[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
femela grestanta/ pompa de aer  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
taniatm
Junior member

Joined: 15/11/2014 10:46:35
Messages: 9
IP:
Offline

Buna! Sunt noua pe aici si am nevoie de putin ajutor. Cand ar trebui sa mut femela gestanta in acvariul maternitate ? Am nevoie de o piatra de aer neaparat la pompa de aer? Ar trebui sa nu mai folosesc pompa de aer daca pesti sunt speriati de bule sau se vor obijnui? Pot sa ii reduc prin ceva metoda intrensitatea? Cat de repede se extinde planta heminathus cuba? De ce melcul imi mananca plantele, este posibil sa fie hranit prea putin? Multumesc frumos!
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Wow. Ce fel de femela este, poate nu trebuie mutata.
Nu ai nevoie neaparat de pompa de aer, de filtru ai neaparat nevoie.
Ar trebui sa-i reduci intensitatea daca vrei sa o folosesti in continuare, sunt niste robineti de plastic care se monteaza pe furtunul de aer si lasi ce presiune vrei tu.
Planta aceea se extinde destul de repede in conditii optime, altfel nu prea.
Ce fel de melc ai, nu cred ca ei mamanca plantele vii ci se hranesc cu frunze moarte.
Cu placere.
[ICQ]
taniatm
Junior member

Joined: 15/11/2014 10:46:35
Messages: 9
IP:
Offline

Am 2 guppy si o xipho de care nu sunt prea sigura ca e gestanta ( am sa pun si o poza). Am Pomacea bridgesii si melci de substrat. Am inteles ca e o problema daca melcii de substrat stau pe geam , e adevarat? Multumesc !
[Thumb - image.jpg]

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

In poza asta nu se vede decat un tetra probabil, nu imi dau seama si niste plante care sufera. Da mai multe detalii despre bazinul tau: ce iluminare are, cat tii lumina aprinsa, ce fertilizare(daca)folosesti, filtrare, substrat, curatenie, schimb de apa cand si cum, de cand ai acvariul si fa o poza sa se vada bazinul. Melcii de substrat ies si ei la plimbare, mai ales noaptea, dar si ziua. Problema ar fi cu calitatea apei si in cazul in care bagi co2 in acvariu peste masura.
[ICQ]
taniatm
Junior member

Joined: 15/11/2014 10:46:35
Messages: 9
IP:
Offline

Lumina o sting in fiecare noapte , dar nu as sti sa iti spun ce tip ii pt ca am luat acvariul cu tot cu lumina, filtru (eheim) si incalzitor ,de la un second hand. Schimb apa la fiecare sfarsit de saptamana , folosesc fertilizant (am sa pun poze cu el si substratul) si il am de aproximativ 2 luni.
[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 22/11/2014 00:01:03

taniatm
Junior member

Joined: 15/11/2014 10:46:35
Messages: 9
IP:
Offline

Imi pare rau pt dublu post , dar nu am putut sa le pun pe toate si pt calitatea pozelor.
[Thumb - image.jpg]

Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Bine ai venit!

Lumina o poti tine 10-12 ore pe zi, daca ai alge poti sa cobori sub 10 ore, depinde si de tipul algei, poti sa-ti cumperi o priza programabila digitala sau mecanica.
Ideea este sa gasesti un echilibru intre lumina (intesitate) - co2 - fertilizare, nu exagera cu fertlizantul, daca plantele nu vor putea asimila toata cantitatea dozata de tine vor manca si algele. Ar trebui sa stii ce fel de neoane ai, daca nu sunt potrivite sa le schimbi.

Succes,
Dan
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Bine ai venit
In poza asta nu se vede decat un tetra probabil
in poza se vede si o femela de xifo. Nu imi dau seama foarte bine dar cred ca in aproximativ 2 saptamani va naste.
Am 2 guppy si o xipho
Eu vad si un mascul de xifo, cel cu asa zisa spada. Mai ai un Barbus Tetrazona, cel cu dungi verticale, acesta poate ataca cozile guppylor, daca vezi ca se intampla asta trebuie sa te hotaresti ce pastrezi guppy sau tetrazona. Sa cauti si compatibilitatile pestilor.. te poate ajuta in alegerea lor. Eu melci de substrat am avut si nu ii vedeam ziua, doar noapte ieseau din nisip, deci cred ca este ceva in neregula cu substratul daca ziua evadeaza de acolo.
In poza de ansamblu vad ca pe suprafata apei pluteste ceva nu imi dau seama ce este dar daca este mancare iti recomand sa iti faci, cumperi un fel de hranitor ( eu asa ii zic), mai exact iti faci un cerc din furtun de acvariu ( i se mai spune si feeding ring) si il pui pe suprafata apei si de acum in colo doar acolo sa dai mancare, in felul asta impiedici hrana sa se imprastie pe toata suprafata apei.

This message was edited 3 times. Last update was at 22/11/2014 02:31:31

[Email]
taniatm
Junior member

Joined: 15/11/2014 10:46:35
Messages: 9
IP:
Offline

Ok. Multumesc pentru ajutor!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com