[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alte greseli de incepator  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Barabula
Junior member

Joined: 05/04/2005 21:49:27
Messages: 38
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Eu am un acvariu micut, 50*30*35 (L*l*H) - facut de mine . Pin' s-a uscat am procurat: filtru Aquel Minifan, incalzitor Scuba 50W, pietricele, nisip etc... L-am umplut (apa de la robinet) si desi citesem destule pe forum inainte, am zis....."ce-o avea daca pun si niste guppy - ca stiu ca sint pesti rezistenti si atunci cind am mai avut acvariu (demult rau) puneam apa de la robinet si n-aveau nimic". Zis si facut. 4 bucati pusi in aceeasi zi. Rezultatul: in 3-4 zile.....adio pesti . Asta a fost una. A doua. Nu stiu de ce mi s-a parut mie ca seara trebuie oprit filtrul si pompa. Si ma miram ca apa a fost ba albicioasa, ba plina de tot felul de particule in suspensie si nu-i mai trecea....Si in sfirsit, am primit niste plante, si desi am fost avertizat ca or sa creasca f. mult, le-am pus ca dracu drept pentru care am obtinut in mijlocul acvariului un fel salata prin care pestii nici nu puteau trece. Asa ca acu citeva zile a trebuit sa fac interventii masive pentru a da cit de cit o fata "comerciala" acvariului. Si inca o chestie: odata cu plantele "am primit " si o gramada de melci agatati de respectivele. M-am gindit sa am grija sa-i bag pe toti, cit de mici, sa nu scape vreunul....ca doar, de, sint mici....ce rau poa sa faca. Asa ca dupa 3 saptamini mi-am umplut acvariul cu zeci de mii de, scuzati, cacareze (a se citi melci f.f.f. mici), care au crescut si acu nu mai prididesc sa cumpar salata sa mai scot din ei .
Cam asta cu incepatoru' si greselile lui . In rest numai de bine!
Asa ca, sfatul meu de incepator catre alti incepatori: Urmati sfaturile celor cu experienta care scriu pe forum!
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Asta se intampla cand faci pe Toma necredinciosul...nu-i nimik...se mai intampla..aproape toti au trecut prin asta...de acum sti o chestie si cu siguranta nu o sa mai repeti aceste greseli...(partea cu melcii nu o consider greseasla..oricum se inmultesc...)
Si ca si concluzie: Bine ai venit! (desi vad ca esti de ceva timp)

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com