[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primele ciclide  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
psihoactiv
Member
[Avatar]

Joined: 22/06/2014 11:41:39
Messages: 158
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna ziua, revin cu un nou proiect, de ceva timp mi-a intrat boala ciclidelor, comportament, colorit, viata sociala etc. ceva diferit fata de restul pestilor de apa dulce tocmai de asta am renuntat la "ciorba" de pesti din trecut.
Mentionez ca in copilarie am avut 3 acvarii cu carasei voalati albinosi si foarte multi gupy.asta se intampla acum 14-15 ani, de cateva luni a reaparut "focul" acvaristicii. Binenteles ca varsta te face sa judeci altfel si am inceput sa ma interesez despre acvaristica la un nivel mai serios, ciclare, filtrare samd.... am ras de mine pentru greselile din trecut (cand curatam acvariul, mutam pestii spalam bine tot acvariu pietrele si tot ce era prin el, dar totusi fatalitati nu aveam erau caliti saracii guppy)
am cumparat un acvariu de 112 l eheim din hb, am cumparat si un filtru intern tetratec in 800 am cumparat si un sun sun hw 302, substrat, din greseala am cumparat si o pompa de aer niste mopane, am bricolat repejor un capac din parchet laminat cu 3 tuburi si i-am dat drumul la ciclat,
dupa ce mi-am facut mana cu mai multe tipuri de pestani si dupa ce am stabilizat acvariul m-am orientat catre ciclide .....
Bun...... STIU ca este mult prea mic acvariul pentru ciclide, pe viitor in functie de buget am sa achizitionez unul de cel putin 300 l cu o lungime de minim 2 m si cel putin 60-70 cm latime, inaltimea o sa fie mica probabil 35 cm
Problema cea mare este ca ii place ochilui meu foarte mult palntatele multa verdeata pe un fundal negru si imi plac si ciclidele, stiu ca nu se impaca una cu alta plus ca sunt cei mai activi sapatori.... totusi vreau sa stiu daca se poate asa ceva, cum raul a fost facut am primit 10 puisori la 1 -1.5 cm de andinoacara pulcher (din ce am vazut provin totusi dintr-un mediu cu destule plante america de sud si centrala) setupul este cel vechi de la "cioarba" (serviciul nu prea imi ofera timp liber) pe viitor am de gand sa las decat un mopat pt ca scade duritatea apei sa scot pietrisul (greseala cea mai mare) si cand ajung pe acasa la parinti sa fac o vizita la Dunare si sa culeg niste roci calcaroase superbe cu melci si scoici foslizate.
Am avut grija sa reglez parametrii apei inainte de a pune ciclidele, o duc foarte bine sunt foarte mancaciosi si cresc vazand cu ochii, am 2 coy pe care nu m-a lasat inima sa ii dau, dar o sa scap de ei in scurt timp pt ca nu au ce cauta acolo, cam asta ar fi pana acum.
Am mare nevoie de criticile si sfaturile voastre,imediat ce cresc o sa fiu fortat sa le maresc garsoniera
Scuzati calitatea pozelor si refleziile, nu am aparat foto.
[Thumb - 20140928_085238.jpg]

psihoactiv
Member
[Avatar]

Joined: 22/06/2014 11:41:39
Messages: 158
Location: Bucuresti
IP:
Offline

.
[Thumb - 20140928_085451.jpg]

[Thumb - 20140928_085509.jpg]

[Thumb - 20140928_085224.jpg]

[Thumb - 20140928_085442.jpg]

[Thumb - 20140928_085244.jpg]

psihoactiv
Member
[Avatar]

Joined: 22/06/2014 11:41:39
Messages: 158
Location: Bucuresti
IP:
Offline

.
[Thumb - 20140928_085621.jpg]

[Thumb - 20140928_085601.jpg]

psihoactiv
Member
[Avatar]

Joined: 22/06/2014 11:41:39
Messages: 158
Location: Bucuresti
IP:
Offline

https://www.youtube.com/watch?v=hljqTu5bZxY&feature=youtu.be
psihoactiv
Member
[Avatar]

