[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Eheim 240 l  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut!

Acvariul meu:

Acvariu Eheim 240 l

Dimensiuni 120 Lungime
40 Latime
50 Inaltime

Substrat AquaBasis plus 10 l
Florapol 700 g
Manado 25 l

Filtrare 4x Cristal Profi i 200 Green Line 4 cartuse
1 Material Ceramic Micro Mec JBL S Dreapta
1 Burete + BionitraEx B Dreapta
1 Burete Fabricatie+Symec S Stanga
1 Burete Fabricatie + Symec B Stanga

Incalzitor JBL Acvariu 240 l S200 200 W
Decor 2 Buturugi Red Moore
Piatra Lespede 7 buc

Capac modificat (ajustat sa intre- in limita posibilitatilor - lipsa spatiu, acvariul este in perete cu vedere din 2 camere)2 x T5 39 W Standard+ 2 Refrectoare JBL

Intalatie ProFlora JBL
Ph Control
Butelie 500 g
Difuzor ceramic JBL

Am adaugat:
BioDigest 1 Fiola

Mentionez ca acvariu este refacut deci filtrele au ceva bacterii(sper au stat destul de mult in afara apei)

16.11.2014

Plante:

7 radacini Anubias Nana
11 fire Hygrophila corymbosa 'Angustifolia'
Java Moss
Riccia Fluitans
1 Monosolenium tenerum
1 Microsorum pteropus var. Windelov
2 Microsorum pteropus

This message was edited 2 times. Last update was at 16/11/2014 19:10:46


Poze Africani


Viata a inceput in apa!
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

O sa revin si cu poze dupa ce se limpezeste putin

Astept cu mare nerabdare parerile voastre (ce am gresit ce pot sa fac mai bine...)
Si vreau daca se poate sfaturi legate de:

Durata iluminare in prima luna?
Cand incep sa fertilizez cu Feropol si Feropol 24?
Dupa ciclare vreau sa populez cu ceva creveti nu foarte pretentiosi si o singura specie de peste 10-20 buc daca e ok?


Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2014 19:11:16


Poze Africani


Viata a inceput in apa!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Iluminare, 6-7 ore la inceput e de ajuns.
Dar, cei 78 W mi se par cam putini pentru acvariul tau...ar mai merge inca un neon de 39W (deocamdata).

Fertilizare cu Ferropol, cu o doza un pic sub recomandata, eu as incepe din a doua saptamana.

Cartusul de bionitrat ex sa zicem ca ii vad rostul la inceput (desi eu n-am folosit asa ceva), dar dupa primele doua-trei saptamani, scoate-l; daca vrei un acvariu plantat, vei avea nevoie si de nitrati.

Butelia de 500 de grame te va tine putin timp.
Ia in calcul pe viitor o butelie de macar 2 kg.

In rest ce sa zic, da-i cu multe plante din start, plante mai easy cu crestere rapida.
Si asteptam pozele

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi!!

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Scuze pentru calitatea pozelor!
[Thumb - IMG_18015197508380.jpeg]

[Thumb - IMG_17999911823380.jpeg]

[Thumb - IMG_18018745179381.jpeg]

[Thumb - IMG_17989732867381.jpeg]

[Thumb - IMG_18005496868380.jpeg]


Poze Africani


Viata a inceput in apa!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Arata destul de bine bazinul, bravo!
Ma cam deranjeaza "dambul" ala din dreapta, caci se vede in geamul din fata...poate il poti cobora un pic in partea din fata.

De asemenea, as mai baga niste plante

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc de sugestie, dar din nefericire sunt putin limitat, din cauza amplasarii acvariului, care este pozitionat pe un blat incastrat in peretele dintre bucatarie si sufragerie..

-nu am spatiu prea mare deasupra (caut varianta unei lampi, dar nu stiu daca incape, si sa mai am acces in acvariu)
-nu pot utiliza filtru extern(nu il pot masca), din aceasta cauza am ales varianta cu 4 filtre interne
-am pierdut garantia la tot(mai putin ph controler)scurtand cablurile de alimentare la filtre incalzitor lampa capac(tot din punct de vedere estetic(al sotiei mele))
- din cauza filtrelor interne nu am putut gasi o alta varianta"mai desteapta" in aranjarea hardscape-lui(sigur exista ..doar ca nu am gasit-o eu)
- acvariul se vede din ambele camere-avantaj sau dezavantaj... depinde cum privesti lucrurile- din ce camera


Daca exista va rog sa imi sugerati o planta de gazon pentru acvariul meu cu toate minusurile lui( lumina slaba,inaltime mare (50 cm))

Maine o sa fac ceva teste de apa si revin cu info referitoare la valorile obtinute, plus o sa schimb 10l de apa (folosesc o intalatie de smoza JBL si vreau sa fac zilnic in prima saptamana schimb de 10l completand numai cu apa RO- dar asta o sa vad maine dupa testul de Kh)
si incep fertilizare cu feropol si Feropol 24

Vreau sa mai gasesc una sau mai multe plnte nepretentioase de culoare rosiatica (sa mai aduc si alta culoare in bazin)

Multumesc si astept in continuare parerile voastre...sper ca nu v-am plictisit...cu atat vorbarie...

