[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa Albastra  XML
Forum Index » Apa
Author Message
yoyo
Junior member

Joined: 09/06/2003 19:01:03
Messages: 86
Location: Romania/Alba/Blaj
IP:
Offline

Salut,
Cum pot sa fac apa albastruie? Am inteles de la cineva ca albastru de metil ar fi ok si imi si dezinfecteaza apa.
E ok pt pesti la folosire regulata?

Pt. ADMIN (nu stiu unde sa postez problema dar pe doua calculatoare cu firefox 1.5.0.2 daca dau back crapa firefoxul. numai pe acest forumul am problema asta)
Gepeto
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 15:55:17
Messages: 138
Location: United States of Europe
IP:
Offline

yoyo wrote:Salut,
Cum pot sa fac apa albastruie? Am inteles de la cineva ca albastru de metil ar fi ok si imi si dezinfecteaza apa.
E ok pentru pesti la folosire regulata?

pentru. ADMIN (nu stiu unde sa postez problema dar pe doua calculatoare cu firefox 1.5.0.2 daca dau back crapa firefoxul. numai pe acest forumul am problema asta)


- In primul rand, la ce iti trebuie apa albastruie??
- Da, daca pui albastru de metil devine albastruie, dar filtrul ti-o estompeaza(culoarea) dupa cateva ore...
- Tu daca ai lua medicamente regulat, ai fi sigur ca nu te mai imbolnavesti niciodata?? Adica, NU smilie pune regulat albastru de metil in apa....
- Daca vrei neaparat ca apa ta sa aiba o culoare albastra, foloseste un neon colorat...Am vazut asemenea "ciudatenii", dar lumina lor nu e buna pentru plante....

Ca sa inchei...ceea ce vrei tu nu face bine pestilor

Salut Prieteni
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

-albastru de metil folosit timp indelungat duce la sterilitatea pestilor.
-pateaza

pentru a obtine nuante albastrui,pe langa neonul albastru(neindicat) pune un fundal albastru.simplu,fara desene, pt a creea si senzatia de adancime
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Baga mai bine Aquatan la fiecare schimb de apa. Nu albastraste apa decit pe moment, insa aceasta idee de a avea apa albastra in acvariu mi se pare stupida. Si nu te mai lua dupa auzite. smilie
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

giostana wrote:pentru a obtine nuante albastrui,pe langa neonul albastru(neindicat) pune un fundal albastru.simplu,fara desene, pentru a creea si senzatia de adancime

Adica asa.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
tr02pia
Junior member

Joined: 20/11/2005 22:52:32
Messages: 23
Location: bucuresti
IP:
Offline

poti pune o lampa(bec, neon, leduri-noptea) care sa aiba spectru spre albastru, si o sa ai sigur o nuanta bleu, insa nu stiu plantele din acvariul tau ce or sa zica . sau ar mai fi varianta cu un fundal albastru(poti incerca si mai mult de o nuanta pt albastru)
[Email] [Yahoo!]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

Anubias wrote:
giostana wrote:pentru a obtine nuante albastrui,pe langa neonul albastru(neindicat) pune un fundal albastru.simplu,fara desene, pentru a creea si senzatia de adancime

Adica asa.


eu am taiat dintr-un sac negru si am lipit cu apa si sapun.tu ce ai folosit?
[Email]
ady_cojocar
Member

Joined: 28/12/2004 15:35:02
Messages: 137
Location: Iasi
IP:
Offline

Salutare
Am un acvariu de 80/46/30, filtru aquael3, un incalzitor Aquael de 100, substrat Sera 5 kg, pietris total substrat ~ 8 cm, ceva plantute anubis, 3 cioate...si cam atat, pus la ciclat.
As vrea sa pun ceva pesti cam dupa 3 saptamani atat ma inteles ca trebuie sa stea la ciclat...ceva 2 discus, vreo 20 neoni, 2 ancistrusi, si vreo 2 beta as vrea.
Ceva ideii sau poate sa refac ceva prin acvariu.....

Se impaca pestii de mai sus intre ei? sunt pre multi?
image
Multumesc
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ady_cojocar wrote:Salutare
Am un acvariu de 80/46/30, filtru aquael3, un incalzitor Aquael de 100, substrat Sera 5 kg, pietris total substrat ~ 8 cm, ceva plantute anubis, 3 cioate...si cam atat, pus la ciclat.
As vrea sa pun ceva pesti cam dupa 3 saptamani atat ma inteles ca trebuie sa stea la ciclat...ceva 2 discus, vreo 20 neoni, 2 ancistrusi, si vreo 2 beta as vrea.
Ceva ideii sau poate sa refac ceva prin acvariu.....

Se impaca pestii de mai sus intre ei? sunt pre multi?
image
Multumesc

Buna! daca vrei un sfat, nu m-as complica cu 2 discusi, ca in mod sigur nu de vor simti bine - sunt pesti de cird si le trebuie spatiu, nu gluma.. Ancistrusiii merg, dar m-as axa pe Characidae -ai atitea varietati si sunt superbi colorati Ar fi pacat sa te chinui si tu si discusi.
schlucky
Junior member

Joined: 17/04/2006 12:30:37
Messages: 6
IP:
Offline

giostana wrote:............
pentru a obtine nuante albastrui,pe langa neonul albastru(neindicat) pune un fundal albastru.simplu,fara desene, pentru a creea si senzatia de adancime


de ce se considere un neon albastru neindicat? si aici te referi ca sticla neonului fiind albastra sau la culoarea data de neon?

mersi.
ady_cojocar
Member

Joined: 28/12/2004 15:35:02
Messages: 137
Location: Iasi
IP:
Offline

ady_cojocar wrote:Salutare
Am un acvariu de 80/46/30, filtru aquael3, un incalzitor Aquael de 100, substrat Sera 5 kg, pietris total substrat ~ 8 cm, ceva plantute anubis, 3 cioate...si cam atat, pus la ciclat.
As vrea sa pun ceva pesti cam dupa 3 saptamani atat ma inteles ca trebuie sa stea la ciclat...ceva 2 discus, vreo 20 neoni, 2 ancistrusi, si vreo 2 beta as vrea.
Ceva ideii sau poate sa refac ceva prin acvariu.....

Se impaca pestii de mai sus intre ei? sunt pre multi?
image
Multumesc

sorrry din greseala am postat aici...rog un administrator sa mute in coltul incepatorului..multumesc :-)
[Yahoo!] [MSN]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

giostana wrote:eu am taiat dintr-un sac negru si am lipit cu apa si sapun.tu ce ai folosit?
Eu am pus o folie de plastic si am prins-o cu banda scotch de spatele acvariului. Sta de minune, si pot s-o dau usor jos cand doresc.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com