[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pentru o filtrare biologica mai buna credeti ca am procedat corect?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adrianmardare31
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/10/2014 20:05:43
Messages: 11
Location: Negresti, jud. Vaslui.
IP:
Offline

-Bazin 100 litri
-filtru fluval 4-500 litri /h
-pompa de oxigen care nu o folosesc permanent deoarece, am o instalatie cu bomba diy cu drojdie, cu reactor confectionat de mine, vad ca e eficient
se vede la plante asta
lumina, un far de dacia 1300 folosesc, deoarece neoanele mereu se ardeau si vad ca e bun la plante cresc cum trebuie, nu m i se usuca

-substrat din balast (folosit in constructii) granulatie de la 2 la 4-5 mm)
- o cioata de salcam, 2 crengi de mar decojite, fierte ca la carte )
-plante in numar de sase elodeea
- 3 xipho,4 moly din care doi sunt pusori , un sanitar si vreo 10 melci din balta , spalati cu apa de chiuveta cu clor inainte sa-i pun in acvariu
deocamdata nu am alge verzi in acvariu totul pare ok, acvariul pare sa fie ciclat, apa limpede nu are miros urat, schimb apa odata la 4-5 zile cate 15 litri

intrebarea: am procedat corect pentru o filtrare biologica mai buna?
mentionez filtrul fluval este cu 3 cartuse, doua cu bureti si unul cu (pasitle role , pietre) nu stiu cum sa le numesc , biomax parca

am procedat asa pentru a imbunatati filtrarea biologica:
- am luat o piatra am facut in ea cu borbasina, cu freza o gaura mare ( am scobit tot interiorul) am facut 3 gauri jos la 2 cm diametru apoi intr-o gaura de
jos din piatra am introdus un furtun ce vine de la filtrul de apa( ca sa am si acolo circuit de apa lent) si in piatra am introdus 24 de pastile (biomax) de alea ce am in
cartusul de la filtrul de apa si am mai dus intr-o gaura jos si furtunul cu piatra de aerare , si ii mai dau zilnic si oxigen in piatra , un debit foarte micut.




[Thumb - IMG_0629.JPG]

[Email] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Dupa parerea mea, efectul este prea mic in comparatie cu deranjul. Avand in vedere ca furtunele scad mult aspectul vizual, eu te-as sfatui sa renunti la acest mod de imbunatatire a filtrarii biologice in favoarea dotarii filtrului cu materiale potrivite. Daca mentionezi exact modelul filtrului, colegii te vor indruma ce sa pui in el pentru o filtrare biologica mai buna.
adrianmardare31
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/10/2014 20:05:43
Messages: 11
Location: Negresti, jud. Vaslui.
IP:
Offline

MULTUMESC DE RASPUNS!

FILTRUL ESTE UN FLUVAL U2 A 470 CU UN DEBIT PE IESIRE DE 400 L/H
SINCER NU STIU CE ALTE MATERIALE AS PUTEA PUNE IN CARTUSUL PENTRU FILTRARE BIOLOGICA
[Email] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Initial credeam ca este vorba despre un filtru extern. Data fiind situatia, prea multe nu ai ce sa ii faci acestui filtru. Totusi acest filtru ar putea face fata daca numarul de pesti nu este prea mare si nu ii hranesti prea mult si prea des.
Am incercat sa gasesc, dar nu am gasit detalii despre acvariul tau. Ai putea sa imi spui dimensiunile lui si ce pesti gazduiesti in el ?
RayId
Junior member

