[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
noua specie de pesti introdusa in romania  XML
Forum Index » General info
Author Message
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

este vorba de polyodon spatula sau pestele vasla originar din america din fluviul missisipi a fost introdus si la noi in tara in scop comercial relativ de curand,se hraneste cu plancton la fel ca si novacul si nu se poate pescui la undita,un peste interesant prin aspectul sau ciudat,inoata cu gura deschisa ca sa filtreze plancton ,seamana putin cu rechinul balena
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

2smokes wrote:este vorba de polyodon spatula sau pestele vasla originar din america din fluviul missisipi a fost introdus si la noi in tara in scop comercial relativ de curand,se hraneste cu plancton la fel ca si novacul si nu se poate pescui la undita,un peste interesant prin aspectul sau ciudat,inoata cu gura deschisa ca sa filtreze plancton ,seamana putin cu rechinul balena



OOO,inca unu' )?
Nu stiam de asta,stiu specia,sunt foarte interesanti,dar nu am stiut ca sunt adusi si la noi,chiar este o noutate!

Cred ca stii insa ca mai avem un invadator american din acelasi fluviu,daca nu v-ati prins este vorba de bibanul soare,sau soretele,zis regina baltii,un peste foarte frumos!
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

avem multi invadatori din america chiar si pastravul curcubeu si fantanelul sunt considerati invadatori ca nu sunt nativi si pot sa ameninte oarecum specia nativa de pastrav indigen (pastravul cu cea mai buna carne da care nu e de interes comercial deeoarece creste de doua trei ori mai incet ca pastravul curcubeu sau fantanel),pestele de mai sus e un sturion are schelet cartilaginos asemanator cu rechinii si atinge maturitatea sexuala greu dupa vreo 14 ani deci nu cred ca o sa creeze probleme ecosistemelor romanesti,mai pun inca o poza cu pestele
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte interesant arata acest peste!
Multumim de info!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

2smokes wrote:avem multi invadatori din america chiar si pastravul curcubeu si fantanelul sunt considerati invadatori ca nu sunt nativi si pot sa ameninte oarecum specia nativa de pastrav indigen (pastravul cu cea mai buna carne da care nu e de interes comercial deeoarece creste de doua trei ori mai incet ca pastravul curcubeu sau fantanel),pestele de mai sus e un sturion are schelet cartilaginos asemanator cu rechinii si atinge maturitatea sexuala greu dupa vreo 14 ani deci nu cred ca o sa creeze probleme ecosistemelor romanesti,mai pun inca o poza cu pestele


Stiu ca are schelet cartilaginos,si mai stiu si talia,dar iti las placerea sa o spui tu .
Dupa ce o aflati o sa fiti siguri ca vom avea probleme cu dihania.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Am gasit pe wikipedia ceva interesant care confirma spusele tale:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pe%C8%99tele_spatul%C4%83
fanta
Member

Joined: 10/10/2007 10:31:36
Messages: 210
Location: Sos. Giurgiului Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu de cand ai aflat sau ce consideri tu noutate, dar stiu pestii ?stia de 10 ani la Nucet, si aveau adulti.
Aveau reproducatori de pe atunci.
In 6 ani ating maturitate sexual? sturionii normali, ?stia o fac mult mai repede motiv pentru care sunt rentabili.
Nu vreau sa intru in polemici, doar ca stiu despre ce e vorba.

Le: Acum am citit si eu link-ul, scuze.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2014 23:09:44

romica
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2010 08:30:27
Messages: 32
Location: Tulcea
IP:
Offline

Confirm si eu ca nu-i asa noua specia prin Romania. Sunt cel putin 12 ani de cand am asistat la o populare cu cateva zeci de exemplare adulte (cca 8-10 kg bucata), pe o balta din apropierea Bucurestiului. Iar cei de acolo ii cresteau intr-un bazin mai mic de ceva timp.
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

nu m am referit ca pestele asta a fost introdus ieri in apele din romania,ci la faptul ca e ,,nou,, pentru ca nu il cunoaste multa lume si chiar e nou introdus comparat cu pastravii introdusi acum 150 de ani iar femela atinge maturitatea sexuala in vreo 7 ani da poate sa i ,,intarzie ciclul,, si sa se maturizeze chiar la 16 ani adica mai greu decat sturionii clasici de la noi si pestele asta se introduce in fiecare an in diverse lacuri pentru prima oara

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2014 06:15:32

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

2smokes wrote:nu m am referit ca pestele asta a fost introdus ieri in apele din romania,ci la faptul ca e ,,nou,, pentru ca nu il cunoaste multa lume si chiar e nou introdus comparat cu pastravii introdusi acum 150 de ani iar femela atinge maturitatea sexuala in vreo 7 ani da poate sa i ,,intarzie ciclul,, si sa se maturizeze chiar la 16 ani adica mai greu decat sturionii clasici de la noi si pestele asta se introduce in fiecare an in diverse lacuri pentru prima oara


Asa este nu-i chiar nou,dar nici foarte vechi.
Va stii toata lumea de el cand o sa apara pe Dunare si afluentii sai,acum are un areal foarte restrans unde a fost bagat.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Un peste interesant inedit in peisajul nostru vorba aceea la mai mare

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2014 11:21:13

[Email]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

uite un peste mai putin cunoscut

http://vplay.ro/watch/yfea4d5q/

pestisoru meu de aur
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Mai mult vierme...

Cryptic Cherries - West-Africa river
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Asta nu e peste , clar ceva vierme
[Email]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

ocean wrote:Asta nu e peste , clar ceva vierme

Va pot confirma ca este peste,chiar ciudata creatura ):
http://www.obiectiv.info/o-noua-descoperire-a-cercetatorilor-despre-pestele-penis_53828.html

Se mananca in China .
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Daca stirea aia e pe bune mi se pare chiar amuzant.
"Cercetatorii" au gasit doar 6 specimene si de doi ani de cand il cerceteaza inca nu au aflat nimic despre el. Chinezii deja au tone se pare.
Au clonat penisu'.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu-mi place sa ma contrazic, dar chiar e vierme.
http://en.wikipedia.org/wiki/Urechis_unicinctus

Cryptic Cherries - West-Africa river
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Lemon wrote:Nu-mi place sa ma contrazic, dar chiar e vierme.
http://en.wikipedia.org/wiki/Urechis_unicinctus


Nici ei nu mai stiu ce creatura este.
Oricum senzatie sa ai sotie si vreo 4 bucati in acvariu ).
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

AdrianMar wrote:http://www.obiectiv.info/o-noua-descoperire-a-cercetatorilor-despre-pestele-penis_53828.html


Stirea nu e chiar corecta, in prima parte se vorbeste de un amfibian redescoperit in BVrazilia, in amazon, in partea a doua despre viermele de-l halesc chinezii si coreeni cu mult spor.

LE:

Asta e amfibianul http://en.wikipedia.org/wiki/Atretochoana

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2014 21:57:45


Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com