[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
de unde comandati corali online din strainatate?  XML
Forum Index » Corali
Author Message
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

M am gandit ca ar fi un topic interesat,am o cunostinta care e client fidel pe un site din germania(foarte seriosi ,i a murit un coral la transport ,a facut poze cu el, le a trimis mail si a primit omu alt coral in schimb),eu as prefera bineinteles sa cumpar din romania ,nu mai platesc transport asa de mare, ajut un acvarist roman sa se dezvolte iar coralul ajunge la mine mai putin stresat deoarece distanta pe care o parcurge e mai mica,si pretul coralului scade mult;Sunt totusi unele vietuitoare pe care cu greu le gasesti de cumparat de la un acvarist,spre exemplu porites cu viermi penati,cine ii are ii tine pentru el iar comanda online din strainatate devine o optiune in achizitionarea lor;Si acum de incheiere pun si o poza cu viermii ca nu ma pot abtine
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

2smokes wrote:M am gandit ca ar fi un topic interesat,am o cunostinta care e client fidel pe un site din germania(foarte seriosi ,i a murit un coral la transport ,a facut poze cu el, le a trimis mail si a primit omu alt coral in schimb),eu as prefera bineinteles sa cumpar din romania ,nu mai platesc transport asa de mare, ajut un acvarist roman sa se dezvolte iar coralul ajunge la mine mai putin stresat deoarece distanta pe care o parcurge e mai mica,si pretul coralului scade mult;Sunt totusi unele vietuitoare pe care cu greu le gasesti de cumparat de la un acvarist,spre exemplu porites cu viermi penati,cine ii are ii tine pentru el iar comanda online din strainatate devine o optiune in achizitionarea lor;Si acum de incheiere pun si o poza cu viermii ca nu ma pot abtine


Eu unul nu am inteles nimic din ce scrie mai sus! Adica am inteles cuvintele.. dar nu am inteles SCOPUL si IDEEA TOPICULUI!

Titlul - e o intrebare.....
Continutul - e o poveste personala dar.... fara un final!

Deci? Ce voiai sa afli?
- Ca ai un prieten care comanda din strainatate am inteles, dar nu ne spui de unde!
- Ca (virgula) coralii ajung stresati din cauza transportului lung cam toata lumea o stie si este de inteles....
- Cum arata viermii penati... am aflat acum!

Ca sa iti raspund totusi la intrebarea din titlu: - http://www.mailordercorals.com/


O zi buna
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

trebuie doar sa citesti titlul ca sa ti dai seama despre ce e forumul asta ,stiu ca sunt situri de unde poti cumpara din strainatate si care sa trimita si la noi,ma intereseaza parerea oamenilor care au comandat si ce experienta au avut,cat a costat transportul etc
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si cei din strainatate iti vor cere poze cu acvariul tau inainte sa-ti trimita coletul
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

nu e nici o problema ca le trimit poze cu acvariul atunci ,sistemul de filtrare il tin secret in cazul in care or vrea sa l vada si pe ala,o sa le zic ca e proprietate intelectuala ,am vazut ca ai porites cu viermi penati in acvariu,in loc sa te hlizesti de acvariul meu cu care nu vreau sa pun poze ai putea mai degraba sa zici cum i ai procurat,de pe ce site ,cat a costat transportul, coralul ,daca te ai combinat cu vre un prieten ca sa iesi mai ieftin la transport etc,despre asta e topicul
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

Shubi wrote:Si cei din strainatate iti vor cere poze cu acvariul tau inainte sa-ti trimita coletul
auzi bei nea caisa?crescatorule de pavona si montipora digitata,nu ma mai lua la misto cu acvariul meu ,in cazul in care am nevoie de vre un clown sa ma distreze o sa te chem
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Eu as fi zis Domnu' Caisa. Macar atat merita Shubi....
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

2smokes wrote: auzi[b],[b] bei nea caisa?

asta-mi suna a invitatie la un vin, asa, de sezon.

