[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Closer to Nature  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am terminat noul setup. La acest aranjament cel mai mare critic al meu a fost sotia. :-P

Am achizitionat o lampa Aqua Zonic 2x24w T5 1 tub Osram 880 Sky White si un Sylvania Grolux.

Plante: Monte Carlo, Java fern , Riccardia si HC.

Mai urmeaza sa completez cu plante extremitatile si crengute mai subtiri dar mai incolo inspre finalul setapului caci nu cred ca ar rezista prea mult.

imageCloser to Nature by Dogibeer, on Flickr
[Yahoo!] [ICQ]
Cashgrab
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/07/2014 18:48:35
Messages: 67
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Foarte frumos. Ceva in genu urmaresc si eu sa fac in viitorul apropiat.
Poate ma ajuti si pe mine (sunt din cluj), unde ai gasit cioatele? unde ai gasit pietrele?

Mersi si ape limpezi.
[Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Uaaau . De pe ce planeta esti
Suuuuppeeeeerrrrrbbbbbbbbbbb!

Fauna?
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Desi mie nu imi place stilul asta de acvarii (imitarea unor peisaje terestre), trebuie sa recunosc bunul gust in alegerea plantelor... in proportiile desavarsite ale aranjamentului.
Culorile sunt bine alese, acvariul promite mult!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Foarte misto!
Felicitari!
Daca imi permiti o sugestie, parca roca aia de pe mijloc (dintre cei doi "munti"), nu da asa bine...parca e prea mare si prea in fata.
Sau poate doar mi se pare mie


Dar totusi, hai sa-l mutam la plantate, ca aci' la cichlidae e stingher

This message was edited 1 time. Last update was at 18/11/2014 18:48:59


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Top.
Cred ca este cel mai bun acvariu pe care l-am vazut anul asta in Romania. E crud dar simt asta...Felicitari! Daca nu o dai in bara cu ceva chiar iese mai bine decat tot ce ti-a iesit din mana pana acum.
Inteleg ca vrei sa mai completezi cu plante. Sunt de acord doar daca decizi sa nu mai adaugi specii noi

Dimensiunea acvariului?
Creveti? Pesti?

This message was edited 1 time. Last update was at 18/11/2014 18:58:46


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ma bucur ca va place.

Stefan:
Piatra are rol de a separa "Cursul paraului" , momentan nu este bine definit dar sunt in cautare de un nisip fin care sa se asorteze cu roca vulcanica. Am fost sfatuit sa nu pun nisip alb ci ceva mai natural.

Multumesc Alex.

Sper ca la anul voi presta mai bine prin concursuri decat ca si aceasta.

Pesti momentan nu prea mai am prin acvariu , ar fii un precox si doi tetra dar sunt in cautare si inca nu m-am hotarat ce sa folosesc. Nici optiuni nu prea am asa ca daca aveti idei le astept. Hyphessobrycon amandae am avut dar la declansare blitului sunt ca si inexistenti.

Dimensiunea acvariulu 61 x 31 x 36 cm, este un Juwel Rekor 60 fara filtrul intern iar in loc de capac a venit lampa AquaZonic.

Creveti parca nu prea a-si pune ca fac si aia mizerie iar filtrarea nu este unul de top.
[Yahoo!] [ICQ]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Dogibeer wrote:Am fost sfatuit sa nu pun nisip alb ci ceva mai natural.

Mentin sfatul, sfat pe care il ofeream dealtfel si ieri unui alt forumist: "un Rio Sand sau Congo (ca sa fie mai aproape de maroniul respectiv al substratului) sau daca voiai o varianta mai ieftina ...Crystal Quartz Gravel de la Dennerle, cu granulatia de 1-2mm."

Dogibeer wrote:Pesti momentan nu prea mai am prin acvariu , ar fii un precox si doi tetra dar sunt in cautare si inca nu m-am hotarat ce sa folosesc. Nici optiuni nu prea am asa ca daca aveti idei le astept. Hyphessobrycon amandae am avut dar la declansare blitului sunt ca si inexistenti
.

In primul rand ai grja ce bagi in acvariu pentru ca odata bagat ca sa-i scoti ...strici toata lucrarea Deci masoara de doua ori si taie odata!

Recomandari as avea...nu stiu unde-i gasesti insa in Romania. Poate arunci un ochi pe concursul Scaper`s Tank si capeti ceva inspiratie dar repet...nu stiu unde ii gasesti.
Ca o descriere a tendintelor nu se mai merge pe ideea unor pesti cu joc de culori puternic cum erau pe vremuri (Neon clasic/rosu sau Rasbora) ci pe culori terne.
Te plangi de H. amandae ? Pai sa vezi ce acvariu misto am vazut cu Hyphessobrycon schultzei

Dogibeer wrote:Dimensiunea acvariulu 61 x 31 x 36 cm,

@Stefan...eh asta era ceea ce reprosam modului in care ai aranjat la tine.
Vezi el are aproape aceleasi dimensiuni, un acvariu care indiscutabil este sub ceea ce ai tu in materie de adancime! Desi adancimea acvariului tau e cu 5 cm mai mare ... modul in care l-a aranjat te duce cu gandul la ceva mult mai mare.

