[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
corali moi si sps  XML
Forum Index » Corali
Author Message
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

CUM va descurcati cu coralii moi si sps cei care aveti si ii tineti in acela si acvariu?din ce am vazut parerile sunt impartite unii tin leather corals cu sps fara carbon si chiar si fara skimer si sps ii cresc normal fara sa fie afectati,eu la ora actuala am un sarcopython si ma gandeam sa scap de el ca sa nu imi otraveasca sps ii,da cam greu ca toata lumea din casa are ca favorit exact sarcopythonul si nu pot sa l matrasesc sau sa l dau cadou,initial l am luat pentru clown ca in natura ei se cupleaza cu sarcopythonii si chiar depun icre in lipsa unei anemone da al meu il ignora complet,doarme pe o ciuperca intr o parte le fel ca un om in pat,initial am crezut ca e bolnav de are comportamentul asta

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2014 04:31:42

ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Salut,
Tine-l cat mai departe de SPS si ar trebui sa fie OK.
Eu am si nu sunt probleme.Am si Sarcofhyton si Lobofhytum si nici carbunele nu-i schimbat de mult.
Bafta.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

2smokes wrote:initial l am luat pentru clown ca in natura ei se cupleaza cu sarcopythonii si chiar depun icre in lipsa unei anemone da al meu il ignora complet

Aproape toate cele 28 de specii de clowni se reproduc in captivitate ,acestia traiesc si depun fara sa aiba nevoie de anemone sau surogate , la crescatori sunt tinuti in acvarii "sterile" si au o placuta ceramica (faianta, gresie) pe care depun si nu vorbim doar de cei crescuti in captivitate ci de perechi formate din cei capturati in ocean ,deci clownii NU AU NEVOIE de anemone pentru trai sau reproducere . Da relatia lor de simbioza cu acestea sau anumiti corali le ofera o anumita siguranta in salbaticie si au acolo nevoie de ea pentru ca nu sunt prea grozavi inotatori, dar in acvariu anemonele (si din acelea doar unele ) sunt doar pentru acvaristi avansati
[Email]
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

stiu si eu ca clownii nu au neaparata nevoie de anemona sau vre un coral sa stea in el,eu am vrut sa fac ocelaris ul fericit cum s ar spune cu leather coralul asta cu care clownul formeaza o relatie de simbioza in mediul sau natural ,nici eu nu sunt fanul anemonelor dar nu pentru ca au nevoie de mai stiu eu ce conditii ci pentru faptul ca pot sa inceapa sa umble prin acvariu si sa intepe coralii
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

....Si sa fie prinse de pompe cand se plimba sa fie tocate sau sa moara incet din cauza inconstantei monitorizarii atente :calitate apa si hranire ....
[Email]
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

da nici eu nu sunt fan anemone da realizez ca multa lume le tine in acvariu si nu vreau sa se simta ofensati si nu postez antianemone sunt unii pe alte situri care cum aud ca tii o anemona te ataca direct cu chestii de genul,,traiesc 300 de ani in ocean si tu ai luat o sa o tii sa moara in 2 ani in acvariu,,
 
Forum Index » Corali
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com