Joined: 20/10/2014 11:06:49
Messages: 23
Location: Cluj - Napoca
IP:
Offline

Interesanta idea cu piatra si bornasina.
Filtrul FLUVAL U2 A 470 apare pe pagina producatorului cu debitul maxim de 400 l/h (debitul va scadea considerabil odata cu acumularea murdariei in filtru) si recomandarea de utilizare in acvarii de pana la 110 l. Ca o regula generala fitrele interne ar trebui sa recircule toata apa de 4 -7 ori pe ora iar cele externe de pana la 3 ori pe ora (debitul, viteza apei si cantitatea de material filtrant influenteaza toate nivelul de filtrare) asadar la cei 400 l/h filtrul este la capacitatea maxima pe care o poate gestiona in conditiile in care debitul s-ar mentine constant .
Adaugarea de material ceramic poros (acel biomax) poate creste nivelul de filtrare biologica. Alte variante ar fi Seachem Matrix sau Seachem Purigen cu mentiunea ca ultimul este destinat filtrarii chimice si nu biologice.
Alegerea filtrului depinde si de:
- incarcatura biologica a acvariului, mai multi pesti, mai mult de filtrat
- volumul si frecventa estimata pentru schimburile de apa, un filtru mai mic va necesita schimbari mai frecvente.
- dimensiunile acvariului si aici ma refer la inaltimea coloanei de apa si suprafata luciului de apa (la 100 l acvariile pot sa aiba diverse dimensiuni).
- in cazul filtrelor este cel mai sanatos sa rotunjesti in sus dimensiunea minima necesara.
Mai poti folosi si diverse solutii de "echilibrare" pentru parametri apei cum ar fi Tetra Easybalance care promit schimburi mai rare de apa si parametrii mai stabili.
Dat fiind rolul filtrului si in oxigenarea apei, care la tine cred ca este 0 pentru ca filtru nu mai misca deloc suprafata apei, as lua in considerare alte variante. Poate piatra s-ar preta si la asa ceva:



Mult succes

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2014 00:42:46

Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Rayid, filtrul din filmulet isi va face treaba foarte bine, insa dupa parerea mea va afecta o latura foarte importanta. ASPECTUL ESTETIC este cel mai important. Sigur, fiecare isi poate amenaja acvariul cum doreste, insa intre un colt de natura si un acvariu de crapi de la supermarket este o diferenta uriasa. Cred ca este important ca acvariul sa aduca un plus de frumusete camerei inc are este asezat si nu sa devina un depozit de aparatura menit sa tina niste animale sau plante in viata. Toate lucrurile din viata omului ar putea fi mult simplificate daca nu ar exista aspectictul estetic, insa se pare ca el conteaza la fel de mult ca si cel functional.
Din punctul meu de vedere, un acvariu trebuie sa aduca bucuria naturii, sa aiba un minim vizibil de echipamente si sa asigure conditii optime vietuitoarelor. Altfel ne pacalim singuri. Daca doresti o filtrare mai buna, iti iei un filtru extern, nu transformi acvariul intr-un sump. Poate am fost mai vehement, insa nu pentru a supara pe cineva, ci pentru a intelege cum vad eu lucrurile.
RayId
Junior member

Joined: 20/10/2014 11:06:49
Messages: 23
Location: Cluj - Napoca
IP:
Offline

Forma peste functie, functia peste forma este o dezbatere mai veche in lumea design-ului si este pana la urma o alegere personala, in natura este mai simplu castiga tot timpul functia.
Inlocuirea filtrului actual cu un alt filtru mai capabil, ideal extern, ar fi solutia dar in descrierea acvariului nu am regasit echipamentul disponibil.
Poate am lungit prea mult primul meu raspuns asa ca am sa il reiau un pic mai concis.

Ca raspuns la intrebarea lui adrianmardare31, da adaugarea de material ceramic creste nivelul de filtrare biologica dar filtrul utilizat mi se pare insuficient atat ca nivel de filtrare cat si ca solutie de oxigenare a apei. Solutii de mijloc ar fi cele prezentate in postul anterior. Solutia definitiva ar fi inlocuirea filtrului.
adrianmardare31
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/10/2014 20:05:43
Messages: 11
Location: Negresti, jud. Vaslui.
IP:
Offline

Mc!!

In acvariu am 2 xiphori maturi si mai am si un puisor cam de 1 cm cred ca are o luna de viata, mai am doi mulinezi care mi-au facut doi puisori
cred ca au o saptamana de cand sau nascut. apoi mai am un sanitar nu stiu ce specie e dar seamana aripioarele lui cu ale carasului auriu un pic,
sunt lungi si inca 7-8 melci de balta nu stiu ce specie sunt

