[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sanitari in acvariu cu ciclide africane  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut!
As dori sa stiu ce pesti sanitari merg in acvariu cu ciclide africane?
Vreau doar sa ma ajute cu lustruitul geamului si restul de alge pe care africanii nu le mananca.

Va multumesc!



paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pai...prima data am crezut ca faci referire la cory,apoi am citit faza cu lustruitul geamului...poti lua orice tip de ancistrus,si daca iti permite acvariul,chiar si pleco.placile lor osoase ii fac aproape indestructibili atacurilor,plus ca nu interfereaza deloc cu africanii.ca sa fii sigur ca resturile sunt mancate cum trebuie,poti adauga si raphael catfish,dar acestia nu curata geamuri.esti prea departe de mine,caci ti.as fii oferit niste ancistrusi prolifici si superbi.chiar si pui as avea de oferit.oricum,sa ne spui ce ai ales

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2014 23:55:58


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Poate facem o tranzactie daca ma hotarasc. in sibiu nu prea avem cine stie ce de ales , mai ales ancistrusi am vazut doar cei comuni , nimic deosebit.



paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Hehe pai..de cei comuni vbeam si eu,doar ca daca i.am crescut eu,e normal sa ii consider magnifici :p nu am reusit din 2ponte sa imi iasa niciun voalat,albino sau super red,ceea ce inseamna mai mult ca sigur ca nu au stramosi decat pe cei comuni;asa ca am inceput sa le opresc din necesarul habitatului de inmultire,pt a nu se inmulti la nesfarsit) totusi,au iesit niste puiuti draguti,unij cu multe puncte albe,altii doar negrii fara puncte,altii doar cu coada alba,si daca e transport direct cu microbuz autocar de persoane si vrei,iti pot dona cati vrei problema la mine in oras e chiar mai grava decat la tine,noi avem2 petshopuri in care se tin tot felul de pesti magnifici de la killie,betta,carasi,pana la pangasiusi,koi,somni de sticla,etc,in cele mai mizere conditii,astfel ca pestii nu traiesc mai mult de1saptamana,si cei ramasi nu sunt cumparati de frica de a nu fi bolnavi.asa ca,si eu a trebuit sa ma multumesc cu ancistrusi sp.(comuni)

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Foarte trista faza cu petshop-urile, eu ma gandeam la Ancistrus sp. super red sau Ancistrus hoplogenys, trebuie sa fie ceva care sa se ridice la maratia ciclidelor



paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Hehe normal :p keep in touch

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Lustruitul geamurilor in acvariile cu africani revine JBL Aqua-T Triumph sau oricarui alt gen de racleta, magnet, burete, carpa...de la acvarist la acvarist. Orice fel de "mancator de alge" da "prost" ca imagine intr-un bazin cu ciclide africane pentru ca nu-s tipice ptr aceste specii / lacuri. Inteleg comoditatea oricui, si eu sunt un demn reprezentant al acestei caracteristici umane....dar, o data la saptamana nu-mi pica stema ! Daca tie-ti pica, eu iti propun sa treci pe ciclide sud-americane si atunci baga ancistrusi...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

bulan77 wrote:Salut!
As dori sa stiu ce pesti sanitari merg in acvariu cu ciclide africane?
Vreau doar sa ma ajute cu lustruitul geamului si restul de alge pe care africanii nu le mananca.

Va multumesc!


Intr-un acvariu cu africani bineinteles ca merg synodontisii din Malawi si Tanganiyka.
Nu au ce cauta acolo pleco,ancistrus,corydoras, ori faci acvariu "african" ori il faci "american".
Nu ii combina si nu te lua dupa cine iti zice de pleco,ei traiesc cu africanii,dar prefera o apa cu duritate de pana in 10,africanii prefera peste 12.
ps:Am un synodontis)),parca erai odata interesat de el,dar te temeai de pret,lasa ca il mai reducem ).
Daca te intereseaza da-mi un pm.
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi, totul era doar ca idee sa vad ce fel de pesti se potrivesc.

Va multumesc!



AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

bulan77 wrote:Multumesc de sfaturi, totul era doar ca idee sa vad ce fel de pesti se potrivesc.

Va multumesc!


Stii si tu cum e,pestii stau si ciorba intr-un acvariu,dar ceva "acvaristic" se face cat mai corect ),zic eu.
S.Sorin
Unripe member
[Avatar]

Joined: 04/12/2019 19:12:54
Messages: 2
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut, am si eu ciclide africane, vreo 29 de exemplare intr-un acvariu de 300 de litri. Puteti va rog sa-mi spuneti cati pesti sanitari imi trebuie ca sa faca curat pe acolo si ce specii mai exact?
[Email]
S.Sorin
Unripe member
[Avatar]

Joined: 04/12/2019 19:12:54
Messages: 2
Location: Sibiu
IP:
Offline

Daca are careva pesti sanitari de marimi mai mari de 5-6 cm si vrea sa ii doneze, va rog sa-mi spuneti...
Va multumesc!!!
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com