[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
unu mic  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Salutari , plecam de la ideea asta:
Shubi wrote:....
Aceeasi soarta-l paste si pe roni, asta are virus adanc, parca-l vad ca-si face acvariu de 0,5 litrii cu zoasi pe care-l leaga la oglinda retrovizoare ca manelistii crucea


Pt ca virusul arde si mai pune si cate unu paie pe foc, m-am gandit ca unu mic asa pana termin amenajatul pt unu mare n-ar strica . Pentru ca ar fi cam complicat cu schimburile de apa in masina sa schimb 10% din 0,5l, m-am gandit sa-l fac in casa si un pic mai mare. Asa ca viitorul meu acvariu va fi cu urmatoarele dimensiuni:
display-21cm L x 21cm l x 25cm h, "sump"-21cm L x 9cm l x25 cm h impartit in 2 camere , si un vas pt ato 25cmx8cmx25 cm ;
Se doreste un bazin care sa aiba doar 2 fete vizibile , pe cele de pe spate voi lipi bucati mici de piatra; lumina de la 3 leduri de 3w , un led alb, unu albastru si un royal blue (oare sunt suficiente? ). Se mai doresc 2 cm de nisip cat mai fin si cat mai alb si cateva bucatele de piatra. Ca vietuitoare, dupa ciclare vreau o acropora cu o culoare mai speciala , un gobi okinawae si 2 nassarius; poate si 1 frag mic de zoas care sa fie mai special
image

maine mai tre' sa lipesc si plexicul despartitor intre display si sump

image
Cam atat pt moment...
Seara buna
Roni
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Asa-mi place mah Roni ...ca nu poti sta locului
Cunosc sentimentu` ...
[Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline


Eu unul zic ca ti-ar trebui macar 7 leduri (2RB+2W+2B+1UV), le vei putea dima si daca le pui si lupe...spectacol

This message was edited 1 time. Last update was at 13/10/2014 21:17:15

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cre' ca-i putina lumina aia de-o vrei tu, dom' Roni.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Roni bine ai venit in lumea celor cu pico acvarii, cunoscatorii stiu, nu pico oceane de 100L

Lumina este putina, peste al meu stau 30W destul de aproape. Problemele de care ma lovesc: Unele zoas nu rezista nu stiu de ce. Am avut mai multe colonii, altele au rezistat, altele s-au dus. Apo foarte greu de controlat nivelul de nutrienti, nu am putut sa il tin fara alge chiar si cu un cleaner shrimp (peste nu am pus, dar si hranit odata la 2 zile, acvariul devenea algae scrubber el insusi saptamanal).

Insa e de mentionat faptul ca nu am sump (trec cu vederea la tine ). Sunt tare curios cum va evolua acvariul, la mine e dus doar de un Dennerle extern de 1L (modelul vechi) in care am doar Eheim Substrat Pro fara bureti (poate ar trebui sa reglez debitul mai mic) si de un HOB am uitat de care pe care il folosesc pe filtru mecanic cu perlon clatit destul de des si ceva subsante de absorbit PO4 si NO3.