bazinul este de 30 cm latime, 45 cm inaltime, si 65 cm lungime este confectonat de mine din sticla de 5 mm, nu prea rezistenta cred fiindca cand e plin
cu apa se vede sticla la margine cum face o curba maricia cam de 5 mm da vad ca tine totusi, in cazul unei lovituri cu un obiect metalic sau o piatra sigur
se face tandari.
m_am uitat la clipul ce mi l-ai trimis , interesant, da ma gandeam cum ai spus ca strica aspectul , si asa ma uit si nu-mi place reactorul de co2 in fata filtrului
e cam mare dar, prea mic nu si-ar face treaba.de valurit apa nu am nimic fiindca fisa de sus imi pleaca in reactor si fisa de jos a filtrului merge in piatra
cu pastile biomax, asa ca zilnic mai dau drumul la pompa de aer, dar nu toata ziua, fiindca vreau sa fie hranite si plantele cu co2
Hranirea o fac la 2-3 zile putin, ii vad deja satui sa zic au ce papa ei prin acvariu ,am si plante))) si cine stie ce minuni mai gasesc ei pe acolo
chiar ieri vazuse m o rama in acvariu mergea prin substrat , sigur mi-a bagat-o acolo baiatul meu , da nu stiu cum a supravietuit in apa, sigur are o luna de
cand e acolo
[Email] [Yahoo!]
RayId
Junior member

Joined: 20/10/2014 11:06:49
Messages: 23
Location: Cluj - Napoca
IP:
Offline

La dimensiunile date de tine acvariul are aproape 88 l.
Curbarea sticlei sub presiunea apei nu este acceptabila, ar trebui instalata o rama/stand sau un suport central. Ceva de genul:





Daca am nimerit speciile, luand in calcul forme adulte de: 3 Xipho (Xiphophorus hellerii), 2 Molly (Poecilia Sphenops) si 7 melci de balta din punct de vedere al incarcaturii biologice filtrul va face fata fara alte constructii ajutatoare. In aceeasi idee:
- in cazul molly cat si xipho se recomanda un raport mascul/femele de 1/2.
- schimbul de apa recomandat este de 22% saptamanal.
- exista un numar surprinzator de mare de sesizari cu privire la imperecherea intre cele doua specii.

Din punct de vedere al spatiului disponibil in acvariu luand in calcul aceeasi pesti (si melci) acvariul este la 84 % din capacitate ocupata.

Cu hranirea nu stiu ce sa spun eu imi hranesc pestii zilnic, 1 data cu o zi de post intercalata aleatoriu si in conditiile astea nu i-am vazut satui. Ramele supravietuiesc in apa doar cateva zile poate pestii mai primesc de mancare si de la altii

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2014 16:17:11

adrianmardare31
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/10/2014 20:05:43
Messages: 11
Location: Negresti, jud. Vaslui.
IP:
Offline

