[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
no name  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Deoarece am desfiintat vechiul setup, am decis cu greu sa incep altul in conditii austere. Bazinul ramane acelasi, dimensiuni 80/30 cu inaltimea de 40. Substrat am pus DECOLINE CARAT 6 de culoare neagra, este un ferti-soil, ideal pentru a creste bee shrimps(caradinas). Plantele sunt cateva fire de parvula, staurogine, alternatera si putin mos. Filtarrea ramane aceeasi canistra jbl e900 si co2 presurizat de la vechiul setup. Sper ca voi reusi sa-l si populez intr-o zi cu acesti minunati creveti, insa deocamdata ma sare schema.
[Thumb - IMG_20141027_092731.jpg]

[ICQ]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Acvaristica nu-i hobby,este boala !
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

o boala destul de grava, nu m-am vindecat de 25 de ani incoace.
[WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Narcis, nu vrei sa mutam topicul la sectiunea de jurnale?
Nu mai putem vorbi de incepatori

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Intradevar boala grea).
Stefan, ma tot gandeam unde sa-l deschid, dar pentru ca nu stiu daca sa-l las la plantate sau la nevertebrate, l-am deschis aici. Poti sa-l muti oriunde, nu ma deranjeaza.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Hai sa-l bagam la jurnale.
Mai vedem pe urma daca il directionam spre nevertebrate.

LE: Rezolvat

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2014 17:36:27


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Azi am primit de la colegul bogdan700048 mult ravnitele creaturi. Le-am lasat 30 minute cu punga in apa apoi am trecut la acomodarea la picatura, 1 picatura/sec.. Simplu si usor, pentru cine are pe viitor nevoie poate proceda ca mine: un perfuzor de la farmacie(1 leu) si un bidon gol de apa plata taiata partea de sus , sa se mai tina intr-o parte. Se scoate acul de la perfuzor, se baga capatul care intr in perfuzie(cel cu picuratorul) in acvariu ,iar celalalt in bidonul de plastic. bidonul trebuie pus sub nivelul acvariului, se merge pe principiul vaselor comunicante. prin partea cu dopul se ataseaza furtunul, se folosesc carlige de rufe.Se regleaza apoi la cate picaturi/sec se doreste si gata.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da o poza cu ei nu ne arati?
Si mai ales, o poza cu buruienile

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Sper sa reusesc sa atasez poza, inca nu am descoperit cum .
ps Am atasat una in sfarsit, mai incerc
pps Rog un moderator sa-l mute la nevertebrate. Multumesc.
[Thumb - IMG_20150220_112418.jpg]

[Thumb - IMG_20150220_112159.jpg]

[Thumb - IMG_20150213_132734.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 24/02/2015 15:05:13

[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Azi au aparut miste mici creaturi care tasnesc prin acvaru,au cam 1mm unele, altele sunt ceva mai mari. Deocamdata n-am cum sa le identific, ii banuiesc pe cei de mai sus ca s-au tinut de prostii. Am inceput sa arunc ceva ebidama, cu speranta ca sunt creveti.
Ce ma incurca acum, cum mai fac schimbul de apa, ca sunt asa mici de nu-i vezi.
Rog inca o data sa mute cineva acest topic la rubrica "Nevertebrate de apa dulce". Multumesc.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

narcis wrote:Azi au aparut miste mici creaturi care tasnesc prin acvariu,au cam 1mm unele, altele sunt ceva mai mari.


Ma gandesc mai degraba la ostracode, copepode...
Ce pui de creveti am avut eu, nu prea i-am vazut sa "bage viteza" prea tare prin acvariu. Si in plus de asta, puii sunt identici din punct de vedere estetic cu parintii, adica iti dai seama ca sunt niste creveti in miniatura.

narcis wrote:
Rog inca o data sa mute cineva acest topic la rubrica "Nevertebrate de apa dulce". Multumesc.