Asa ca sunt tare curios sa urmaresc evolutia alui tau

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

multam pt replay-uri; s-o luam in ordine :
- dimarea o vad utila doar in sensul unor potentiometre cu care sa reglez intensitatea pe cele 3 canale ; din pacate locul tuturor electronicelor tre sa se incadreze in 26x26x10 cm cat este suportul .. si aici tre sa fie priza programabile pt surse leduri , surse leduri , controler de temp pe arduino, alimentator ventilatoare, cutia cu relee pt ato, un prelungitor cu multe gauri pe toate cele de mai sus + pompa de recirculare care va tine loc si de pompa de valuri . Ca paranteza unde gasesc si eu o dracie d-asta in RO?
- nu va contrazic dar totusi imi pare cam multa lumina 21w pentru 10l de apa .. pastrand raportul pentru vechiul bazin de 360l mi-ar fi trebuit 700+w lumina de led.. oare nu-i cam mult? aveam undeva la 400w T5 si jumate din tuburi erau obosite ; totusi o sa pun cum a sugerat Shubi daca gasesc si un uv .... daca nu raman 6 si gata
- la 20 cm inaltime a coloanei de apa , coralul (doar unu) va sta cam al 15 cm de leduri mai sunt necesare lupe?
- in "sump" estimez ca vor intra cam 2 de matrix/micromec + un saculet de absorbant de PO4 .. sper sa-si faca treaba si sa nu se transforme intr-un algae scrubber.
- unde gasesc un ventilator ultra-slim ?
Maine sper sa termin imbracamintea, suportul , si capacul
Seara buna
Roni
[Yahoo!]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte interesant acest micro/nano/pico sau ce e

Abia astept sa vad ce iti iese

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

catalin_ wrote:Foarte interesant acest micro/nano/pico sau ce e

Abia astept sa vad ce iti iese

Decat sa astepti sa vezi ce le iese la altii mai bine punete si fa-ti si tu unu mic, sigur nu vei regreta!!!

My nano reef



[Email]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Spor!
http://www.pcgarage.ro/ventilatoare-radiatoare/scythe/slip-stream-slim-120-mm-1200-rpm/

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Multam Sebi dar caut un ventilator intre 90 si 100mm care sa fie subtire . Intre timp totul merge bine:
a inceput asa:
image

image

si a continuat asa:
image
image

urmeaza sa montez peretele despartitor si lumina
Seara buna
Roni
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha, e model cu "fitze".
Super misto!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Arata super.

As pune doi Gobiodon okinawae, vei sfarsi cu o pereche reproducatoare = live food.

Poti sa-l tii din schimburi de apa.

30W LED vor fi suficienti.

Temperatura poti s-o tii din echipament (LED, powerhead etc.).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Frumoas arata proiectul, suntem curiosi cum evoluiaza. Spor la munca si mult succes
[Email] [Yahoo!]
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Nu stiu daca e model de fitze .. m-am inspirat de aici : koala - Cubul ... 2 fete vizibile, 2 pereti imbracati cu pietre
La pesti ma mai gandesc; as opta pt un Trimma rubromaculatus si un Gobiodon okinawae. Pana atunci mai e mult de munca; azi am mai inaintat un pic.

Inceputul:
image

Dupa 3 ore si vreo 7 tuburi de super-glue:
image

si o proba cu 2 leduri obosite:
image

Seara buna
Roni

[Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Deci, prinde contur trendul rock-on-walls

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

trebuia sa zici ca te mananca ca aveam eu all-in-one-ul meu vechi gata echipat cu tot inclusiv leduri..

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Arata fain ,ce raport ti-ai pus la lumina pana la urma?
[Email] [Yahoo!]
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Da, a prins trendul asta, la mine cel putin ca sa nu mai stau sa curat fundalul de alge ... Edi daca voiam un all-in-one ziceam da unde mai era satisfactia ca l-am facut eu de la 0 ? Iar ca leduri o sa-mi fac o lampa cu 2rb+2b+1w toate alimentate la 700mA ( multam Lucian inca o data pt leduri); momentan am cateva leduri, d-alea cate 3 intr-un plastic, ce le aveam prin casa . De azi am trecut oficial la ciclare.. vedem peste o luna ce iese

[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

[Thumb - 3.jpg]

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mie imi place mult, e un bazinas superb care are mult potential ... peretii de "stancarie" sunt inventia mileniului, mai ales pentru lenesi

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Poza cu bricheta ma termina o sa pun si eu poza, dar cu un BIC

Arata super ingrijit. As fi vrut mai multe poze cu aranjamentul din spate - din pozele initiale nu se intelege cum trece apa dintr-un compartiment in altul iar un colt din "marele" cub pare neutilizat ? Adica a ramas un spatiu gol acolo ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com