[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Wall tank!!!  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
kushman
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 18:33:28
Messages: 24
Location: Timisoara
IP:
Offline

Acvariu in perete. Vedere din ambele parti. Dimensiuni in cm : 120(L), 30(l), 70(h). Filtrare externa, in bazin mic.
Doresc sa-l populez cu o pereche de Polypterus. Layout-ul inca nedefinit, datorita coloanei "inalte" de apa si nepopularea acesteia pe celelalte doua nivele.
Optiuni ce mi-au venit in minte...:
1. Oscari, dar deja imi devine subdimensionat acvariul. poate ciclasoma.....?
2. hatchet fish la suprafata apei, si la mediu coloana...?

Acum vin si intrebarile ) :


Ce, alti, pesti sunt compatibili cu perechea de bichiri?

Mai are cineva Clarias Batrachus?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Mie bazinul ala mi se pare nepractic, mic si impropriu.
- Dimensiunile sunt nefericite, latimea mica nu o sa-ti dea voie sa amenajezi acvariul asa cum trebuie.
- Inaltimea e atat de mare incat nu o sa poti umbla ca lumea in bazin...
- Pestii aia pe care ii vrei tu se fac destul de mari... nu cred ca vei putea tine asa ceva, in bazinul ala.
- Nu am crescut asa ceva, da' parca sunt niste rapitori... deci, or sa-ti manance toti colocatarii care-s mai mici de statura.


Pe scurt, eu m-as mai gandi, inainte sa dau comanda de geamuri si sa cumpar pestii aia.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Subscriu la cele spuse de Koala tipul asta de bazin LCD e total aiurea , nu merge niciodata bine , in timp am avut cativa clienti care au vrut turtituri din astea, am incercat sa-i conving de absuditatea dimensiunilor ,cei care au facut asa cum au gandit ei s-au chinuit cativa ani sau mai putin daca nu i-au tinut nervii si punga , nemaivorbind ce aiurea e pentru pesti , schimbul de gaze e cu totul neadecvat intr-un bazin asa ingust -de aici probleme iar ca sa intervii nu ajungi /incapi etc....
[Email]
kushman
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 18:33:28
Messages: 24
Location: Timisoara
IP:
Offline

asadar...:
1. exsita o specie de bichir ce abea ajunge la 27-30 cm in libertate. am acces la o pereche.
2. colegi de bazin : de la pesti teritoriali de aceeasi talie(oscar sau ciclasoma ,etc), pana la pesti mici gen tetra sau hatchet dupa cum am zis in postul initial. prada sunt pestii ce-i incap in gura(si nu sunt destul de rapizi sa-i scape). problema e spatiu...in selectia colegilor...nu...ca nu as avea o mica lista...
3. decorurl se bazeaza pe partea mediana si cea de sus a acvariului, avand in vedere ca va fi populat cu bichir.


Ceva informatii ce m-ar putea ajuta! totusi...cineva?

calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Tu o tii pe a ta...ti se spune ca acvariul lat de 30 e impropriu, tu ne aduci la cunostiinta ca ai acces la o pereche de pesti care ajung la 30 cm in salbaticie....in bazin la cat speri ca se vor opri? La 10 cm ? De-abia vor avea loc sa ia curba in acel bazin....asadar, ce rost are solicitarea ta daca tu stii ce vrei si ce faci?
Fa-l "tata" singur, baga in el balene daca vrei si asta e....

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Adica ce, pestii aia nu stiu sa dea cu spatele ?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

frate,daca tot vrei sa pui in functiune acel acvariu,ia niste pesti mici de card,categorii de tetra,ceva cory...1-2 ancistrusi,si da,acei hatchet fish sunt perfecti,in loc sa pui pesti tip familie/pereche care cresc enorm.insa nu stiu cum o sa mearga filtrarea in acel bazin.ce vedem cu totii la tv,nu e intotdeauna corect.carasi in boluri,acvarii de latime ultra-slim si plante artificiale pt infrumusetare...astea sunt bullsh*turi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
kushman
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 18:33:28
Messages: 24
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si...la urma urmei, minimul de latime recomandat de voi, avand in vedere conditiile?
kushman
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 18:33:28
Messages: 24
Location: Timisoara
IP:
Offline

Rectificari!
O sa incerc o varinta, prin care pot ajunge pana la un 450 mm latime, dar pierd 10 cm din coloana de apa, implicit din panorama.
Noile valori ar fi (in mm): 1200L/ 430l/ 670h.

Sfaturi?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

kushman wrote:Si...la urma urmei, minimul de latime recomandat de voi, avand in vedere conditiile?


50 cm, asa minim ,iar din inaltime ai putea reduce la 60 , la un acvariu bine dimensionat inaltimea e bine sa fie egala cu latimea , dar cel mai bine e cand e inferioara acesteia , panorama o ofera profunzimea(latimea) acvariului nu inaltimea exagerata a acestuia

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2014 22:35:34

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kushman wrote:Rectificari!
O sa incerc o varinta, prin care pot ajunge pana la un 450 mm latime, dar pierd 10 cm din coloana de apa, implicit din panorama.
Noile valori ar fi (in mm): 1200L/ 430l/ 670h.

Sfaturi?

De ce vrei tu, neaparat, ca bazinul sa fie asa de inalt?... dezavantajele sunt destul de clare:

- e greu de umblat in el, daca nu ai niste maini din alea lungi (de maimuta)
- o sa ai nevoie de sticla mai groasa... grosimea geamului depinde in primul rand de inaltimea acvariului.
- o sa ai probleme cu iluminatul... cu cat e mai mare coloana de apa, cu atat mai multa lumina se pierde pana jos.

Ai putea sa iei in calcul urmatoarele cote: 1200 x 500 x 650.