Dogibeer wrote:Creveti parca nu prea a-si pune ca fac si aia mizerie
Vezi, aici e diferenta de optica Eu as zice ca iti fac curatenie. Nu exista aspirator mai bun de jeg/alge decat crevetii.
Cat produc in schimb nu se pune. Cat poa` sa cace 10-20 Crystal Red Shrimp??? Dar ce beneficiu iti aduc in loc.

Oricum ai decide iti urez bafta si sa ne tii la curent

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Un 'Rock's for life' imbunatatit, cu aranjamentul asa sigur urcai mai mult in top.

Mai urmeaza sa completez cu plante extremitatile si crengute mai subtiri dar mai incolo

Ai cumva in plan sa te intinzi cu "copaceii" pana in stanga spate? Nu stiu de ce, dar eu asa as vedea padurea aia acolo.

Alte comentarii cred ca ar fi de prisos, dupa cele spuse de Alex.

Cred ca este cel mai bun acvariu pe care l-am vazut anul asta in Romania.


Facebook : Tranquility Aquarium
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumesc Alex08
In partea din fata unde este gazonul m-am gandit la ceva tufareala mai mica iar in spate ceva mai dens si mai inalt. Acum si in functie de cum o se comporte prin acvariu dar o sa caut ceva mai subtiri sa nu pluteasca.



Cashgrab
Pietrele sunt de la un vulcan din tara iar cioatele de la barajul Somesul Cald doar ca noi le-am adunat intr-un an secetos , apa fiind scazuta cu cativa metrii iar de atunci nu am mai vazut un nivel asa scazut. In acvariu se mai afla 2 cioate Red Moor.
[Yahoo!] [ICQ]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Update 18.11.2014
De azi fertilizam.
image18.11.20014 by Dogibeer, on Flickr
[Yahoo!] [ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am sa ma repet cu doua chestii

1. Misto bazin!
2. Raman la aceeasi parere cu bolovanul ala din "canion"...mie unul ceva nu imi convine acolo...nu stiu ce (asta fara a stirbi afirmatia de la punctul 1 ).
Stiu ca aveai ceva plan in zona aia, astept sa vad cum evolueaza. Sau poate doar eu vad lucurile asa.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/12/2014 02:30:34


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

care-i lotiunea magica colegu? ce zemuri arunci in borcan?

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Laurentiu
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2014 10:45:03
Messages: 84
IP:
Offline

Arata foarte bine acvariul...l-am vazut acum 2-3 zile si in realitate ;)
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ma bucur ca va place!

Stefan@ Nu stiu dece pe mine nu ma deranjeaza deloc bolovanul de acolo, poate live arata putin diferit dar inca sunt in cautare de ceva nisip cosmetic pentru albie si am cam vazut cateva posibilitati de la ADA, Dennerle, JBL ultimele nisipuri dar ca si contrast si marime cred ca o sa incerc Manado.

Bobi:
Cu Tropica N + P jumatate din donza recomandata de ei plus PPS Pro tot jumatate.Doza se aplica dupa schimbul de apa. De la start acvariul a fot tinut cu schimburi de apa cc.50-60%. Plantele au mers binisor. HC s afost usor nemultumit si pe alocuri Riccardia cu urme de maro care au aparut si pe sticla. Gazonu de Monte Carlo a primit deja o tunsoare, depasind 2-3 cm grosime fata de ultima poza.
Pe alocuri am mai aranjat usor cu foarfeca Riccardia de pe cioate, firele mai rebele.
[Yahoo!] [ICQ]
Laurentiu
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2014 10:45:03
Messages: 84
IP:
Offline

Te ajut cu un pic de manado daca vrei pe maine...am si ceva quartos de culoare natur daca vrei.
Maine am programat la scape-ul meu o rearanjare cu Bogdan Borta.Daca ai timp,posti sa treci pe la mine.Ne auzim ;)
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumesc Laurentiu pentru Manado!

image20,11,2014 by Dogibeer, on Flickr
Ce parere aveti de schimbare?
Sa mai adaug ceva pe "maluri"?
[Yahoo!] [ICQ]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Foarte fain , mult mai bine decat clasica carare deschisa la culoare , plus faptul ca e adancita asa ca un canion-iese din sabloane , un bazin deosebit , ar urma sa faci ceva cu fundalul sa nu se vada furtunul/cablu ce mai e acolo

This message was edited 1 time. Last update was at 21/12/2014 14:51:56

[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Asa e, pare mult mai natural asa.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Bun, deci directia este buna.

Am adaugat pe capete Hemiantus M. in speranta de a acoperii siliconul negru care este un punct in minus in clipa de fata.

Mai urmeaza pestii prin ianuarie, am dat comanda la 10 Boraras urophthalmoides dar probabil ca nu o sa se vada prin acvariu asa ca probabil o sa mai iau niste H. amandae ca si completare.
[Yahoo!] [ICQ]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com