[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor acvariu pentru creveti  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

Buna! Multumita unor membri de pe forum am ajuns sa imi fac un acvariu numai pentru creveti . Astept multe sfaturi. Lampa va fi una de 9w. Acvariul nu stiu exact cat are dar o sa vad cand il cobor din pod , inainte era o maternitate aproximativ 15litri . Ce plante pot planta? Ce nisip sa aleg? La crevetii rcs am vazut ca trebuie nisip negru sau ce era nu stiu astept sfaturi de la crescatori, iubitori de creveti. Cum sa aranjez acvariul? Cum sa plantez plantele? Ajunge o luna la ciclat? Ce parere aveti despre celelante acvarii ale mele? Pot folosi vreo planta si in cel mic din acvariul plantat? Poze
denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

Oare crevetii orange si yellow cu rcs se vor hibridiza?
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut. Crevetii red cherry se pot incrucisa cu cei mentionati de tine, fiind din aceeasi specie, Neocaridina. Ai scris acolo si de poze, dar nu se vad, daca ai incercat sa pui.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

Da dar zice ceva acolo ce nu inteleg . Creveti red rili se inmultesc usor? Multumesc de rapuns
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

denis borca75 wrote:Da dar zice ceva acolo ce nu inteleg . Creveti red rili se inmultesc usor? Multumesc de rapuns

Da se inmultesc usor si se incruciseaza cu celelalte neocaridine mentionate de tine mai sus, sunt aceeasi specie (Neocaridina heteropoda) doar variatie diferita.
Iti recomand sa citesti mai multe despre creveti, exemplu articolul colegului [alex08] : http://acvariu.ro/forum/posts/list/29403.page
denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

Multumesc! Probabil o sa cumpar creveti rcs sau red rili. Momentan caut moss, riccia ,roci vulcanice, lemne... Imi puteti recomanda o persoana de incredere care sa aiba ceva din ce am zis va rog frumos?
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai PM ;)
denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

Am fost la pet shop si am luat niste nisip pentru nano dar nu avea negru. Si are cam 0,1 1mm nu este prea mic, va afecta creveti la inmultire cu ceva?
denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

A mai cumparat cineva de pe emag nu vreau sa fac reclama doar intreb. Ca as vrea sa cumpar o buturuga si un lemn mangrove si vreau sa vad daca sunt bune.. si nisip negru, pentru ca in orasul meu nu gasesc
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

daca ne spui care este orasul tau poate te ajuta cineva din apropiere cu sfaturi

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

Resita.. nu prea gasesc ce vreau la pet shopuri sunt doar 2
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

scrie Resita la profilul tau si sunt sigur ca vei gasi colegi prin apropiere. Eu nu am cumparat nimic de pet de la emag si nu stiu cum sunt produsele de acolo. Nu cred ca la dimensiunea acvariului tau ar trebui sa comanzi de la emag. Sigur cateva pietre si lemne gasesti si pe langa tine. La 15 l cat crezi ca are acvariul te descurci cu ce gasesti "in casa"

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

Pai comand cam multicele... Substrat negru JBL Sansibar 5kg , easy life easy carbo, easy life profito, radacina JBL Mangrove 15- 25cm , radacina JBL mopani roots 26-30cm , in petshopurile din Resita nu este easy carbo, easy life profito am avut ferropol , substrat negru nu este , lemne mult prea mari si scumpe
denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

In curand voi face poze numai sa vina lemnele si substratu.
denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

Am probleme cu apa e foarte tulbure de la lemne ,nisip lemnele le-am scos si le-am mutat in alte acvarii, pentru ca in acvariu asta buretele nu face fata, fac schimburi de apa . In el o sa bag niste creveti rcs dupa perioada de ciclare. Imi puteti recomanda va rog niste creveti cardine care sa se inteleaga cu rcs si sa pot inmulti mai usor in apa dulce.
denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

Poze nu prea clare...
[Thumb - DSCI0351.JPG]

denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

Scuze pentru cum arata pozele. In realitate nu arata asa rau. E totusi la ciclare. Astept multe sfatrui, pareri.
[Thumb - DSCI0352.JPG]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

De ce nu pui mai multa apa in el?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

Buna idee o sa pun. Numai poate mai cumpar niste plante si sa pot baga mana in acvariu sa plantez. Imi poti recomanda te rog o specie de cardine rezistente? Prima data o sa bag creveti rcs. Ce parere aveti despre creveti Cardinali?
denis borca75
Junior member

Joined: 21/09/2014 19:01:52
Messages: 37
Location: Resita
IP:
Offline

denis borca75 wrote: Scuze pentru cum arata pozele. In realitate nu arata asa rau. E totusi la ciclare. Astept multe sfaturi, pareri.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2014 18:34:47

 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com