[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu la ciclat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ady_cojocar
Member

Joined: 28/12/2004 15:35:02
Messages: 137
Location: Iasi
IP:
Offline

Salutare
Am un acvariu de 80/46/30, filtru aquael3, un incalzitor Aquael de 100, substrat Sera 5 kg, pietris total substrat ~ 8 cm, ceva plantute anubis, 3 cioate...si cam atat, pus la ciclat.
As vrea sa pun ceva pesti cam dupa 3 saptamani atat ma inteles ca trebuie sa stea la ciclat...ceva 2 discus, vreo 20 neoni, 2 ancistrusi, si vreo 2 beta as vrea.
Ceva ideii sau poate sa refac ceva prin acvariu.....

Se impaca pestii de mai sus intre ei? sunt pre multi?
image
Multumesc
[Yahoo!] [MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... daca iei discusii de pui, atunci trebuie sa cumperi minim 5-6 bucati ... ei [ puii de discus ] trebuie sa creasca in mijlocul unui card, ca sa aiba sentimentul ca sunt protejati [ fiind mai multi ] ... astfel se hranesc mai bine si nici nu sunt excesiv de speriosi ...
... daca iei discusii gata maturi [ pereche aleasa ] se schimba situatia, insa te poti trezi ca or sa-ti alerge neonii ... ca pestii mari sa coabiteze linistiti cu pesti mici [ fara sa-i considere parte din meniu ] trebuie ca toti sa creasca impreuna ... ceea ce nu e cazul la tine, bazinul nefiind destul de mare pentru asa ceva ...
... in plus, neonii prefera o apa ceva mai rece decat aceea la care ar trebui sa tii discusii ...
... betta e deja din alt film, renunta la idee ...

... eu ti-as sugera sa mergi pe ideea scalari [ 3-4 bucati tineret, din care sa ramai in final cu o pereche ] + 2-3 ancistrusi + 3-4 corydoras ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

N-as pune discusi in 110 litri .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

N-au ce cauta impreuna discusi si neoni. Cererea de temperatura e complet diferita. Eventual neoni rosii. Acvariul e prea mic. Adapteaza-te si tu situatiei. Cumpara niste caracide mici: neoni, callistus, hasemania, etc. Sunt pesti de card si or sa dea foarte bine in acvariu. Parerea mea: renunta la discusi sau ia un bazin mai mare doar pentru ei.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parca ai mai deschis un topic asemanator in care ti-am zis si eu exact acelasi lucru...
ady_cojocar
Member

Joined: 28/12/2004 15:35:02
Messages: 137
Location: Iasi
IP:
Offline

Am transferat din acvariul mic in noul acvariu 2 ancistrusi, 4 coridorasi, vreo 5 xifo, si vreau sa mai pun si vreo 20 de neoni.
Merg combinatiile astea?
Desi tare mult as vrea sa mai pun si vreo 2 beta ca frumosi sunt..
[Yahoo!] [MSN]
evelin
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2006 11:58:20
Messages: 61
Location: bucuresti, circa 13
IP:
Offline

ady_cojocar wrote:[...], si vreau sa mai pun si vreo 20 de neoni.
Merg combinatiile astea?
Desi tare mult as vrea sa mai pun si vreo 2 beta ca frumosi sunt..

nu merge beta cu neoni.diferente prea mari de temperatura
neoni 20-22 grade celsius iar beta peste 26 grade ajungand pana la 28-30 .
{informatiile le gasesti si la sectiunea anabandide}
[Yahoo!]
evelin
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2006 11:58:20
Messages: 61
Location: bucuresti, circa 13
IP:
Offline

evelin wrote:
{informatiile le gasesti si la sectiunea anabandide}

inainte sa vada vreun admin k am scris gresit m-am corectat singur sectiunea se cheama Anabantidae .
[Yahoo!]
ady_cojocar
Member

Joined: 28/12/2004 15:35:02
Messages: 137
Location: Iasi
IP:
Offline

desi am fost azi la PetShop si am vazut in acelasi acvariu discus si neoni ..ce sa mai cred acolo stau si stau de mult ca e acvariu d prezentare.
Daca facem o medie la temperatura apei nu rezista impreuna?
[Yahoo!] [MSN]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Rezista neonii la 28 de grade , ca poate le scurtezi viata e problema ta , sunt neonii tai ..

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
ady_cojocar
Member

Joined: 28/12/2004 15:35:02
Messages: 137
Location: Iasi
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Rezista neonii la 28 de grade , ca poate le scurtezi viata e problema ta , sunt neonii tai ..


din aceasta cauza am intrebat ca nu vreau sa le scurtez viata ASTA ESTE CLAR.

Dar in acel acvariu cum rezista ca stau de mult acolo? asta era intrebarea.
[Yahoo!] [MSN]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

ady_cojocar wrote:Dar in acel acvariu cum rezista ca stau de mult acolo? asta era intrebarea.


De unde sti ca sunt aceiasi neoni? :-) Poate mai mor din ei si ii "improspateaza" cu unii noi.
ady_cojocar
Member

Joined: 28/12/2004 15:35:02
Messages: 137
Location: Iasi
IP:
Offline

Magda wrote:
ady_cojocar wrote:Dar in acel acvariu cum rezista ca stau de mult acolo? asta era intrebarea.


De unde sti ca sunt aceiasi neoni? :-) Poate mai mor din ei si ii "improspateaza" cu unii noi.

Da intradevar m-am gandit si la asta, dar am zis sa mai intreb :-)
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com