[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Carassius si Plante  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
yoyo
Junior member

Joined: 09/06/2003 19:01:03
Messages: 86
Location: Romania/Alba/Blaj
IP:
Offline

Salut,
Am auzit ca nu e ok sa pun plante intrun acvariu cu caras.
E adevarat ca le mananca sau le ciupesc?
cristi_ionescu_79
Member

Joined: 15/03/2006 13:14:37
Messages: 181
Location: bucuresti
IP:
Offline

da .. e adevarat
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ba nu este deloc adevarat. Sunt o multime de plante pe care le poti tine cu carasii - ex Echinodorus, Anubias, Vallisneria, etc. Daca nu vrei sa le manince, atunci asigura-le o dieta bazata si pe hrana vegetala.
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

De mancat nu le mananca...inssa..
1. Au obiceiul sa le dezradacineasca
2. daca nu mentii curatenie corespunzatoare..plantele se vor umple repede de alge si nu prea vor avea sanse de supravietuire
3. datorita temperaturii mai scazute a apei, va trebui sa cauti plante care se preteaza la asa ceva.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

Araldq wrote:De mancat nu le mananca...inssa..
1. Au obiceiul sa le dezradacineasca
2. daca nu mentii curatenie corespunzatoare..plantele se vor umple repede de alge si nu prea vor avea sanse de supravietuire
3. datorita temperaturii mai scazute a apei, va trebui sa cauti plante care se preteaza la asa ceva.


Bineinteles ca nu le mananca, iar comentariile mele la remarcile colegului Araldq sunt:
1. Gresit, dezradacineaza doar plantele foarte mici, si asta se intampla doar daca acvariul cu carasi nu este foarte bine plantat. La un acvariu cu carasi flarte bine plantat, nu ai astfel e probleme.
2. Stie Araldq ceva dar..... nu ce trebuie. Secretul este sa nu exagerezi cu macarea la carasi (desi sunt foarte pofticiosi) si sa nu supraaglomerezia cvariul. In rest 10% schimb o data la doua saptamani cu aspirare usoara substrat si ai rezolvat problema.
3. Asta e o prejudecata, sfatul meu este sa incerci cu plantele recomandate, si vei avea surpriza sa vezi ca merg bine si in acvariul cu carasi (atentie, cei care cred ca pot avea un acvariu cu carasi la 19 grade nu stiu ce vorbesc - acest lucru s-a dezbatut in alt topic, asa ca nu vreau sa-l repet).

Yoyo, sfatul meu este sa acvariul tau cu carasi sa-l plantezi la greu , iar daca restul conditiilor sunt OK, vei avea surpriza sa constati ca 80% din plante vor merge bine. Aceeasi surpriza ar putea sa o aibe si altii daca ar reusi sa treaca peste mitul " carasii nu se impaca cu plantele" si daca ar avea curajul sa incerce.

PS: nu hraniti carasii cu porumb, portocale sau alte prostii, sau nu cumparati carasi mari care au fost hraniti cu chestii de astea. Acesti carasi intotdeauna iti vor manca plantele, sau le vor dezradacina, si nu veti scapa de problema decat atunci cand veti inlocui carasii cu altii mici, pe care sa-i cresteti voi si sa-i hraniti ca lumea.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
yoyo
Junior member

Joined: 09/06/2003 19:01:03
Messages: 86
Location: Romania/Alba/Blaj
IP:
Offline

http://www4.sera.de/site/content/content.php?page=118&language=en
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Eu unul am avut cryptocorine cu caraseii si nu au fost probleme, nici cu echinodorusul si nici cu alte cryptocorine pitice... nici macar dezradacinarea... urmeaza sfaturile de mai sus si totul va fi
[Email] [WWW] [Yahoo!]
zfcristian
Member
[Avatar]

Joined: 22/08/2007 10:10:51
Messages: 105
Location: Bucuresti- Brancoveanu Blv
IP:
Offline

Nu cred k o sa ai probleme daca este bine plantat. Intr-adevar "se mai baga in seama " cu plantele din acvariu dar de aici pana la dezradacinare..... cale lunga.
Intr-adevar am vazut prin pet shop-uri plante "roase"de carasi dar sa fim seriosi, daca puneai degetul pe sticla acvariului, se strangeau toti pestii si incercau "sa il manance" asadar infometarea sau hrana de proasta calitate ii determina la astfel de gesturi.
Iti urez succes cu plantele!

Acvariu : Cayman 110 Professional - Steril
Filtru :2 x Tetratec Ex1200 +JBL Aqua Cristal UV-C 11 W +Chiller Teco TR15
Pesti : 4 Carassius Auratus : 2 x Black Moore, 2 x Ryukin Bicolor ; 2 Cory Albino
1 Blue Betta Crowntail
Acvarist for ever !
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com