Mama prostilor e mereu gravida!
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

ar trebui sa l invit la vin ca ori devenim prieteni ori unu din noi se lasa de hobby ul asta
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nici nu ti-ai prezentat bazinul si vrei sa te lasi deja ?
Porites-ul il am de la Coralis, mai bine spus l-am avut, are de ceva vreme un alt stapan.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

2smokes wrote:auzi bei nea caisa?crescatorule de pavona si montipora digitata,nu ma mai lua la misto cu acvariul meu ,in cazul in care am nevoie de vre un clown sa ma distreze o sa te chem

E un forum lejer si prietenos.
Radem.
Glumim.

Dar, NU ne jignim!

Ca atare, Mihai (2smokes) a castigat o pauza de 7 zile... topic closed!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A trecut o saptamana... am redeschis topicul.
Hai sa mai incercam o data.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In pauza de 7 zile ai reusit sa faci macar o poza cu telefonul la celebrul acvariu misterios? Prietenul meu imaginar zice ca e superb!

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Are nokia 3210 si DSLR-ul il are la reparat
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

rog un moderator daca are timp sa stearga sau sa mute in alta parte mesajele offtopic care nu au nici o treaba cu subiectul discutiei,ar trebui deschis un topic unde ,,babele,, sa se poata plange si spovedi in liniste
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce uameni!

@2smokes: Mihai, te rog eu sa faci o poza acvariului ala al tau... hai, ca n-o fi foc.
@all: Bah, lasati omul in pace!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Din ce inteleg, vrei sa-ti cumperi porites cu viermi.
Coralul in sine este un LPS. De obicei are o culoare oribila, maro.
Eu doar pentru viermi nu as tine asa oribilitate in acvariu.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

um02122 wrote:Din ce inteleg, vrei sa-ti cumperi porites cu viermi.
Coralul in sine este un LPS. De obicei are o culoare oribila, maro.
Eu doar pentru viermi nu as tine asa oribilitate in acvariu.


porites e SPS !!! nu LPS !!!
culoarea variaza de la verde, galben la maro
viermii din simbioza cu poritesul pe piata sunt de 2 feluri
viermii mici predominant albastri (1)
viermii mari foarte colorati preponderent galbeni (2)

primii se gasesc peste tot si sunt ieftini iar cei mari se gasesc foarte greu si sunt scumpi + pretentiosi
image image

This message was edited 1 time. Last update was at 19/05/2015 23:58:16


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Elven, iti inteleg confuzia (nu si indignarea), intrucat distinctia LPS / SPS a aparut in hobby pentru a diferentia intre corali greu de intretinut si corali mai usor de intretinut, nu ca urmare a unor clasificari stiintifice riguroase.

Ca urmare a unei experiente neplacute cu un Flower Pot Coral, vandut ca fiind Goniopora, ulterior identificat de mine ca fiind Alveopora, am devenit constient de forma coralitelor acestor corali. Acesti corali sunt LPS si daca o sa compari coralitele de Alveopora si Goniopora (clasificate drept LPS) cu cele de Porites vei constata o asemanare izbitoare. Care este confirmata si de apartenenta acestor trei specii la familia Poritidae.
Vezi pe acest site despre coralite http://coral.aims.gov.au/factsheet.jsp?speciesCode=0320

De asemenea, un video destul de documentat despre LPS/SPS:



In concluzie, ai dreptate ca este un coral SPS. Dar am si eu motivele mele foarte temeinice pentru care l-am numit coral LPS. Chiar nu am fost ignorant sau superficial in ce am afirmat anterior.

Cat despre culoare, eu nu am vazut Porites frumos colorate. Iar dupa experienta neplacuta cu Alveopora, nu m-am simtit confortabil in a avea grija de aceasta specie (out of my league).

This message was edited 1 time. Last update was at 20/05/2015 06:40:55


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pun si video despre Porites de la Tidal Gardens.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Corali
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com