as putea sa fac cadru din lemn o rama sus la acvariu ca sa stea sticla dreapta fara curba chiar mi-a fost de ajutor filmul , oricum, la din astea
ma pricep.
cat despre volum sincer pun 10 galeti de apa pline in acvaRIU
acum ca i-am pus substratul imi incap doar 9 galeti de apa , daca ar fi plina ochi galeata ar avea 12 litri, are si gradatie poate nu calculez eu bine da 10 litri
pun la o caldare.
pestii vad ca merg binisor da cineva mi-a zis ca daca am substratul din balast acolo se vor stabili coloniile de bacterii si eu aspirand substratul la fiecare
schimb de apa m-am gandit la ideea cu piatra gaurita si pastile de biomax in interior, ma gandeam ca acolo nu voi umbla deloc si nu voi scadea numarul de bacterii,
deja pietrele aclea biomax au prins acum o culoare maronie cum sunt cele din filtrul de apa, cred ca merge treaba si zic eu in mintea mea am sanse mai mici acum
de a dezechilibra acvariul. apa e ok nu are miros aiurea e limpede cate odata se mai tulbura cu impuritati da atunci cand sanitarul incepe disperat sa rame ca un purcel
tot substratul, oricum sigur mai am radacini de plante pe acolo lasate , doar am incercat mai multe specii de plante de balta si am reusit sa tin doar elodea, stiu ca ar mai
merge lintea da nu vreau la suprafata apei ca imi ia lumina .
Merci !!
de sfaturi eu tot ce pot face acum acasa fara cheltuieli voi face, sincer nu-mi permit mai nimic e iarna si nu lucrez.
Sincer e primul an in care tin acvariu citind despre ei
Prima expierenta a fost acum doi ani dar mereu mureau pestii nu stiam eu ce e aia ciclare( ciclul azotului) substrat cum trebuie sa fie
anul ce vine cred imi voi schimba substratul de va fi nevoie voi investi ceva sau poate im voi confectiona un acvariu de 200 litri
imi place al naibii sa fac eu tot cu mana mea, pina si un filtrul de apa din lemn sau totul din piatra mi-as face total mascat in lemn sau piatra sa nu se vada nici un
plastic, in acvariu, ceva asa frumos mi-as face
[Email] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Majoritatea echipamentelor pot fi montate in exterior. Exista reactor de co2 extern, incazitor extern, filtru extern. Exista posibilitatea de a lua un filtru extern cu incalzitor inclus. Cu totul altfel arata un acvariu fara echipamente. Cand ajungi la acest capitol, colegii te vor ajuta cu recoamndari.
adrianmardare31
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/10/2014 20:05:43
Messages: 11
Location: Negresti, jud. Vaslui.
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi !!
daca nu se poate si nu se poate am sa renunt la nebuniile mele si am sa cumpar ce trebuie ))
oricum acum sunt bucuros ca vad ca le merge bine pestilor, am de doua luni jumate acvariul si nu mi-a murit nici un peste am fost atent cu ei
desi am mai facut greseli de gen , am adus plante din iaz in acvariu, ce este drept le-am spalat in apa cu clor , melci din iazi si aia si-au luat portia de clor
si ce ma bucura mult nu am luat alga aia verde aiurea( matasea broastei ) asa cred ca e denumirea ei populara
apa imi e limpede nu imi scoate miros urat
sunt fericit in procent de 80% de ce am facut fata de ce dezastre faceam inainte , fiindca nu puneam mana sa citesc despre acvaristica macar
un text micut acolo.
acuma am si eu ceva idei micute cum sa fac, da asta se datoreaza cititului si cred ca mai mult baietilor de pe forum ce mereu imi dau solutii la problemele
legate de acvariu
Va multumesc mult dragi colegi!!
[Email] [Yahoo!]
RayId
Junior member

Joined: 20/10/2014 11:06:49
Messages: 23
Location: Cluj - Napoca
IP:
Offline

Un acvariu cu dimensiunile de 65 * 30 * 45 (L*l*h) cm are volumul de 87750 cmc = 87,750 litri cand este plin ochi. Substratul si restul decorurilor din acvariu (lemn, pietre) reduc volumul, deasemenea acvariul nu cred ca este umplut la maxim iar pentru fiecare cm lasat gol deasupra scade aproape 2 litri (1950 ml). Insist asupra acestui aspect pentru ca atat solutiile de declorinare cat si alte tratamente pentru apa se calculeaza in functie de volumul apei iar o diferenta de 10-20 l este semnificativa.
Cum zicea Dl. Truta exista posibilitatea de a monta in exteriorul acvariului tot ce tine de tratarea apei (filtru, incalzitor, sistem CO2) si atunci in acvariu raman doar 2 tuburi care "duc" si "aduc" apa din si in acvariu, tuburile cu pricina sunt aproape invizibile.
O sa gasesti foarte multe tutoriale pentru a construi atat standuri de lemn pentru acvariu cu spatiu sub sau in spatele acvariului pentru a gazdui echipamentul cat si tutoriale pentru incastrarea acvariului intr-un perete/coloana de piatra.
Filtrul extern, sistemul CO2, precum si alte echipamente (sterilizatoare UV, sump, sistem de iluminare ....) pot fi constuite si gasesti si pentru ele filmulete sau instructiuni.
Ma bucur ca pestii sunt in regula

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2014 20:24:20

adrianmardare31
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/10/2014 20:05:43
Messages: 11
Location: Negresti, jud. Vaslui.
IP:
Offline

Va multumesc de sfaturi!!
na cu ramele ce sa spun sunt sigur ca mi-apus-o baiatul meu, are 5 ani jumate si ajunge cu mana la gaura capacului, pe unde le pun mancare la pesti
si cu rame sincer arcum vreo 2 luni in urma l-am vazut ca-mi umbla la cutia cu rame, uneori mai merg la peste si prefer sa tin o rezerva.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com