Joined: 22/06/2014 11:41:39
Messages: 158
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nimeni nici-o sugestie? e bine nu e bine... scoate plantele etc...
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Ce ai tu acolo sunt Cichlide Americane, foarte frumoase.
In primul rand nu iti trebuie scoici si alte pietre calcaroase, deorece americanii prefera o apa moala, fata de Africani care traiesc in apa calacroasa.
De scos, cel putin deocamdata, nu o sa scoata nici o planta, mai ales Blue Acara. Poate cand cresc, dar daca sunt crescuti in plantat, posibil sa fie cuminti.
oricum pietrisul este foarte mare si sigur nici nu incerca, ptr ca se ranesc. Americanii au in biotopul lor natural nisip sau pietris cu granulatie de maxim 1 mm.
Cei din specia Geophagus (eartheaters), sapa mult in nisip.
Oricum sunt f multi pesti in volumul ala de apa, dar dupa ce mai cresc poti alege O SINGURA pereche 1:1 sa o lasi acolo. Oricum daca sunt mai mult de o pereche se vor bate sigur in perioada de depunere.
O poza de ansamblu ar fi binevenita.
Spor.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Salut.
Mie imi place cum ti-a iesit.
Poti sa scapi de roci calcaroase si tot felul de chestii care modifica ph-ul.
Sunt ok lemnele si plantele,cum ziceai si tu,nu sunt ciclide de lac.
In plus o sa o duca bine o perioada mai lunga in acel acvariu,sunt mai putin agresive.
Deci daca ramai la ele si mai bagi si niste hemichromis,sunt foarte ok in combinatie cu plantele ;).

This message was edited 2 times. Last update was at 29/09/2014 15:42:54

bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut!
Acvariul arata bine.
Sa vedem ce va iesi in continuare

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2014 15:51:22




ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cum ai spus scapa-te de pietris , e de cariera si va deveni si depozit de jeg si nu e nici neutru chimic ,fa rost de nisip cuartzos pt filtre de piscina granulatie pana 1,5/2 mm nu mai mare .Acuma la duritatea apei ce sa-ti spun pestii au o arie destul de mare ca si raspandire incepand din centru spre sudul continentului american normal partea sudica e cu apa moale dar in partea centrala Mexic /Yucatan au apa de la moale la foarte dura ,cu cat mai aproape de tarmuri creste duritatea ajungand la valorile din marile lacuri africane ; de exemplu torychtis meeki poate fi intailnit in toate zonele pana si in renumitele cenote in care se aduceau sacrificii umane de catre mayasi , nu stiu daca si acara ai tai sunt atat de adaptabili , cred ca e bine sa mergi pe varianta cu apa mai moale , poti incerca (daca tot te-a prins pasiunea de cichlide) sa incerci sa faci bazinul biotop ;plante moderate spre deloc ,crengi ,eventual ceva pietre ici colo , am inteles ca e peste de curs de apa atunci trebuie sa stii ca plante in afara de nuferi ,ceva valisneria de preferat giganteea) si plutitoare (zambila de apa) nu prea sunt in raurile de acolo si asta nu o spun eu ci cei (familia)care de exemplu a lansat echinodorusii pe piata acvaristica . A sa nu uit vezi ca blue acara ajunge la 20 cm din ce am citit va trebui sa te gandesti la o casa mai mare, spor

This message was edited 2 times. Last update was at 29/09/2014 16:25:06

[Email]
psihoactiv
Member
[Avatar]

Joined: 22/06/2014 11:41:39
Messages: 158
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Ancamarketing foarte folositoare informatiile, la capitolul nu le trebuie pietre calcaroase, nu-s africani, nu stiu cum de mi-a scapat asta banuiesc din cauza lipsei de experienta, stiu ca sunt multi la numar (10) pt acvariu de 112l dar sunt micuti cel mai mare are sa zic 4 cm iar cel mai mic 2 cm cu tot cu coada plus ca nu am filtrare cat de cat serioasa am mentionat ca asta este o solutie temporara, cum o sa mai creasca am sa le schimb acvariu cu ceva lung si lat)
psihoactiv
Member
[Avatar]

Joined: 22/06/2014 11:41:39
Messages: 158
Location: Bucuresti
IP:
Offline

AdrianMar wrote:Salut.
Mie imi place cum ti-a iesit.
Poti sa scapi de roci calcaroase si tot felul de chestii care modifica ph-ul.
Sunt ok lemnele si plantele,cum ziceai si tu,nu sunt ciclide de lac.
In plus o sa o duca bine o perioada mai lunga in acel acvariu,sunt mai putin agresive.
Deci daca ramai la ele si mai bagi si niste hemichromis,sunt foarte ok in combinatie cu plantele ;).

