[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum functioneaza Dennerle Dosator  XML
Forum Index » Apa
Author Message
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Care e principiul de fuctionare pentru Dennerle Dosator? Ar merge si cu alti fertilizanti lichizi (eventual diy)?

http://shop.acvariu.ro/fertilizare-si-aditivi/114-dosator.html?

image

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Principiul de functionare este osmoza.



Nu stiu daca functioneaza si cu alti fertilizanti, insa este construit si gandit pentru un dozaj cu fertilizantii V30 sau S7 de la Dennerle.
Daca pui altceva, n-ai sa stii exact ce si cum introduci in acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2014 15:00:33


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am gandit la osmoza, dar acolo parca trecea doar apa din solutia mai putin concentrata catre solutia mai concentrata. Aici e... osmoza inversa?

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

NU functioneaza cu alti fertilizanti cu siguranta...de altfel si intre fertilizantii de la Dennerle nu functioneaza decat cu V30 si S7 pentru care se dau membrane diferite

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Bobi Brasov
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 12:31:17
Messages: 139
Location: BRASOV
IP:
Offline

Concentratia(viscozitatea) e diferita de la un produs la altul(in speta Dennerle) si atunci membranele respective mi se pare corect sa functioneze DOAR cu anumite produse! Corect?

Sa auzim de bine !
[Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com