[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
boala xipho  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestii mei xipho tin codita stransa iar varful cozii este albicios si stau mai mult pe fundul acvariului.Ce boala ar putea fi si cum o pot vindeca?De la un timp le-am pus un neon si cand il aprind toti pestii se ascund.Neonul este un bec economic de 75 w(sunt la inceput si altceva nu am avut).Multumesc.
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

S-ar putea fi fin rot,care am inteles ca se poate trata cu sare?Nu o sa-mi afecteze cory?care ar fi cantitatea de sare pt un litru?Multumesc!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Se poate sa fie fin rot, sau un fungus.

Poti incerca cu bai cu sare. 1 lingurita la litri de apa (sare neiodata)
Se fac schimburi de apa zilnice, pentru ca altfel sarea se aduna si creste concentratia.

Daca nu se rezolva, poti incerca cu JBL Ektol Fluid sau JBL Fungol (ultimul e pentru fungi).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu am inteles,la volumul acvariului de 30 l cita sare sa pun? Nu imi afecteaza cory si puii de guppy?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Scoate pestele si trateaza-l separat.
Daca ai o pompa de aer sa-i pui in recipientul unde-l tratezi, ar fi foarte bine.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
delta
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2014 13:43:43
Messages: 53
Location: Tulcea
IP:
Offline

opaliu wrote:Nu am inteles,la volumul acvariului de 30 l cita sare sa pun? Nu imi afecteaza cory si puii de guppy?
cati xipho ai in acei 30 litri?
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com