[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa devine verde, ce e de facut?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
decebal
Junior member

Joined: 21/03/2005 15:18:13
Messages: 6
IP:
Offline

Inca odata am nevoie de sfatul "meseriasilor"!

Apa mea devine verde, aceasta problema nu am avut-o pana nu am introdus plante reale (am fost artificial amenajat :-) ). Insa incet incet apa si-a pierdut din limpezime si se indreapta incet dar sigur spre culoarea lacului din Gradina Botanica. Am becuri ecologice 2x15w, asta inseamna cat un neon maricel, deci lumina e berechet.... Pesti este, melci galbeni este, doua bucata, sanitari muncitori doua, apa schimbata 10% saptamanal.... Opresc lumina 4 ore pe noapte, ventilare si filtrare permanenta...

De unde verdele??? Si unde e limpezimea apei de altadata?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

decebal wrote:Opresc lumina 4 ore pe noapte

Acvariul ar trebui luminat cel mult 12 ore. Sau l-ai mutat cumva si acum are si lumina naturala?
Ce capacitate are acvariul? Poate becurile nu sunt suficiente si plantele nu pot face fata algelor.
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai unul din motive ar putea fi cele 20 de ore de lumina din acvariul tau ca ai zis ca stingi lumina doar 4 ore pe noapte...incearca 12/12 (si chiar sub 12 ore pana scapi de apa verde)...si apropo de lumina: daca soarele cade direct pe bazin incearca sa-l muti sau sa-l umbresti cumva ca actiunea directa a soarelui e unul din motivele cele mai frecvente.

Alt motiv ar fi schimburile insuficiente de apa, 10% la o saptamana nu e suficient, incearca 25-30 % saptamanal in mod normal si aceiasi cantitate dar cam la 2-3 zile pana scapi de apa verde.

Ne-ai spus ca ai pesti, melci, sanitari dar nu ne-ai spus ce pesti si cati si in ce cantitate de apa (sau poate ai zis in vreun alt post si nu imi amintesc eu) si probabil verdele vine si de la o mica aglomeratie in acvariul tau.

Oricum, stai linistit ca plantele naturale nu au nici o legatura cu apa ta verde .

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

si la mine apa devine verde, dupa ce am inceput sa dau co2
detalii:
-150l
-schimburi zilnice de apa
-lumina 9.00-14.00 si 15.00-23.00
-filtru boyu, intern, 550l/ora ( dar sigur nu atat)
-lumina 6x tld 830 18w
-aerator
-pesti: neoni, ancistrusi, melci, pestii hraniti 2x/zi
-substrat, plante multe

ce sa fac?
m-asi risca cu h2o2 dar cred ca ma scapa de melci, si mi si frica sa nu ard plantele. daca folosesc h2o2, vreau un sfat de la meseriasi , in privinta cu tratamentul

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Concluzie: schimburi dese de apa, mincare putina si reducerea iluminatului. Nu se poate sa nu dea rezultate in timp.

@barbq: nu ai putea sa faci o sinteza la articolele recomandate? Nu de alta, dar mai sunt si unii care nu le pot accesa... Si sunt convinsa ca sunt lucruri interesante.
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

apa sa limpezit, dupa un schimb masiv de apa (60%), reducere-a luminii de la 6 neoane 18w, la 4, si micsorarea debitului de co2 la mai putin de 1 bula/sec la 150l

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:apa sa limpezit, dupa un schimb masiv de apa (60%), reducere-a luminii de la 6 neoane 18w, la 4, si micsorarea debitului de co2 la mai putin de 1 bula/sec la 150l

Nu prea e bine sa schimbi asa de multa apa deodata. Bineinteles ca daca o schimbai 100% nu mai era verde deloc, dar pestii nu stiu cum sufera... vezi tu... ei se inverzesc mai greu, dar tot ii doare.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

VelociRaptor wrote:
adi_ci23 wrote:apa sa limpezit, dupa un schimb masiv de apa (60%), reducere-a luminii de la 6 neoane 18w, la 4, si micsorarea debitului de co2 la mai putin de 1 bula/sec la 150l

Nu prea e bine sa schimbi asa de multa apa deodata. Bineinteles ca daca o schimbai 100% nu mai era verde deloc, dar pestii nu stiu cum sufera... vezi tu... ei se inverzesc mai greu, dar tot ii doare.


daca o faci cu cap, atunci totul e ok.
am folosit apa statuta, si filtrata, in care am bagat co2, in cantitate mare.
ce zici am procedat bine?

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu schimb cateodata (mai ales vara) ~100% din apa/zi dar incep schimburile plecand de la 10-20% treptat pana ajung la ratia asta. problema, in afara de dezechilibrul bazinului sau de clor, este de schimbarea chimismului apei. De aceea noi recomandam sa nu se faca aceste schimbari masive de apa. daca le faci zilnic este OK deoarece chimismul apei vechi este ~= cu cel al apei noi. Dar la schimbari ocazionale iti dai seama ca nu se poate compara apa veche de o saptamana cu apa noua...

In cazul algelor trebuie tratata si boala... dar in special trebuie tratate cauzele pentru ca altfel ele vor reapare: actiuni ca reducerea iluminatului pana la limite "normale" - unde normalul trebuie sa se gaseasca intre numarul de plante, tipul lor si cantitatea de mancare/fertilizanti utilizati/consumati, cantitatea de mancare "optima" - unde acest optim trebuie gasit intre numarul de pesti/volum si cantitatea de plante/iluminat/alti fertilizanti...
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

asta am si facut: am redus lumina la 4x 18W, am redus co2, am redus perioada de iluminare. schimburile de apa eu le fac aproape zilnic, deci am continuat cu ele (20% zilnic) iar mancarea pestilor este foarte putzina ( 2x /zi cat mananca intr-un minut- in acvariu am neoni)

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com