Seara frumoasa
Dragos







Astept in continuare parerile voastre

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Plante rosii fara CO2 e mai greu de tinut, poti incerca cu Alternanthera reinecki var. mini.
Bafta!

Utopia Reef 400
My Aquariums
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline


Salut, ms de raspuns.
Am instalatie de CO2...

Probabil o sa incerc sa plantez Ludwigia repens ,nu vreau sa incerc plante cu cerinte mari in ceea ce priveste ilumnare!

Poate sa imi spuna cineva daca in cei 10 cm pe care ii am intre perete si sticla acvariului pot monta o lampa ...si de care ?
Ma uitam la o lampa Dymax Rex PLD 4XPL 36W/90cm dar nu stiu daca o pot monta deasupra si sa am si acces la acvariu...

Multumesc

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Capacul actual nu il poti modifica sa mai adaugi macar un neon?
Cat spatiu ai deasupra?

Pentru gazon, poti incerca cu Marsilea hirsuta.
Pentru plante rosii ia Ludwigia repens (care nu e chia rosie, dar e mai colorata) sau Ludwigia repens rubin.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

[Thumb - IMG_20141117_122023.jpg]


Poze Africani


Viata a inceput in apa!
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

[Thumb - IMG_20141117_121957.jpg]


Poze Africani


Viata a inceput in apa!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Intr-adevar, spatiul este mic.
Dar, intr-un capac de 40 cm latime, poti bricola sa intre 4 neoane, fara probleme.
Doar sa te pricepi la treburi de genul asta. Daca nu, cauta un electrician si te va rezolva.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Recunosc ca este foarte complicat datorita amplasarii, dar am facut tot ce am putut pt a avea un acvariu si a nu ocupa mult spatiu...

Referitor stefan la capac cred ca este si mai complicat ca asa cum vezi in poze nu folosesc rama capacului(nu intra intre pereti)
Daca totusi cineva ma poate ajuta chiar si cu o singura idee referitor la cum pot sa maresc iluminarea la acest bazin astept cu mare interes ...

Stefan maine imi vin 2 legaturi de marsilea si azi am mai adaugat(probabil nu foarte insipirat) Fontinalis Antipyretica,Myriophillum Aquatica, si Cabomba Aquatica sigurele plante mai ok din hornbach Brasov...

La testul de duritate KH =7
PH -ul in jurul valorii 7 din controler...

Ce teste credeti ca trebuie sa mai fac in perioada aceasta???

Am cam toate testele de apa de la jbl...

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Apa este limpede, azi am schimbat 20 l (10 RO 10 robinet)
[Thumb - IMG_27388808702866.jpeg]


Poze Africani


Viata a inceput in apa!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

kinderu wrote:
La testul de duritate KH =7
PH -ul in jurul valorii 7 din controler...


Baga mai mult CO2.
Poti cobora pH-ul la un 6.8

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut,

ce spuneti de lampa asta
http://www.aquariumprest.ro/products.php?1122 ?

Poate cineva sa imi recomande o lampa care sa imi incapa in cei 10 cm de care dispun intre perete si acvariu?

Multumesc

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
nicu.laita
Member

Joined: 08/08/2013 18:05:42
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate se potriveste ceva de aici:

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2014 10:10:14

[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ar mai fi o varianta.
Eu am o lampa Hailea, am masurat-o acum, are 6.5 cm inaltime (fara picioruse) si fix 120 cm lungime.
Ai putea sa iei una din asta si sa o pui direct pe acvariu, fara piciorusele de plastic.

Are si o protectie ca sa nu ajunga apa la neoane, deci e ok din punctul asta de vedere.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc pentru ajutor!

Stefan ce model de lampa ai? Crezi ca sta sprijinita la fel ca si capacul initial, pe marginile acvariului?

Si de unde pot sa o cumpar?


Poze Africani


Viata a inceput in apa!
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com