[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Inceput proiect nano!  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Vreau sa incep un proiect nano. Vreau sa fac un mic sump in spatele bazinului, pentru filtrare mai eficienta , in sensul sa pot baga mai mult material bio. Nu stiu filtrele hang on cat spatiu ofera pentru asa ceva si mai bine imi fac eu unul.
Bazinul il voi face din sticla de 5mm, slefuita, cantuita. Astept lampa care va veni de la colegul @skija, Odyseea 1XT5 24 watt, apoi trec la constructia bazinului, binenteles cu sfaturile si indrumarile voastre.
Atasez o schema cam cu ce vreau. Rog daca aveti sfaturi, sugestii.

Prin IN va intra apa, va fi peste nivelul substratului. Apoi continua traversarea pana in camera pompei, iar pe OUT o baga din nou in bazin.
Deasupra de gratarul de plastic vor veni materialele filtrante: bureti, ceramica, perlon. Intrebarea mea mai este: daca scade apa din bazin(evaporare) mai poate traversa apa toate camerele pana in camera pompei?
[Thumb - Sump 2.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 01/11/2014 22:36:56


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Dupa ce tot am cercetat cred ca voi merge pe filtru cascada. Am vrut Fluval C3, dar la noi in Ro nu am gasit. Am sa merg pe AquaClear, de la Hagen. Dar nu stiu care din ele.

AquaClear 20 Putere: 6w

Debit: 125 - 378l/h

Capacitatea acvariu: 18 -76 l

AquaClear 30 6w

Debit: 190 - 568l/h

Capacitatea acvariu: 38 -114 l

Bazinul meu va avea in jur de 30 litri. Astept pareri. Mersi

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Salut!
Scuza-mi raspunsul intarziat, am vazut pm-ul, dar am fost prins si daca tot am vazut topicul asta, am sa-ti raspund aici.

Eu am facut un acvariu cu o camera de filtrare in spatele acestuia (cu un perete despartitor).
Aici e topicul: http://acvariu.ro/forum/posts/list/24049.page

Acvariul avea 30 cm lungime, 28 adancime si 17 inaltime.
Camera de filtrare ocupa 7 cm din adancime. Pe foaia de sticla ce despartea displayul de camera de filtrare am taiat colturile de sus, prin dreapta apa cadea in camera de filtrare, iar prin stanga iesea. Nu mai stiu exact cat am taiat din colturi (nici n-am acvariul la indemana, e pus naiba stie pe unde la pastrare ), cert e ca taietura pentru IN era mai joasa decat cea pt OUT, evident.

image

Camera de filtrare a fost impartita in doua, printr-o bucata de sticla, insa am lasat spatiu liber in partea de jos, pentru ca apa sa treaca dintr-o camera in alta (si am pus o plasa de plastic ca sa tina materialul filtrant sa nu se imprastie). Deci, apa cadea prin dreapta, peste materialul filtrant, trecea prin partea jos in camera de stanga unde se afla powerheadul ce o impingea inapoi in display.

Treaba e simpla, calculele le-am facut ochiometric...
Avantaje: nu se vede filtrul in acvariu, spatiu relativ maricel pentru materiale filtrante (eu am pus un litru de substrat pro si un burete, dar mai intra ceva material filtrant), poti ascunde si incalzitorul si o eventuala sonda de pH si difuzorul de co2.
Dezavantajul, care m-a si ars in cateva randuri e ca prin evaporare, nivelul apei scade si atunci daca nu esti acasa sa completezi cu apa, ramai fara filtrare...pentru ca nu mai curge apa in camera din spatele displayului. Daca poti automatiza o aditie de apa zilnic, atunci e ok.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mersi de raspuns @stefan. Nu am cum sa fac un sistem de alimentare continua, mai ales ca il pun in camera. La bazinul mare am picatura. Am sa merg pe filtru cascada. Am comandat OceanFree HangOn 2. Lampa imi vine de la colegul @skija, iar bazinul merg azi la geamgiu sa il croiasca. Am vrut sa comand de la Aquadec bazinul dar este cam lungila la pret sticla floata clara. Am sa revin cu jurnal cand il incep. Mai trebuie sa cumpar o butelie de Co2. Daca il puneam langa bazinul mare foloseam Co2 de la butelia mare.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Incep ultima etapa de pregatire pentru start nano. Filtrul cascada l-am returnat inapoi, defect de fabricatie, astept sa vina altul, iar bazinul inca nu este facut. Cel din poze are dimensiunea 30X30X30, iar celalat va fi 40X40X40. Sunt doar in probe pentru decor. Spatele la bazin va fi alb sablat, poate in doua straturi, sa nu se vada umbra de la filtru cascada. Astept ceva sugestii pentru aranjament. Mersi.
[Thumb - IMG_9396.JPG]

[Thumb - IMG_9391.JPG]

[Thumb - IMG_9393.JPG]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

next
[Thumb - IMG_9398.JPG]

[Thumb - IMG_9400.JPG]

[Thumb - IMG_9399.JPG]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am pus o alta piatra mai mica
[Thumb - IMG_9406.JPG]

[Thumb - IMG_9403.JPG]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pentru aranjamente hai sa discutam la sectiunea jurnale

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

ok.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

@stefan, se poate inchide sau sterge topicul acesta. M-am mutat la Jurnale, mersi.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com