba de portiuni mici dintr-un coral (in functie de coral, poate fi de la 1-2 cm, pana la eventual 2-3-5 brate/capete/tulpini doar ale unui coral) "oferta" specifica faptul ca e un "frag".
OK, acum realizez ca referirea era la fragment de/dintr-un coral...
m-ar interesa subiectul, dar din pacate nu cred ca putem sa amenajam un bazin corespunzator mai repede/curand de 5 - 6 ianuarie
exclusiv din motive administrative
 
Forum Index » Bursa marina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com