[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vallisneria nu se dezvolta  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
MiculAcvarist
Unripe member
[Avatar]

Joined: 24/10/2014 09:23:13
Messages: 1
IP:
Offline

Am un acvariu de 25 de litri, am plante artificiale, dar in spatele acvariului am plantat acum 2 luni o mana de Vallisneria. Erau frumoase la inceput dar acum dupa doua luni au ramas niste firicele firave, rupte, sunt jalnice. Nu am avut lumina la ele timp de o luna jumatate, de curand am pus o lampa de birou pe care nu o folosesc mereu (daca afara e soare o opresc sa aiba lumina naturala). O sa iau si un neon dar trbuie sa dau comanda de capac special (acum folosesc unul facut de mine ). Ma intreb daca lipsa luminii era problema si daca aveti idei sa ma ajutati sa le fac sa le mearga mai bine. Multumesc anticipat! Si ma scuzati daca topicul este gresit (sunt nou pe site).
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da, lipsa luminii este bineinteles o problema.
Dar, eu zic sa deschizi un topic la "Coltul incepatorului", unde sa ne dai toate datele despre acvariul tau si ala sa fie topicul unde discutam orice probleme intampini (nu doar legate de plante).

Apropos, sa dai o fuga si pe la "Despre noi".

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

La valisneria trebuie sa fie in substrat DOAR radacinile, eventual lasati cativa mm din radacini inspre tulpina neingropati, altfel moare.
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

sal. nu mai lasa acvariul in soare ca il umplii de alge....acvariul se tine ferit de lumina naturala a soarelui si se foloseste lumina artificiala.
adica ne spui si noua ceva detalii despre lampa aia si o sa te ajutam cu un program de iluminare.
de obicei se tine lumina aprinsa la acvariu in jur de 8 ore....unii tin 8 ore in continuu, altii cu pauza, adica 4ore dimineata si 4 ore seara... in fine asta e un exemplu general, iluminarea(timp, w/litru, etc) se face in functie de acvariul fiecaruia....dar cum ti-au spus si colegii de mai sus, fa-ne o descriere despre tn si acvariul tau si o sa primesti mult mai mult ajutor...
sitma si ape limpezi.

am uitat sa zic....dar de ce tii acele plante artificiale?? sunt un focar de infectie in acvariu.
mai bine cauti ceva plante fara pretentii si ai un coltisor frumos si natural.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2014 19:45:51


Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com