[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Identificare  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Salut !
Incep prin a-mi cere scuze daca am postat la sectiunea gresita : am nevoie de o identificare pentru niste viermi ( asa cred eu !!) ce au inceput sa-mi umple pietrele din acvariu.
Cu multumiri anticipate, va prezint fotografiile, asa cum am putut eu sa le fac mai bine :
image
image
image
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt viermi penati albi.
Daca nu ma insel se numesc Sabella pavonina, in caz ca vrei sa cauti informatii despre ei. Sunt inofensivi in acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2014 17:34:19

quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Sint periculosi pentru pestii din acvariu ? Se inmultesc de la o zi la alta, foarte rapid, de vreo luna. Exista vreun peste caruia sa-i placa sa-i manance ?
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu fac rau nimanui, sunt buni in acvariu. Filtreaza anumite particule din apa. Cu anumite particule se hranesc, iar cu restul isi construiesc "tubul" ala maro, care are rolul sa-i protejeze. Daca se inmultesc prea mult da-i pe forum ca sigur ar exista doritori.
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

OK, m-ai linistit, multumesc mult ! Ma apuc de prasit atunci.... De curiozitate insa, de ce oare s-au inmultit exploziv in ultima perioada ? ( au ajuns sa se fixeze cu tuburile si pe peretii acvariului sau in nisip ...)Nu am umblat in acvariu, nu am adus nimic nou, temperatura a fost constanta !
Chiar nu dauneaza eco-sistemului ? Cred ca in cateva luni o sa umple toate pietrele din acvariu...
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Seamana cumva cu cel din poza?
Din pacate nu stiu sa-ti spun de ce s-au inmultit atat de mult.
Atata timp cat nu iti invadeaza coralii nu ar trebui sa fie probleme. Si, dupa cum am spus, ii poti da pe forum.
[Thumb - vierme penat.jpg]

quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Hmmm... Seamana si nu prea ! O sa fac maine o foto cu aparat foto si poate te lamuresti !!
nickvvv
Member
[Avatar]

Joined: 18/07/2012 16:26:32
Messages: 134
Location: Medias
IP:
Offline

seamana dar nu rasare....nu-s penati, si-s rai....dar caut si va zic si ce sunt. Am si eu si la mine nu s-au inmultit excesiv asa ca-i tin inca, mie-mi plac.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ba-s chiar viermi penati, si sunt inofensivi... chiar daca se inmultesc peste masura, nu fac niciun rau in acvariu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Vazand fotografiile cu Sabella pavonina pe net, tind sa cred ca asa ceva am eu in acvariu. Pacat ca nu sint si colorati, ai mei sint albi. Revin insa cu una din intrebarile initiale : exista vreun pestisor care sa se hraneasca cu ei ?
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline


Exista si e la mine in acvariu,...Dar nu stiu cine este,///
De trei ori am introdus in acvariu penati de genul asta si au disparut misterios,..Asta e ....unii si-i doresc altii, nu pot scapa de ei,...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

quaz wrote:Vazand fotografiile cu Sabella pavonina pe net, tind sa cred ca asa ceva am eu in acvariu. Pacat ca nu sint si colorati, ai mei sint albi. Revin insa cu una din intrebarile initiale : exista vreun pestisor care sa se hraneasca cu ei ?

Exista...

- Chelmon rostratus (poate si alte neamuri de "fluturi")
- Acreichthys tomentosus

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Inclin si eu sa cred ca sunt viermi penati. Nu numai ca nu sunt daunatori, dar sunt chiar benefici.
Fiind filter feeders, as zice ca sunt o forma de filtrare biologica.
S-au inmultit pentru ce le-ai creat conditii prielnice: ai hranit bine si probabil ca ai un nivel crescut al particulelor organice in apa.

Tine cont ca un lant trofic cat mai complex usureaza presiunea pe filtrarea biologica, mecanica si chimica.
Ca sa elaborez: din mancarea pe care manuta ta o presara in acvariu pentru pesti, probabil ca 50% este inghitita de pesti si 50% nu. Din ce inghit pestii, probabil ca 70% iese in apa nedigerat. Restul de 30% e degradat la amoniac. Cei 50% care nu sunt mancati de pesti ajung la crabi, creveti, copepozi, bristle worms, brittle stars si alti detrivori. Acestia excreta de asemenea vreo 70% nedigerat si 30% sub forma de amoniac.

Acum cu amoniacul e simplu, asta e descompus la nitriti si apoi nitrati de bacteriile nitrificatoare.

Complicat e ce se intampla cu cei 70% nedigerate, care se transforma mecanic in particule mai mici. Daca nu ai alte vietuitoare, se descompune in acvariu pana la nivel de amoniac, fosfati si altele. In acest proces pot incuraja si aparita bacteriilor heterotrofe.

Daca insa ai: bureti, corali, viermi penati, scoici, tunicate si alti filter feeders, acestia preiau cei 70% si ti-i transforma in amoniac care poate fi mai departe utilizat de filtrul biologic. Ba unii filter feeders pot folosi si amoniacul si chiar si nitratii (scoicile Tridacna).

As zice ca si un acvariu invadat cu Aiptasia poate avea ca urmare o scadere a nitratilor. Desi nu recomand ca metoda de control a nutrientilor.

Am vazut acvarii unde se face filtrare in sump cu Xenia. Sau cu scoici Tridacna.

Daca nu ii vrei, rationalizeaza hranirea si vei vedea in timp o stagnare si apoi o reducere a numarului lor.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com