Rezolvat

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2015 20:20:46


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Multumesc Stefan. Oare care or fi cauzele aparitiei acestora, ai idee? Bine ca nu sunt daunatoare), asa am si eu mai multa activitate prin bazin.
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Ceva concluzii, dupa hranirea cu shirakura. Dupa o saptamana, pot spune ca nu sunt prea atrasi de shirakura ebi dama(care mi se par prea tari), iar de chi-ebi e prea devreme sa ma pronunt. In continuare singura hrana care vad ca le place este spanacul, si tetra wafer mix cu spirulina. Le mai dau alternativ dovlecel si castravete si frunze de urzici, insa nu vad ca ar fi prea atrasi de acestea.
Dupa schimbul de apa le-am introdus cate un varf de cutit de calciu carbonic, mi se pare ca naparlesc mai usor si sunt mai activi dupa naparlire(de la fete li se trage).
Sper sa ajung si eu pe data de 16 la bucuresti, cu ocazia asta poate le si suplimentez meniul cu ceva dennerle.
[Thumb - IMG_20150310_150211.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2015 15:34:22

[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

narcis wrote:Multumesc Stefan. Oare care or fi cauzele aparitiei acestora, ai idee? Bine ca nu sunt daunatoare), asa am si eu mai multa activitate prin bazin.


Nu stiu sa-ti zic cum apar.
Banuiesc ca sunt aduse odata cu plantele...
Si eu tot in acvariile cu creveti (sau cele fara pesti) le-am avut, ca nu are cine sa le manance


narcis wrote:
Sper sa ajung si eu pe data de 16 la bucuresti


Si eu sper sa ajungi

narcis wrote:
cu ocazia asta poate le si suplimentez meniul cu ceva dennerle.


Pai vezi ca poti comanda online de pe shop.acvariu.ro
Dar pana atunci, da-mi pe pm o adresa sa-ti trimit cateva sample-uri

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2015 20:57:04


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Azi am schimbat primul neon al lampii, am inlocuit giesemann midday 6000k de 39w cu unul nou identic. Inca ma mai gandesc daca le inlocuiesc si pe celelalte doua.
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Iar m-am apucat de modificari. Am scos pietrele mari din stanga deoarece imi era greu sa fac curatenie dupa ele iar crevetii numai dupa ele stateau, ma uitam la nimic. am tuns toata parvula pentru ca mergea prost, nu s-a dezvoltat si arata jalnic. Nici restul plantelor din putinele care le am nu o duc prea bine, nici mossul nu e verde cum trebuie. Greseala mea a fost ca am mers cu lumina din capac pana n-am mai suportat si am trecut iar la lampa. Acum astept imbunatatiri, poate si-a dat drumul si al meu fertil soil. Incet o sa maresc si cantitatea de co2, pana imi indica testul permanent culoarea verde-galbui.
Ieri am primit de la stefan ceva mancare pentru creveti, multumesc frumos stefan. O sa pun cateva poze, se pare ca o sa avem si nepotei.
[Thumb - IMG_20150316_212428.jpg]

[Thumb - IMG_20150316_214349.jpg]

[Thumb - IMG_20150316_212149_2.jpg]

[Thumb - IMG_20150319_130727.jpg]

[Thumb - IMG_20150316_115834.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2015 10:31:08

[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cu placere Narcis, nu e foarte multa mancare acolo, dar cred ca e ok ca sa-ti faci o idee daca le place
Sper sa fie cu folos!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Azi am fost prin oras si m-am impiedicat de o plantuta. Seamana cu criptocorine lutea hobbit, dar chiar daca nu e e frumusica.
[Thumb - IMG_20150408_141612.jpg]

[Thumb - IMG_20150408_141514.jpg]

[ICQ]
bogdan700048
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2014 13:08:51
Messages: 85
Location: Bucuresti
IP:
Offline

felicitari Narcis!! bafta cu puiutii!!

0721069913 bogdanpirat
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

succes !

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com