stiu ca suprapolurea reduce din agresivitate dar nu am cum sa ii tin in acvariu de 112 l cand or sa creasca. interesanta combinatia cu hemicromis
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Cum am mai spus acum sunt k, dar chiar daca le schimbi acvariul posibil, mai mult ca sigur, sa fie agresivi intre ei dupa ce se stabileste o pereche sau mai multe. Cichlidele americane mari se formeaza perechi de 1:1 si nu prea se tolereaza cu alti semeni de ai lor. Poate ii combini cu alta pereche tot de americani, numai in cazul in care schimbi bazinul.
Oricum pana cresc este in regula, ai timp sa mai citesti si sa le observi comportamentul.
Am si eu o pereche si am citit mult despre americani.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Vezi ca atunci cand vor creste, vor manca pestii mici, care le incap in gura, gen Hemichromis. Au gura mare.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Vezi ca atunci cand vor creste, vor manca pestii mici, care le incap in gura, gen Hemichromis. Au gura mare.

, mai este pana atunci )
psihoactiv
Member
[Avatar]

Joined: 22/06/2014 11:41:39
Messages: 158
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ocean wrote:Cum ai spus scapa-te de pietris , e de cariera si va deveni si depozit de jeg si nu e nici neutru chimic ,fa rost de nisip cuartzos pt filtre de piscina granulatie pana 1,5/2 mm nu mai mare .Acuma la duritatea apei ce sa-ti spun pestii au o arie destul de mare ca si raspandire incepand din centru spre sudul continentului american normal partea sudica e cu apa moale dar in partea centrala Mexic /Yucatan au apa de la moale la foarte dura ,cu cat mai aproape de tarmuri creste duritatea ajungand la valorile din marile lacuri africane ; de exemplu torychtis meeki poate fi intailnit in toate zonele pana si in renumitele cenote in care se aduceau sacrificii umane de catre mayasi , nu stiu daca si acara ai tai sunt atat de adaptabili , cred ca e bine sa mergi pe varianta cu apa mai moale , poti incerca (daca tot te-a prins pasiunea de cichlide) sa incerci sa faci bazinul biotop ;plante moderate spre deloc ,crengi ,eventual ceva pietre ici colo , am inteles ca e peste de curs de apa atunci trebuie sa stii ca plante in afara de nuferi ,ceva valisneria de preferat giganteea) si plutitoare (zambila de apa) nu prea sunt in raurile de acolo si asta nu o spun eu ci cei (familia)care de exemplu a lansat echinodorusii pe piata acvaristica . A sa nu uit vezi ca blue acara ajunge la 20 cm din ce am citit va trebui sa te gandesti la o casa mai mare, spor

Stiu treaba cu pietrisul acela mare,am facut o greseala si ma chinui sa il aspir,sub pietricelele alea e un strat de nisip quartos de la hb un strat subtire ce e drept 2-3 cm la salariu am sa mai cumpar plus ca nu am gasit niste radacini frumoase (subtiri lungi si intortochiate) legat de dimensiunea pestilor am citit pe net foarte multe dimensiuni) unii spun ca ajung pana la 17 cm unii spun ca ajung la 20 de cm in salbaticie altii spun ca in captivitate nu depasesc 13 cm, cum nu am putut sa ca gasesc o temperatura ideala pt blue acara diferente foarte mari... am gasit de la 17 la 29, e mult prea mare diferenta, am cautat si tot cautat... ceata amxima. lamuriti0ma va rog daca puteti cu ceva concret. ca pe net...
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Seteaza si tu la 26 grade, cam asta e o temperatura optima ptr majoritatea pestilor, nici mare nici mica.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
psihoactiv
Member
[Avatar]

Joined: 22/06/2014 11:41:39
Messages: 158
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"O poza de ansamblu ar fi binevenita.
Spor."
am pus un link cu un avariu sper sa mearga. mie imi merge
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Vezi ca atunci cand vor creste, vor manca pestii mici, care le incap in gura, gen Hemichromis. Au gura mare.

Anca, Hemichromisii (bimaculatus / lifalili) sunt cichlide africane de peste 10 cm si sunt destul de agresive asa ca nu se stie cine pe cine mananca.

Acvariul este perfect pentru o pereche de Blue Acara (Aequidens pulcher) care or sa-l umple de pui.
Dupa ce se alege o pereche este bine sa-i dai pe restul.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2014 20:39:32


Festina lente !
psihoactiv
Member
[Avatar]

Joined: 22/06/2014 11:41:39
Messages: 158
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Dupa ce se alege o pereche este bine sa-i dai pe restul.

este vorba de viitorii pui sau de cei actuali de la mince din bazin ca nu prea am inteles
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

I am confundat cu tetra. Dar e o idee f proasta sa amesteci Hemicromis lifali cu americani.
Ii dai pe actualii, si viitori pui când se maresc.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com