[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
apa verzuie AJUTOR  XML
Forum Index » Alge
Author Message
bobo250969
Junior member

Joined: 08/03/2006 23:53:50
Messages: 27
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

de o saptamina am o apa de balta (verzuie).acvariul are 500l,filtru extern 1200l/h,7 x36w lumina (aquarelle tld830,),Ce ar tb sa fac ?Schimburi dese de apa? Am uitat de pesti 33 neoni 12 ancistrusi si 10 tetre. Va rog o mina de ajutor..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!

master and servant ?
[Email] aim icon
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bobo250969 wrote:de o saptamina am o apa de balta (verzuie).acvariul are 500l,filtru extern 1200l/h,7 x36w lumina (aquarelle tld830,),Ce ar tb sa fac ?Schimburi dese de apa? Am uitat de pesti 33 neoni 12 ancistrusi si 10 tetre. Va rog o mina de ajutor..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vezi Album alge - Apa verde.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... acvariul tau nu este ciclat [ cauta pe forum ca s-a vorbit mult despre ciclarea bazinului ] si ai lumina prea multa pentru faza asta de inceput ... redu din cantitatea de lumina [ as zice sa mergi pana la 1/2 ] ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Este prea multa lumina. Redu pentru o perioada iluminarea la mai putine tuburi si lasa lumina aprinsa pentru mai putin timp. Exista si Algizit care te poate ajuta sa scapi de algele verzi. Plus schimburi dese de apa pana se stabilizeaza acvariul

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
bobo250969
Junior member

Joined: 08/03/2006 23:53:50
Messages: 27
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

acvariul a fost ciclat ,pestii au venit la 2 luni ,iar acum acest acvariu are 1 an si 2 luni si aceasta apa verde a aparut acum o saptamina max

master and servant ?
[Email] aim icon
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Acvariul, asa cum se cicleaza, se si decicleaza. Daca sifonezi apa si speli tot materialul filtrant se poate intampla ca acvariul sa se decicleze. Apa verde a aparut datorita unei explozii a algelor verzi datorata iluminarii excesive, dupa parerea mea

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Apa verde apare din cauza deciclarii si/sau a efectarii filtrului biologic.
Eu incerc acum intr-un acvariu metoda cu crengute de salcie. Se pare ca da rezultate desi sunt lente. Ap pus crengutele acum 10zile si abia ieri apa a inceput sa se limpezeasca. Cred ca mai are o saptamana.
Intunericul total a avut rezultat temporar - in trei zile a reaparut mai intai apa laptoasa apoi apa verde.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Am scapat de apa verde urmand metoda nr 1 de aici, de fapt am mai pus link-ul acesta intr-un post aici la alge. Cum se pare ca apa verde apare printr-un varf de concentratie de amoniac produsa de diverse cauze mentionate acolo, iar acest varf la mine nu s-a repetat, rezolvarea a fost totala si de durata. Nici nu iti inchipui ce emotie ai cand dupa 4 zile de bezna ridici patura de pe acvariu (parca e la loz in plic cand e castigator) si vezi acvariul cu apa cristal, ba mai mult si petele de pe anubiasi disparute, fuzz algele care mai erau de demult ramase pe niste Eusterallis disparute si ele. Eu cred ca practicata corect (conf indicatiilor din link) aceasta metoda este eficienta si mai ales rapida. Nu am avut nici o pierdere de plante si am unele mai pretentioase. Doar Glosso cam ridicase capul. Am incercat inaite si metoda cu salcia (am parcul langa mine) dar era clar ca va fi de durata, iar apa din ce in ce mai verde si mai opaca incepuse sa imi afecteze plantele ce nu mai aveau astfel lumina. Deci curaj, ca nu prea ai ce pierde si boala lunga...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com