[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum durizez apa?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Salutare,

Am o mica problema. Am niste melci de 3 luni si mi-au crescut de la dimensiunea unui bob de orez la dimensiunea unei boabe de mazare. Nu stiu daca asa trebuie sa creasca de incet insa mi se pare cam incet.

Eu cred ca a crescut incet din cauza ca am apa foarte "slaba", adica nu e dura mai deloc. Nu am facut teste dar mi s-a spus ca in zona apa are KH(cred) sub 4 grade. Stiu ca ii trebe pentru cochilie sa aiba calcar in apa, asa ca v-as intreba ce se poate pune ca sa cresc un pic duritatea?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

creta, marmura....

KH(cred)
???

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Araldq wrote:creta
Daca vorbesti de creta cu care se scrie la scoala pe tabla, nu creste KH. Nu contine carbonati. Probabil contine sulfati pentru ca GH creste cu creta. Cel putin asa spun masuratorile mele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Acum eu nu prea ma pricep, dar parca am citit pe undeva ca poti sa filtrezi apa prin cochilii presate. In cadrul unui filtru extern (bunul-simt imi spune) este avantajos ca poti doza usor cantitatea dizolvata in apa si (tot bunul-simt) calciul dizolvat din cochilii ar trebui sa se depuna in cochiliile melcilor existenti.

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Sunt convins ca aveti pe-acolo magazine cu materiale de constructii la nivel extra. Acolo sunt sigur ca vei gasi o bucata de marmura, folosite de obicei pentru placari in bucatarii, bai , balustrade, pervazuri, blaturi pentru mini-bar, etc. O speli bine, dupa care o introduci in acvariu. Vei avea o crestere lenta a duritatii. Aportul de bioxid de carbon te va ajuta in a accelera dizolvarea calciului, dar sa nu te astepti ca asta se va intampla in numai 24 ore.Metodele rapide sunt periculoase, din cauza modificarilor mari ale conditiilor din acvariu, putand avea reactii negative, mai mult sau mai putin puternice, la capitolul pesti-plante. Poti cere intr-o farmacie saruri( carbonat) de calciu si magneziu, dar va trebui sa ai mare grija la dozare. E drept ca astfel poti obtine orice duritate doresti, rapid, dar...
[Email]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

sau mai exista si marmura d-aia sparta(sub forma de pietricele),care se foloseste sa faci mozaic sau parca asa ii zicea,nu mai stiu sigur cum se numeste...eu d-aia am pus(asta in caz ca nu vrei sa bagi placi de marmura in acvariu...)
[Yahoo!] [MSN]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

OK, mersi de sfaturi. Bineinteles ca nu ma gandeam la cresterea rapida a duritatii. Cred ca intr-adevar eu doresc ca duritatea generala sa creasca, deci GH dupa cum zicea "friptura" (sper sa nu te superi, dar imi place nickul tau ).
OK, deci poate voi baga ceva marmura. Am sa vad pe aici unde gasesc asa ceva, si care sa nu strice aspectul.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dark4ce wrote:sau mai exista si marmura d-aia sparta(sub forma de pietricele),care se foloseste sa faci mozaic ...........


Sigur gasesti marmura sparta la florarii/magazine de decoratiuni gradini sau decoratiuni interioare: se vinde in pungi si se utilizeaza la ornarea ghivecelor cu flori sau in gradini (tehnic se numeste "mulcire" si are rol decorativ si de a nu permite apei sa se evapore usor sau de a crea o zona mai umeda dar atunci se utilizeaza scoarta de copac... sau de a nu permite buruienilor/ierbii sa creasca pe acea zona...)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com