[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu din sticla dubla de 5 sau 6 mm.?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Salut. Ce se poate intampla daca faci un acvariu din sticla dubla de 5 sau 6 mm. Adica unul in altul . A facut cineva ? Intreb asta din ratiuni financiare.Sticla de 10 din cate am aflat costa cam 2,5 mil. plus slefuirea pe cant alt milion. Marimea acvariului ar fi de 110 x 60 x 60. Astept comentarii.
[Yahoo!]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Sticla de 10mm costa 690.000 m patrat. De slefuire nu e nevoie. La dimensiunile tale ar ajunge cam la 1.800.000. Hai 2 mil.

Ideea cu sticla dubla e penibila dupa parerea mea. Cum lipesti geamurile intre ele astfel incit sa mai ai vizibilitate? Si nu mai vorbesc de bataia de cap la lipire.
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Mai bine dai un ban si faci un acvariu ca lumea de care sa fii sigur.Sticla se lipeste cu o rasina speciala dar si aia e destul de greu de obtinut.Chestia ar fi fost valabila daca aveai geamurile gratis de undeva ,atunci se merita.In cazul tau cel mai bine faci cu sticla de 10 mm ,si mai adaugi 20 cm la lungime ca sa poti folosi neoane de 32 w.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com