[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
wabi kusa - incercare  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

o incercare de wabi kusa:
- bol 12x12cm
- nisip 0,5-2,0mm
- plante:
- HC cuba
- stautogyne repens
- hedyotis salzmannii
- blyxa japonica
- rotala rotundifolia

la inceput bolul este acoperit cu o folie transparenta, intentionez sa-l pastrez asa cca 3-4 saptamani,
apoi, treptat voi perfora aceasta folie, apoi o voi indeparta definitiv, scopul fiind de a adapta acele plante la "viata terestra"

poze, ziua a 3-a:

image

image

image

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E simpaticut, tine-ne la curent cu evolutia

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Coooool

Recunosc, nu stiam de tipul asta de acvaristica dar arata cool. Am gasit un video aici si m-a speriat ca plantele trebuie stropite zilnic cu apa ?


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Vreau sa fac si eu asa ceva doar ca voi folosi doar stautogyne repens si in substrat sa bag JBL Florapol .

Cam cat timp o sa fie acoperit bolul cu folie ? ce lumina folosesti ? aprox cam ce lampa , cati wati ?

catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va arata bine Poti incerca si intr-un vas mai... stilish

image

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

mult succes cu wabi kusa.blyxa e o planta exclusiv acvatica, nu o sa reusesti sa o adaptezi emers.

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu am incercat, nu a rezistat dupa ce i-am dat folia jos ) nici daca uzi zilnic , eu practic am uitat de ele si cand m-am trezit erau toate uscate =))

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:Eu am incercat, nu a rezistat dupa ce i-am dat folia jos ) nici daca uzi zilnic , eu practic am uitat de ele si cand m-am trezit erau toate uscate =))


@Andrei Panainte Te referi la blyxa sau la wabi kusa in general?

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

In general , stauroginele chiar mi-au si infloritcat am avut folia pusa, dupa ce le-am descoperit s-au uscat.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu pot sa zic ca HC-ul rezista emers descoperit, la mine asa sta (chiar langa calorifer, se incalzeste bine) si ii place, al naibii.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

bineinteles ca am sa va tin la curent cu evolutia, sper sa postez saptamanal,
folia am sa o dau jos dupa ce voi face orificii in ea, ideea e sa fac o trecere treptata de la umidiate crescuta la una normala, de camera,
deocamdata inspectez zilnic, ridicand folia pentru cateva minute ...
as fi vrut sa folosesc in loc de nisip simplu, ceva dedicat: Akadama .... poate la urmatoarea incercare, si cu un bol mai "stilish" ...
totul depinde de rezultatele cu aceasta incercare

mizez pe HC cuba si hedyotis salzmannii .... ca o sa mearga

oricum, sursele de inspiratie a fost:

image

image



PS: lumina: lampa de birou, bec Pl 4W (6500K)

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2014 22:54:22


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

ziua 10, nu prea sunt modificari, blyxa a pierdut din frunze dar a cos o frunzulita noua:

image

image

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Creste bine Eu tot am ceva cu vasul ala... Zici ca ti-a incoltit mazarea in vasul de sticla Jena pentru gatit

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

nici mie nu-mi placea vasul .... am unul nou acum, dar nu e profi, e un experiment deocamdata
aranjamentul a fost desfiintat, am pastrat plantele care mi-au placut cel mai mult si care cred ca merg pentru wabi kusa:
- HC cuba
- staurogyne repens
- hedyotis salzmannii

Am pus totul intr-un bol mai mare, dar ca substrat am folosit nisip foarte fin de Volcanit, care a rezultat de la spalarea acestuia,
vasul fiind acoperit cu o folie de celuloid, acum perforata;
poza din 16.12.2014:

image

iar acum, dupa fix o luna, progrese minime, abia se observa cresterea lenta a plantelor:

image

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Simpaticut micutul

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu a avut destula lumina? Arata bine, totusi.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

la acest sfarsit de saptamana fiind mult soare, m-am gandit sa mut bolul de pe birou pe pervazul geamului,
greseala mare ............... rezultatul ? la sfarsitul zilei, plantele s-au cam ingalbenit si uscat,
singura care se pare ca nu a fost afectata este hedyotis salzmannii:

image

image

image

am remutat bolul pe birou, sper sa-si revina plantele

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hemianthus isi va reveni sigur. Mai uitam sa il ud si facea la fel

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

3 luni de la start ......
- hedyotis salzmannii: am tuns de 3 ori pana acum, s-a adaptat perfect
- stautogyne repens: frunzele initiale s-au cam uscat, cele noi iesite sunt mici si mai chircite
- HC cuba: frunzele initiale (vechi) dau semne de uscare-maronire, dar frunzele noi sunt multe si foarte marunte

image

image

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E frumusel

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com