[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme GSA + rugaminte testare  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Salutare,

De curand am observat pe frunzele plantelor vestita alga gsa, care se cam dezvolta , insa pe geam s-a format foarte putin. Pe langa gsa a aparut si staghorn, pe care am indepartat-o cu usurinta, prin rupetea frunzelor.
Acvariul are cca 40 litri net, iluminare Osram daylight 865 2 x 15w 10 ore, fertilizez cu easy carbo (3 ml zilnic) si profito. Nu am CO2, zilele astea voi face o bomba.
Din ce m-am documentat, gsa apare datorita nivelului scazut de fosfati si a lipsei CO2.
Astept parerile voastre.

Marea rugaminte este daca vreun coleg ma poate ajuta cu o testare a fosfatilor, momentan nu imi permite buzunarul si nici nu vreau sa fertilizez dupa ureche.

Multumesc mult,
Dan
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Din cate descrii, din punctul meu de vedere nu fosfatii sunt de vina - ci faptul ca fertilizezi prea mult pentru cat pot absorbi plantele. Trioul este lumina + CO2 + fertilizanti. Daca CO2 nu exista, plantele nu pot folosi fertilizantii, si raman surplus pentru alge.

Ce as face eu ar fi sa fac schimburi saptamanale de 50% si sa nu mai adaug deloc fertilizanti - pana nu ai o sursa stabila de CO2 ... dupa aceea, adaugat un pic de fertilizant, si crescut odata pe luna (cate un pic) cat timp lucrurile stau sub control.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Ok, de doua zile nu am mai dozat profito (mergeam pe varianta zilnica).
Cand voi da drumul la bomba, mai dozez easy carbo? Daca da, zi-mi te rog si ce doza imi recomanzi.
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Te intreb deoarece nu stiu daca merge in combinatie bomba cu easy carbo.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu am folosit Easy Carbo, dar 3ml imi suna exagerat explic: sunt pe Dennerle, dar la Dennerle trebuie sa fertilizez 0.5mL la 30L, acum nu stiu Easy Carbo cat recomanda, dar 3mL la 40L mi se pare urias. Dar la fel de usor ma pot insela caci na.

Bomba CO2 are 2 dezavantaje:
a) nu stiu cat de usor poti distribui bulele de CO2 in acvariu , pana le pierzi - bomba nu are suficienta presiune sa impinga CO2 prin ceva ceramic, asa ca va trebui sa improvizezi cumva ca sa distribui CO2 cat mai bine.
b) nu ofera o stabilitate (adica presiunea e mai mare dupa 1-2 zile, si dupa 4-5 incepe sa scada) etc.

Punctul b mi se pare mai problematic, adica daca ai avea o stabilitate CO2, si lumina constant, te poti juca cu cantitatea de fertilizanti incat sa ai o crestere buna dar fara alge. Dar cum CO2 scade dupa 3-4 zile, sanse de alge tot sunt, daca se adauga fertilizanti cat se adaugam si inainte - ramane un surplus.

Planul meu ar fi asa:
a) sa mergi pe o reteta care da o cantitate mai mica de CO2, dar ceva mai de durata (sau sa experimentezi ce si cum).
b) sa pui doar 1 zecime din cat recomanda producatorul pentru inceput si sa faci schimburile saptamanale, etc.

Insa e nevoie cam de 1 luna sa poti cuantifica daca acvariul o duce mai bine sau mai rau. Plantele vor creste e clar, insa de vazut cum e cu algele, etc. Daca nu apar alge, poti dubla doza acea mica, si dupa 1 luna tragi iar linie. Daca vezi ca incep sa apar alge, faci imediat un schimb de apa (50%), cateva zile nu pui fertilizant, apoi alt schimb, si apoi revii la valoarea dinainte.

In timp, apar si alte variabile. Plantele cresc, va fi necesar sa maresti si fertilizantii (un pic), sa zicem, dar e nevoie de aceasta disciplina pentru a 'simti' cum evolueaza acvariul, si de a sti cand sa dai inapoi. Daca te tii de schimburile de apa saptamanale, si nu abuzezi cu fertilizantii ci o iei fooarte incet si cu o doza mult mai mica, in timp inveti sa simti cum merge acvariul. Altfel esti mereu in zone de 'tranzitie' - ba prea mult, iar apar alge, iar nu se explica ceva, iar cine stie ce mineral mai zice pe un forum ca lipseste, frustrare, nervi ...

In cazul meu, am mai multe acvarii. Daca as avea doar unul si zilnic sa astept o schimbare, poate as fi mai tentat sa abuzez. Dar cum fiecaruia ii vine vremea la vreo 2-3 saptamani (de intretinut samd) am sesizat ca e mai usor sa le duc unde vreau si am mai putine batai de cap daca ma concentrez pe fiecare cam odata pe luna. Stiu ca e greu, dar sper ca am reusit sa explic dupa ce ma ghidez eu. Poate alti colegi au alte idei

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Te-ai facut foarte bine inteles.
Deci, prin urmare sa facem niste experimente
David.Loghin
Member
[Avatar]
Joined: 04/05/2014 22:11:21
Messages: 137
Location: Vaslui
IP:
Offline

Dosaj Easy Carbo
Pentru un acvariu slab plantat: 1 ml la fiecare 100 l
Pentru un acvariu mediu plantat: 1 ml la fiecare 50 l
Pentru un acvariu bine plantat: 1 ml la fiecare 25 l

Informatii preluate de pe Nevertebrate.ro

I love nature!
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com