[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
JBL sau TETRA  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

As dori sa pun fertilizanti in acvariu si nu stiu ce sa aleg.Singurul pet-shop la care am timp sa ma duc e Zoomania dar acolo gasesc
doar JBL Ferropol si TETRA PLANTAMIN.
IN acvariu am anubias si inca doua tipuri de plante cu crestere rapida care nu stiu cum se numesc.
Le-a folosit cineva?Ce imi recomandati?

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Salutare,

Nu am folosit nici unul dintre acesti fertilizanti.
Dar iti spun din ce am citit, foarte multi colegi sunt multumiti de gama jbl, respectiv ferropol si ferropol 24.
Cat despre plante, dar si pesti, iti sugerez sa-ti notezi denumirile acestora.
Daca vei avea vreo problema vei sti despre ce sa intrebi.

Mult succes,
Dan
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Eu am folosit gama Jbl. Este buna, plantele au mers bine. Am remarcat o carenta de Fe si Po4, pe care le-am suplimentat cu gama EasyLife.
Tetra nu am incercat, nu stiu despre ea. Folosesc de la ei doar mancare la plic.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am folosit si eu gama JBL.

Carenta de fier nu am avut, dar supradozam fertilizantii la greu, asta-i drept (poti vedea in semnatura mea jurnalul "Incercare de aquascaping"). Pe de alta parte, am folosit si easy life si la fel supradozam fertilizantii...asta depinde si de bazinul fiecaruia.

Referitor la carenta de PO4, JBL nu a avut (pana anul asta prin primavara parca) fertilizanti macro.
Deci carenta de fosfati nu a fost datorata lor. (pentru colegul qwerty )



Iti recomand JBL, e o gama de fertilizanti buna.
Acum vad ca au si fertilizanti macro, separati (nitrati, fosfati, potasiu, magneziu).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Asa este @stefan, nu m-am exprimat eu bine in privinta Po4. Aveam carenta, dar nu din pricina lor. Eu dozam dupa recomandarea lor si poate de aia am remarcat o carenta de fier. Tu cit ai supradozat in plus fata de recomandare?
Eu acum folosesc Vimi all in red. La schimbul de apa folosesc EasyLife profito, apoi incep de a doua zi cu Vimi dozare zilnica, pentru ca are si macro. Am observat ca mentine Po4 si Fe la valori ok, Po4 1-1,2, Fe 0,6. In schimb vad o carenta de K. Am sa incep sa dozez si pe acesta de la Easy Life.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

qwerty wrote:Tu cit ai supradozat in plus fata de recomandare?


Dozam cel putin dublu
Dar asta depinde de fiecare acvariu. Nu are cum sa fie aceeasi doza in orice bazin: intr-unul poti sa ai trei vallisnerii si o lumina chioara, iar in altul poti sa ai full de plante care mai de care si iluminat puternic, moment in care automat cantitatea de nutrienti necesari creste.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Raul Opruta
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2014 18:25:12
Messages: 55
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

La indrumarea lui stefanp am inceput si eu cu JBl . Nu am supradozat niciodata . Plantele au mers bine mai putin moss-urile . La teste am observat si eu carente pe Po4 in schimb FE l-am avut tot timpul ok . Acum vreau sa incerc si eu ceva macro

Iubitor de frumos
[WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai PO4 trebuie sa-l adaugi separat.
Acum are si JBL. Sau Easy Life.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Am luat jbl ferropol.Imi poate afecta mossul din acvariu.Pana acum a crescut repede.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com