- geam de minim 12 mm (as zice 15 mm)
- fund dublu,
- intaritoare logitudinale, la partea superioara,


Intr-un astfel de bazin, eu as vedea niste crengi, niste plante filiforme... 5-10 corydoras... 3-4 ancistrusi... 20-30 de neoni... 5-6 scalari, din care sa alegi 2 perechi... niste melci mari, galbeni (Pomacea). Cam asa ceva!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kushman
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 18:33:28
Messages: 24
Location: Timisoara
IP:
Offline

Detalii suplimentare:

Bazin:
-fatadele( o sa fie vizibil din ambele incaperi ce au perete comun, de aici si inaltimea) sunt de sticla de 12 mm
-fundul e din geam armat cu sarma, sticla de 10mm
-celelalte doua fete sunt din geam normal de sticla de 10mm
-sunt imbinate in cadru de fier-cornier 17mm limba
Decor:
-pe substrat o sa fie doar plante filiforme(dupa cum zicea si colegu) gen vallisneria grande sau poate si anubias hastifolia sau echinodorus devil eye,
etc...oricum ceva "mare"
-la suprafata apei voi fi cioturi si crengi ce intra in apa, pe ele posibil moss si ceva plante de suprafata.
poate o sa mai vin cu ceva buturugi, cu diametru de 130-150 mm cu tot felul de gauri , "buzunarase" etc, ma pot juca in voie, care sa urce,
posibil, pana la suprafata apei.(ceva roca vulcanica de vreo arpox 60h/25L/25l, merge in el) De preferat, sa fie inca vizibilitate in incaperea de vis-avis
- de retinut ca incerc un biotop, nu aquascaping!

Asadar, din coloana de apa pot scadea usor, datorita decorului, de la suprafata,pot scoate o coloana de 60,cumva ( pacat de fatada!, dar latimea mai mult de 450 mm la exteriorul bazinului,nu pot. asta o reusesc cu un suport(dulap de lemn in care e incastrat cumva acvariul, ulterior, montat in perete).




Cu toate de mai sus spuse, sper ca am lamurit destui, as dorii, daca aveti informatii utile, legate de bichir(polypterus). Nu pot sa cred ca nu are nimeni!
kushman
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 18:33:28
Messages: 24
Location: Timisoara
IP:
Offline

http://all4aquarium.ru/en/events/jbl-biotope-contest-2013/entries
Biotop ...diverse
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu te lua dupa Koala ca i se citeste invidia-n scris, tu da-i inainte, demonstreaza ca se poate
Ti-as recomanda totusi sa-ti faci rapid un(o) prieten(a) baschetbalist(a).
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

kushman wrote:http://all4aquarium.ru/en/events/jbl-biotope-contest-2013/entries
Biotop ...diverse


la ce ar trebui sa ne uitam, mai exact?

Mama prostilor e mereu gravida!
kushman
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 18:33:28
Messages: 24
Location: Timisoara
IP:
Offline

cauti Africa:South shore of Lake Chad near the village of Sangaria (pe la numa' de patina) Exemplu de biotop ce as brea sa stung, numai ca as merge cu alti "companieri".

Raman in picioare, inca, intrebarile de la inceputul topicului!!!

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu treaba asta cu fund -sticla armata cu metal nu am mai auzit-o , in opinia mea datorita retelei metalice din ea sticla e mai expusa la fisuri sub sarcina pentru ca acolo sunt tensiuni acumulate(candva am lucrat in sticlarie dar poate s-au mai perfectionat ), da e rezistenta ca un tot cand o folosesti la balustrade,pereti despartitori sau asa ceva practic reteaua acea ajuta sa nu se imprastie la soc....dar se poate ca ma insel , dupa asocierea de plante africane cu sudamericane nu va fi biotop dar natur acvarium ii poti spune , in rest nu mai comentez ca am impresia ca te plictisim , spor
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

si eu stiam ca sticla armata se foloseste ca sa nu treaca diferite obiecte aruncate in geam, dar e acceptabil sa se fisureze - ceea ce ar fi un dezastru pt acvariu
se mai face sticla armata cu metal ca la geamurile de scara de blocuri comuniste?
aveam impresia ca acum sticla se armeaza cu un film de material plastic intre 2 folii de geam

eu nu as folosi altfel de sticla decat cea normala pentru simplul motiv ca nu prea e folosita la acvarii si deci nu stie nimeni cum se comporta - poate fi ok sau nu, e un risc pe care eu nu mi l-as lua.



kushman
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 18:33:28
Messages: 24
Location: Timisoara
IP:
Offline

Poi avand in vedere ca se discuta de vreo cateva zile, despre bazin, si nu despre ceea ce ma intereseza...pot sa consider ca am facut postul degeaba!
Legat de sticla de pe fundul acvariului, daca tot conteaza asa mult... in primul rand nu e genul de sticla de la balustrada, ci din aia de calci pe ea, model vechi pe la "mall-uri" gen patria, daca sti... e facuta pt a rezista la presiune si chiar si shocuri. pe langa asta, poate nu ai apucat sa citesti ca fundul), ca si suprafata va mai fi sustinut de dulapul de 10 cm de lemn masiv.
...si in al doilea rand, nu am facut inca acvariul, pt ca nu mi-am intregit biotopul. si ..."florile din america" erau exemplu aleatoriu, mai mult sa se inteleaga aspectul.

nu vreau sa ajung la "monster fish tank" dar in directia aia alunec!(avand in vedere si piata din romania)
kushman
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 18:33:28
Messages: 24
Location: Timisoara
IP:
Offline

http://fish.mongabay.com/data/ecosystems/Congo_Zaire.htm
cred ca ar fi
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com